Draci smetli Benátky nad Jizerou a poskočili v tabulce o jedno místo!

Jaroslav Svoboda, sobota 12.10.2013
Drtivou porážku nadělili šumperští hokejisté Benátkám nad Jizerou, a zatímco soupeře poslali na poslední místo prvoligové tabulky, sami se po kanonádě vyhoupli o místo výš, na dvanáctou pozici. O vítězství rozhodla perfektně zvládnutá druhá třetina, kterou Šumperk vyhrál 5:0! Pěti kanadskými body v zápase se pak blýskl Aleš HOLÍK, který ke dvěma gólům přidal tři nahrávky a byl po zápase vyhlášen nejlepším hráčem utkání z domácí strany. Dvěma góly se blýskl také útočník Tomáš Brunec.
11.kolo sobota 12.10.2013
DRACI PARS ŠUMPERK - HC Benátky nad Jizerou
9:3
(2:1, 5:0, 2:2)
Branky a nahrávky: 8. Holík (Plášek), 14. Žálčík (tr. stř.), 30. Brunec (Hulva, Červenka), 31. Holík, 34. Brunec (Holík, Červenka), 36. Staněk (Moskal, Holík), 38. Hulva (Brunec). 45. Plášek (Půhoný, Holík), 52. Půhoný (Haas, Plášek) - 12. Jánošík (Bárta), 44. Plodek (Krejčík), 53. Psota (Skořepa). Rozhodčí: Jeřábek - Adamec, Štěpán. Vyloučení: 8:8, navíc Moskal (Šumperk) 2x 10 minut a trest do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 868. Střely na branku: 46:33. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 7:1, 7:2, 9:2, 9:3.
Štůrala - Holík, Bail, Sedlák, Navrátil, Novotný, Starý - Haas, Plášek, Půhoný - Brunec, Hulva, Červenka - Staněk, Moskal, Žálčík - Cink, Kolouch, Kucsera - Langr, Skoumal
Trenčan (34. Stejskal) - Jánošík, Pyrochta, Pabiška, Niko, Vitásek, Turek - Špaček, Plodek, Krejčík - Klimt, Skořepa, Vařecha - Dlouhý, Dušek, Bárta - Jonák, Bortňák, Psota.

Hosté absolvovali před samotným utkáním ještě jeden boj - o to dorazit na zápas. Po selhání dopravního prostředku se nakonec začátek zápasu o půlhodiny posunul, což samozřejmě nebylo optimální ani pro jeden z týmů.

Vstup do zápasu, a vlastně pak i celé utkání, vyšel lépe drakům. Již od prvních minut musel debutant v benáteckém dresu Adam Trenčan čelit útočným výpadům domácích hráčů, nebezpečně pálil Žálčík, vzápětí i Sedlák. Převahu domácích pak zvýraznila i přesilová hra, tu však Šumperk nevyužil. Přesto získal vedení na svou stranu, Holík si s pukem na holi vybruslil mezi kruhy a nadvakrát neatakován prostřelil Trenčana.

Domácí byli v úvodu jednoznačně aktivnějším týmem, měli ještě několik dalších příležitostí, ale hosté dokázali z prakticky první vážnější akce srovnat. Jánošík z kruhu prostřelil chumel hráčů přes Štůralou, který toho před sebou moc neviděl. Draci pak hráli i oslabení, jenže v jeho závěru ujel Žálčík, natřikrát zkoušel překonat Trenčana, ale ani jednou se mu to nepodařilo. Byl však faulován a sudí Jeřábek bez milosti nařídil trestné střílení. V něm si Žálčík počínal jako ostřílený mazák, vymetl šibenici Trenčanovy branky a domácí šli znovu do vedení.

Jestliže v první třetině draci ještě stihli zahodit několik slibných šancí, v té druhé bezcitně vše proměnili. Ve 25. minutě Trenčan inkasoval poprvé, když ho spoluhráči nechali na brankovišti ve štychu, a nedokázali odehrát kotouč vyražený po Holíkově ráně, když domácí kapitán projel hladce až mezi kruhy. Z dorážky skóroval Aleš Staněk a zápas, hlavně tedy druhá třetina, nabral jasný směr. Další trefu přidal Brunec, když zcela nepokryt najel mezi kruhy pro příhrávku od Hulvy. Ten zpoza branky naservíroval kotouč a Tomáš Brunec na zadní tyč zvýšil.

Koncert domácích proti rozpadající se defenzívě hostů, na které jakoby dopadal pozdní příjezd, pokračoval. O chvíli později zvýšil již na 5:1 Aleš Holík, který na modré převzal nepřesnou rozehru hostů, tísněn najel ke kruhům a v pádu švihem, a se štěstím překvapil Trenčana! Hosté okamžitě reagovali oddechovým časem, jenže moc platné jim to nebylo. Holíkovu ránu od modré vyrazil Trenčan jen mezi kruhy, kde byl nejdřív Tomáš Brunec, dostal tolik času, že stihl dvouvteřinový nápřah a pak nechytatelnou bombou vymetl Trenčanovi šibenici a samotného benáteckého brankáře z branky.

Stejskal si první ostřejší zákrok připsal při Novotného ráně, další nápor domácích utlumilo vyloučení Koloucha. Jenže draci jej přestáli a pak udeřili posedmé. A znovu po hrubce obrany hostů, kdy Brunce při přechodu do útočného pásma Benátečtí rovnou ztrojili, takže z druhé vlny sjíždějící Hulva měl dostatek místa a času, aby bekhendovou Bruncovu zadovku příklepem poslal za Stejskala.

Konec třetiny pak byl pro hosty vysvobozením, přesto se Severočeši i s mladým dorostencem Pyrochtou na soupisce, za kterým dorazili i skauti Vancouveru Inge Hammarström a Sergej Čibisov, nevzdali. Hned z úvodní akce zahrozil Krejčík, své pokusy na Štůralu poslali i Klimt a Bárta, pak již hosté skórovali. Plodek využil poskakujícího kotouče před Štůralou a zlepšil hostům trochu náladu.

Za necelou čtvrthodinu si však Šumperk připsal osmý gólový zásah. Holík našel vymazleným pasem na útočné modré najetého Půhoného, který efektivní zadovkou našel opět zcela neobsazeného Karla Pláška, a ten poslal kotouč neomylně nad Stejskalovou lapačkou do šibenice. V 52. minutě přiblížil domácím publikem vytouženou desítku Jiří Půhoný, jenže tečku za zápasem a konečnou podobu výsledku pak udělal Matěj Psota, který podobně jako Plášek o pár minut předtím zakončil samostatný únik.

Utkání se pak již dohrálo a za rozhodnutého stavu měli šumperští hráči ještě několik gólových příležitostí, ale i přes velkou snahu a také podporu publika se jí nedočkali.

Radek Kučera, Salith Šumperk: První třetina skončila za stavu 2:1, ale měli jsme daleko více ze hry. Začátku utkání jsme se obávali už jenom proto, že soupeř přijel později a to už se nám jednou proti Benátkám nevyplatilo. Bohudík se nám vydařila parádně druhá perioda, kdy jsme vstřelili pět branek. Konečně se nám povedlo proměnit velkou část šancí, což nám od začátku sezóny chybělo. Chtěli jsme se do třetí třetiny co nejvíce namotivovat a nakonec se nám povedlo uhrát krásný výsledek.

Filip Pešán, Benátky nad Jizerou: V první třetině jsme přečkali domácí nápor a udrželi jsme výsledek 1:2. Ve druhé třetině jsme ale totálně propadli. Dělali jsme individuální chyby. Domácí v ní vstřelili pět branek. Zkusili jsme zápas zachránit výměnou brankáře, jenž za většinu gólů nemohl. Chtěli jsme dát mužstvu impuls, to se ale nakonec nepodařilo. Domácí zaslouženě vyhráli.