Draci udrželi krajskou neporazitelnost, Olomouc zdolali 3:2

Petr Matěj, Jaroslav Svoboda, sobota 6.2.2010
Š u m p e r k - Šumperští hokejisté dokázali i počtvrté zdolat v krajském derby Olomouc, tentokrát utkání skončilo těsně 3:2. Do branky Mory se postavil Alexandr Hylák, dračí svatyni hájil Lukáš Daneček. Proti sobě tak stáli dva výteční brankáři, kteří valnou část sezony strávili spolu v jednom týmu. Skóre utkání otevřeli domácí v sedmé minutě, kdy Hylák pouze vyrazil bombu Holíka a Antonovič dorážel do prázdné branky. Ještě v první třetině hosté vyrovnali a po bezbrankovém druhém dějství se ve 45. minutě ujali Bartoňem vedení. Draci však záhy využili dvakrát po sobě jdoucí přesilovky 5 na 3. Nejprve se přesnou dělovkou prosadil Rimmel a necelou minutu po něm rozhodl o vítězství Šumperka Aleš Holík, který měl prsty i v dalších domácích brankách, u kterých si připsali asistenci. Draci tak zvítězili 3:2, body však za výhru 2:0 brala ve Znojmě i Chrudim. Do play-out pak doprovodí dvojici Šumperk-Chrudim tým z Berouna.
46.kolo sobota 6.2.2010
DRACI PARS ŠUMPERK - HC Olomouc
3:2
(1:1, 0:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 7. Antonovič (Holík, Meluzín), 48. Rimmel (Holík, Meluzín), 49. Holík (Rimmel, Antonovič) - 15. Haluza (Davídek, Ministr), 45. Bartoň (Ministr, Haluza). Rozhodčí: Blecha - Dřínovský, Svoboda. Vyloučení: 7:12, navíc Pekr (SUM) 10 minut OT zásah do oblasti hlavy a krku a Podešva (SUM) 10 minut OT nesportovní chování. Využití: 3:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1000. Střely na branku: 50:42. Průběh utkání: 1:1, 1:2, 3:2.
Daneček L. - Vosátko, Šafařík, Sedlák, Chatrnúch, Holík, Rimmel, Novotný, Ondráček - Haas, Velecký, Červenka - Podešva, Hulva, Orsava, Švaňhal, Meluzín, Antonovič, Daneček J., Janečka, Pekr.
Hylák - Ministr, Mikšan, Davídek, Černý, Brančík, Čuřík, Mikel, Ondrušek, Zbořil, Janáček, Tomajko, Nedbálek, Bartoň, Lhotský, Haluza, Korhoň, Bordowski, Staněk, Kucharzcyk.

Další tvrdý direkt – 11:1 na body vítězí v sezóně 2009/2010 šumperští Draci nad olomouckými Kohouty. Poslední vzájemný duel letošního ročníku byl dlouho na vážkách, chvíli vedli Draci, poté Kohouti, poslední slovo však měl Šumperk. Hektický duel nesoucí všechny příznaky derby na ledě i v hledišti ovládli domácí, ale vzhledem ke konstelaci ostatních výsledků jsou v bojích o záchranu stále ti poslední vzadu.

Po přesunu Hyláka ze Šumperka přes brněnskou Kometu do Olomouce se obě mužstva (Draci a Kohouti) domluvila na tom, že pardubický odchovanec nenastoupí mezi tyče ve vzájemných duelech obou zástupců Olomouckého kraje. Ve 46. kole to byl však Hylák, kdo se šumperským Drakům postavil a svedl napříč celým kluzištěm zajímavý souboj s Lukášem Danečkem.

Již od prvních minut se hrál zajímavý a koukatelný hokej, první bully sice vyhrála Olomouc, ale do úvodní akce zápasu se hnali domácí. Jenže Šafaříkova přihrávka byla na Veleckého moc dlouhá, Švaňhalova střela pak mířila vedle Hylákovy branky. Kohouti se nadechli k pořádnému náporu na konci třetí minuty, kdy musel na trestnou lavici Michal Velecký. Draci pod náporem Kohoutů neinkasovali, první gól tak padl do Hylákovy branky. Vyloučený Bordowski vydržel za katrem 26 vteřin, poté Hylák tvrdou pumelici Holíka vyrazil pouze k Antonovičovi, pro kterého nebyl problém poslat kotouč do odkryté branky. Hosté podporováni velmi početnou skupinou fanoušků chtěli rychle srovnat, k čemuž jim měla pomoci i další početní výhoda.

Podešvův faul mohl potrestat Korhoň, ale šikovný forvard poté, co probruslil dálnicí směrem k Danečkovi, vyhořel na šumperském brankáři. Domácí jednička vystřihla první velký zákrok zápasu. I nadále hosté vládli dění na ledě, více času se hra odehrávala v obranném pásmu Šumperka. Jenže defenzíva domácích v čele s jistým Danečkem držela vedení. Ve 14. minutě musel právě Daneček čelit další prudké bombě hostů, ale Šumperk ještě držel nulu.

O tu přišli domácí v 15. minutě, kdy Davídek lehkým přiťuknutím nabídl velkou šanci Haluzovi. Olomoucký forvard měl na levém křídle dosti prostoru, sjel si do lepšího střeleckého úhlu a o tyč a břevno srovnal. Krásná střela načala první obrat v utkání. V závěru třetiny měl Šumperk úvodní dvojnásobnou přesilovku zápasu, ta jim ale vůbec nevyšla. Naopak Robin Staněk vystihl přihrávku Draků na útočné modré a napříč kluzištěm si to namířil přímo na Danečka. Jenže ten Staňka vylapal a nedovolil hostům skórovat v oslabení.

Před začátkem druhé třetiny se zajiskřilo mezi oběma tábory fanoušků v hledišti, následně začala prostřední dvacetiminutovka zápasu. V jejím úvodu znovu přebírala Olomouc iniciativu, ale tlak Hanáků ukončil trest pro příliš mnoho hráčů na ledě. I tentokrát mohl Bordowski, který odpykával trest za hráčskou střídačku, pobýt na trestné lavici jen pár vteřin, oproti první využité přesilovce domácích však Janečka sám před Hylákem neuspěl. Ve 24. minutě vychytal exšumperský brankář i Romana Meluzína a hosté se opět dočkali hry v pěti, aniž by inkasovali. I tak za nedlouho musel za katr Mikšan a seriál početních výhod domácích si připsal další epizodu. Ta ale znovu skončila v řádném dvouminutovém čase, jediné větší nebezpečí přineslo Pekrem tečované nahození, které prošlo brankovištěm Hyláka a skončilo mimo branku.

Přehlídka všelijakých trestů pokračovala, tentokrát mohla těžit z výhody Olomouc. Ta však během trestů Pekra a Hulvy nic nevymyslela, Daneček příliš práce neměl. V průběhu 34. minuty měli Draci další možnost přesilovky 5 na 3, tentokrát jí zahráli lépe, ale opět bez efektu. Na Rimmelův pozdrav našla odpověď Hylákova lapačka, Hulva pak před brankou dorážel pouze to neprůstřelného betonu olomouckého gólmana. Ve 37. minutě, kdy již obě mužstva hrála v pěti, se před Hylákem dvakrát zjevil Marek Haas, ani jednou však na oporu Kohoutů v brance nevyzrál.

O osudu utkání měla rozhodnout poslední třetina a tak se také stalo. Nejprve se však zdálo, že více z utkání vytěží Olomouc. Ve 43. minutě čelil Daneček úniku Čuříka, nadvakrát však vychytal olomouckého útočníka a nakonec lapil i Davídkovu dorážku. Kanonýr Hanáků měl před sebou téměř prázdnou branku, ale Daneček se roztáhl na brankové čáře a zabránil pohromě. Následně neuspěl ani Zbořil, přesto se hosté dočkali. Patnáct vteřin trvalo vyloučení Chatrnúcha, pak na modré napřáhl Jakub Bartoň a jeho střela zapadla do levé šibenice Danečkovy branky. Následovala další přehlídka trestů a poté přišly i dva domácí zásahy, které rozhodly celý duel.

Tomajko s Ondruškem poslali svůj tým pouze do tří hráčů a třetí dvojnásobná početní výhoda Draků konečně nesla ovoce. Rimmel několikrát od modré pálil jak při zástřelu, v čase 47:50 ale již kotouč olízl břevno a skončil v síti. Vyloučený Tomajko se sice vrátil na led, ale za Ondruškem se poroučel o chvíli později Mikšan, který vyhodil kotouč nešťastně mimo ledovou plochu. A Šumperk znovu udeřil. Tentokrát se dočkal další bek, Rimmelovu přihrávku poslal za Hyláka Aleš Holík! Přesto však nebylo vyhráno, hosté totiž odehráli další minuty před Danečkem a ten musel často čelit nepříjemným střelám. V 52. minutě mohl přidat druhou trefu v utkání Petr Haluza, ale Daneček jej vychytal. V zápětí měl rozhodnutí na holi Hulva, když mu přistála na holi nepřesná rozehrávka Olomouce. Hulva se vrátil na led z trestné lavice a mířil sám na Hyláka, kličku do forhendu však přetáhl a kotouč poslal vedle tyče. Chvíli na to Daneček kryl Tomajkovu střelu, na druhé straně přestřelil Janečka Hylákovu klec.

Dále se však Šumperku dařilo držet ofenzivní tykadla olomouckých Kohoutů ve středním pásmu, ojedinělé pokusy končily u Danečka. V 56. minutě mohl rozhodnout Petr Janečka, na levém křídle měl dostatek času i prostoru, ale proti Hylákovi neuspěl. Olomoucký brankář vystřihl parádní zákrok lapačkou. Hosté se pak marně snažili probít do útočného pásma, nepomohla jim k tomu ani power-play. Naopak se Kohouti dopustili zakázaného uvolnění a Šumperk dohrál poslední vteřiny krajského derby s kotoučem na holi.