Draci se bili statečně, padli až v poslední třetině

Michal Pokorný, pondělí 11.2.2008
B r n o - Dvě třetiny drželi hráči Šumperku nadějný stav před 4 783 diváky v Brně. Po většinu tohoto času byli lepší. Svému jménu dělal čest především brankář Jakub Lev, který přiváděl domácí střelce k šílenství. Díky dvěma trefám Jiřího Osiny vedli Draci 0:2. Pak ale přišel neproměněný nájezd ve třetí třetině a tím se utkání zlomilo. Kometa dokázala vstřelit čtyři branky a utkání otočit ve svůj prospěch.
44.kolo pondělí 11.2.2008
HC Kometa Brno - DRACI PARS ŠUMPERK
4:2
(0:1, 0:1, 4:0)
Branky a nahrávky: 44. Sedlák (Lipina), 51. Staněk (Padělek), 53. Vondráček z tr. střílení, 58. Zelenka (Protivný, Staněk) - 16. Osina (Galvas), 34. Osina (Bařica). Rozhodčí: Pešina - Dančišin, Matějček. Vyloučení: 10:16. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 4 783. Střely na branku: 38:27. Průběh utkání: 0:2, 4:2.
Maláč - Zubíček, Mikel, Čech, David, Morava, Protivný, Lhotský, Liška - Dlouhý, Lipina, Zelenka, Klimt, Barus, Černý, Staněk, Vostřák, Sedlák, Mikšan, Vondráček, Padělek.
Lev - Galvas, Osina, Hrčka, Ondráček, Fojtík, Formánek, Špelda - Šindler, Kubica, Oliverius, Bařica, Antonovič, Meluzín, Ambruz, Stejskal, Kovář, Rákos, Bláha, Grill, Taragel.

K závěrečnému zápasu základní části 1. hokejové ligy přijel na brněnský stadion Šumperk. Postavení obou týmů hovořilo před utkáním jasně. Kometa, bojovala o první místo. Šumperk, sbírající každý bod před soubojem o sestup. Kdo dá na tyto papírové ukazatele, první dvě třetiny nemohl vyjít z údivu. Ale popořadě.

Kometa vstoupila do zápasu nesmírně aktivně. Prvních pět minut snad nepůjčila soupeři puk. Gól mohl padnout jak po střele Dlouhého, tak především po šanci Davida Mikšana. Posila Komety však netrefila branku. Ale co hůř, David Mikšan odjel s bolestivou grimasou na střídačku a držíc si rameno odešel do kabiny. Do utkání už nezasáhl. Do další šance se dostal po střílené přihrávce Vondráčka aktivní Dlouhý, ale netrefil puk ideálně. Když ani Sedlák tečí neotevřel skóre, mohli se domácí znovu chytat za hlavu.

Poté začali vystrkovat drápy Draci. Daniel Rákos ujížděl sám na Maláče, ale puk mu uskočil. Ani Martin Ambruz neměl z mezikruží nadvakrát přesnou mušku. Síly se vyrovnaly, Šumperk začínal být místy lepší. Osudový okamžik první třetiny nastal v 15. minutě při vyloučení Baruse a Sedláka. Na modré si ve dvojnásobné přesilovce několikrát vyměnili puk Osina s Galvasem. První jmenovaný, Jiří Osina, pak napřáhl, jeho přesná střela zazvonila o tyč a puk se odrazil za Maláčova záda – 0:1. Kometa dostala, oč si koledovala.

V závěru prvního dějství dostali domácí podobnou výhodu dvou mužů v poli navíc, ale v největší šanci Barus netrefil naprosto odkrytou branku. Zbytek rozdělené přesilovky hosté ubránili a do kabin se šlo za nejtěsnějšího možného stavu pro Šumperk.

Kdo čekal podobný nápor Komety, jako v úvodu zápasu, spletl se. Naopak Draci byli ti, kdo se dostával do přečíslení a větších šancí. Jednu z nich neproměnil Martin Stejskal, který ztroskotal na připraveném Maláčovi. Vyrovnáno však mohlo být z ojedinělé akce Miroslava Baruse, který naslepo našel před brankou Dlouhého. Brněnský forvard netrefil puk ideálně. O několik minut později mohla Kometa hrát další přesilovku 5 na 3. Zprvu se jí kombinace vůbec nedařila, poté však předvedla efektní a efektivní biliár, na jehož konci stál opět Miroslav Barus. Tomu však chybělo trochu štěstí se špetkou šikovnosti v zakončení. Z bezprostřední blízkosti minul. Přesilovka zůstala nevyužita.

Jestli měl někdo střelecký den, tak to byl šumperský obránce Jiří Osina. O dvě minuty později jakoby nic nahodil puk od modré na Maláče. Brněnský brankář toho moc neviděl a i proto puk doskákal překvapivě až za jeho záda – 0:2. A divení příznivců Brna bylo rázem dvojnásobné.

Poté přišla opět série vyloučení. S blížícím se závěrem druhé třetiny Kometa přidala na obrátkách. Málokdy se vidí tolik spálených šancí v tak krátké době. Nutno podotknout, že hlavní podíl na tom měl šumperský Jakub Lev, který se rozchytal k parádnímu výkonu. Nejprve dvakrát dorážel Černý, potom jeho pas nevyužil ze stoprocentní pozice Padělek. Když Dlouhému přeskočila přihrávka hokejku v situaci, kdy by byl před Lvem sám, zoufalství domácích vrcholilo. Se zklamáním na brněnské straně a štěstím na šumperské se oba týmy rozešly do kabin za stavu 0:2 pro hosty.

Ani další přestávka neznamenala drtivý nástup Brna do začátku třetiny. Znovu to byl Šumperk, kdo měl blíže ke skórování. Nejzajímavější situace byla, když se Miroslav Tengel dral tak vehementně do zakončení, že ho prve fauloval Zubíček a po něm Mikel. Rozhodčí poslal prve jmenovaného na trestnou, toho druhého na střídačku s tím, že jeho faul byl oceněn trestným střílením pro Draky. Nutno říci, že po právu. Tengel projevil opravdu velkou snahu zakončit, což mu bylo odepřeno faulem. K provedení se postavil Robin Kovář, ale svojí kličkou do bekhendu Maláče nenachytal.

Situace, která mohla Brno dostat do kolen, tak paradoxně domácí nakopla. Za brankou Lva udělal obrovskou hrubku hostující obránce a nabídl tak puk Lipinovi, který bez váhání vybídl najíždějícího Sedláka ke skórování. Jeho parťák z útoku mu náležitě poděkoval přesnou střelou k tyči – 1:2. Kometa vstřelila kontaktní branku v oslabení.

Na druhé straně ale mohl opět korigovat aktivní Jiří Osina. Jeho nahození od modré se otřelo o tyč. Chvíli se obě mužstva přetahovala o pásmo, sem tam nějaké vyloučení. Hra se uklidnila, ale v tom přišel další gólový moment. Puk se po přihrávce Ivana Padělka dostal k Aleši Staňkovi, který pohotově doklepl za Lvova záda – 2:2. Vyrovnáno.

Hlasatel ohlásil 4 783 diváků a ti začali svůj tým povzbuzovat ještě vehementněji, než doposud. Jejich přání vyslyšel Přemysl Sedlák. Parádní kličkou objel obránce a udělal z něj solný sloup. Proti vstřelení vedoucí branky však byl mrštný beton Jakuba Lva, který perfektním zákrokem udržel akcie svého mužstva na stále solidní hodnotě za stav 2:2.

V tu dobu byla Kometa jasně dominantním týmem. O chvíli později se do zakončení dral Miroslav Barus. Byť svoji šanci završil tísněnou střelou, rozhodčí odpískal trestné střílení. K jeho exekuci se postavil další oblíbenec domácích diváků – Roman Vondráček. Už to vypadalo, že jeho střela mezi betony Lva skončí před brankovou čarou, puk se ale dokutálel za brankářova záda a fanoušci slavili vedoucí gól společně s domácí střídačkou – 3:2.

Blížil se závěr zápasu a s ním odcházely Šumperku definitivně síly. Utkání zpestřila bitka mezi Přemyslem Sedlákem a Martinem Ambruzem. Za takovýto počin by se nemuseli stydět ani za mořem. V 58. minutě hrála Kometa další z mnoha přesilovek v poslední třetině. Svého soupeře parádně vyšachovala. Na konci celé akce stál Jiří Zelenka, který pohotově uklidil puk do prázdné branky po střele Aleše Staňka. Utkání se zdálo být za stavu 4:2 pro Brno rozhodnuté.

V závěru se už nic zajímavého nestalo. Hráči dohráli zápas v klidu. Kometa se tak po třetí třetině, kterou vyhrála v poměru 4:0, raduje ze tří bodů. Nicméně první dvě části rozhodně neodehrála podle svých představ ani podle měřítka obtížnosti, které je bude čekat v play off. Šumperk odehrál velice kvalitní utkání a může litovat především mnoha vyloučení a nedostatku fyzických a snad i psychických sil ve třetí třetině.

Vladimír Kýhos (HC Kometa Brno):

Řekli jsme si, že do utkání vstoupíme aktivně a to se nám také povedlo. Ale gól jsme nedali a pak jsme úplně zbytečně propadli pasivitě. Poslední třetinu jsme se lehce zvedli a jako zásadní moment bych viděl nájezd hostů, který Pavel Maláč chytil. To nás nakoplo. Naopak my jsme nájezd díky Vondráčkovi proměnili a pak už jsme hru kontrolovali.

Jiří Otoupalík (Hokej Šumperk 2003):

Myslím si, že do toho momentu, než jsme jeli trestné střílení, tak jsme odvedli velice dobrý výkon. V zápětí inkasujeme gól ve vlastní přesilovce. Udělali jsme spoustu zbytečných faulů, nevydrželi jsme to jak psychicky, tak fyzicky. Nechci si nikde stěžovat, ale v pravidlech je jasně napsané, že když hráč zakončí, tak se trestné střílení nepíská. Ale stalo se. Poslední dobou hrajeme vyrovnané zápasy, ale jsme ve stresu z posledního místa a potom dostáváme laciné góly. Tohle všechno nám schází.