Draci postupují do finále, opět doma neprohráli!

Luboš Heider, Jaroslav Svoboda, pátek 25.2.2011
Š u m p e r k - Draci to dokázali! Postupují do finále skupiny Východ. Výsledek sice může říkat, že šlo o jasnou záležitost, to ovšem vůbec neplatilo. V bráně Nového Jičína několikrát zasahoval výborně chytající Lukáš Šrámek. Do branky svého bývalého klubu se jednou trefil i Daniel Vrdlovec. Další branky přidali Sedlák, Ambruz, Tesařík a Červenka. Salith tak ve finále narazí na Orlovou. která přehrála Přerov 2:1 na zápasy. Utkání se odehraje již tuto neděli, kdy Draci začnou finálové boje na svém ledě.
SF3 pátek 25.2.2011
DRACI PARS ŠUMPERK - HK Nový Jičín
5:0
(2:0, 1:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 4. Sedlák (Hulva, Ambruz), 20. Ambruz (Sedlák, Hulva), 33. Tesařík, 44. Vrdlovec (Ambruz, Hulva), 57. Červenka (Haas, Velecký). Rozhodčí: Krenželok - Barteček, Fiala. Vyloučení: 8:9, navíc 10 minut Uhlár a Gebauer (oba NJI), nesportovní chování. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1778. Střely na branku: 33:16. Průběh utkání: 0:0, 5:0.
Štůrala - Holík, Ondráček, Drtil, Novotný, Sedlák, Tesařík, Gewiese - Brunec, Meluzín, Ambruz, Hulva, Haas, Vrdlovec, Červenka, Velecký, Matějka
Šrámek - Toman, Andrýsek, Pelikán, Havlík, Skaloš, Horák, Hruška, Tomášek, Martinčík, Pavlačka, Macháček, Gebauer, Štěpjak, Petružálek, Slavík, Zedník, Chvostek, Uhlár

Obrovská rána se rozlehla šumperským okolím, když fanouškům Draků spadl kámen ze srdce. Jejich miláčci dokázali ve třetím, rozhodujícím semifinále porazit Nový Jičín a to i s přispěním hokejistů, kteří v Novém Jičíně prošli mládežnickými celky. Vezměme to pěkně popořadě, jak se sluší a patří.

Domácí začali tak, jak se očekávalo. Pěkně od podlahy, nicméně místo zavážení kotouče volili ale nahození a snahu dobruslit puk. Tato taktika na novojičínský val zdá se byla účinná, už v úvodu druhé minuty totiž po přihrávce Ambruze pálil Vrdlovec, Šrámkovu branku však přestřelil. Aktivní Draci svírali hosty i nadále v pásmu, z čehož vytěžili i vedoucí branku. Výbornou práci odvedl Jakub Hulva, který vybojoval bully pro Martina Ambruze a navíc zaclonil napadajícího hráče, díky čemuž dostal Tomáš Sedlák prostor ke střele. Jeho rána skončila pod břevnem a domácí dokázali vstřelit nesmírně důležitou vedoucí branku.

To bylo ve třetí minutě, nicméně hned vzápětí musel za čisté nadzvednutí hole posouzené jako hákování na trestnou Drtil, a hosté měli možnost předvést své smrtící přesilovky v plné kráse. Největší šanci na holi měl Macháček, jenže z dorážky nedal. Z další pozice pálil i Štěpják, ale Štůrala opět kryl. A když nedal ani Pavlačka či Zedník, karta se znovu začala obracet. Hulva zkoušel překonat Šrámka ránou mezi betony, neuspěl ani Tesařík.

Ve dvanácté minutě povážlivě zpěnil krev šumperským fanouškům rozhodčí Krenželok, který po jasném zákroku Filipa Chvostka vysokou holí do obličeje Holíka nechal faul bez povšimnutí a navíc nechal ještě hru několik vteřin pokračovat. Až bouřlivá nevole publika donutila sudího přerušit hru a po konzultaci s čárovými rozhodčími nakonec zaslouženému trestu neušel ani Chvostek. Jenže další emoce v publiku vyvolala střídačka hostů, které několik minut trvalo dohadování, proč je vlastně hráč vyloučen. Následnou přesilovku zahráli Draci tak, jako ty předchozí v semifinálové sérii - nevalně. Snad jedinou střelu vyslal Tesařík, ale trefil jen Pelikán, tudíž Šrámek zasahovat nemusel. Až v patnácté minutě sehráli výbornou kombinaci Červenka s Veleckým a šumperský kanonýr nedokázal přehodit ležícího Šrámka. Následně si nedovoleně na brankovišti počínal Uhlár a protože mu dvouminutový trest nestačil, dostal za vztekání přídavek v podobě deseti osobních minut.

Následnou početní výhodu už zahráli Draci lépe, ale Holíkovu ránu Šrámek vykryl a Sedlák s Vrdlovcem nepropálili betony opory hostů. Další šanci měl při hře pět na pět Červenka, ale opět jen otiskl kotouč na chrániče Šrámka. Druhé trefy se dočkal Šumperk až při vyloučení Tomáška. Nejprve Draci neskutečně minuli prázdnou branku, přičemž publikum už slavilo gól s několika konfetami na ledě, přesto se fanoušci dočkali. Holíkovu ránu od modré ještě Šrámek našel v lapačce, ale po vyhraném bully napálil kotouč od modré Sedlák a Šrámek vyrazil puk jen k Ambruzovi, který přes ležícího brankáře poslal kousek černé gumy do spletených sítí v brance hostů.

Do druhé třetiny tak Draci vstupovali s vedením 2:0 a s optimismem v duších. A také plni elánu, hned od začátku totiž opět sevřeli Nový Jičín do sklíčidla a pořádně utáhli. Sedlák pálil již po 64 vteřinách třetiny takovou pumelici, že Šrámek hledal puk po brankovišti. Dříve jej dohledal Hulva, jeho dorážka do poloprázdné branky však neměla vinou ne zrovna ideálního postavení střelce valného efektu. Tlak domácích uťal další trest pro Drtila, jenže hosté přesilovku zahráli bídně, lépe řečeno Draci ji výtečně ubránili. Po návratu Drtila pálil nepříjemně Holík a po něm i Ambruz, Šrámek pokaždé kryl. Poradil si i s jedovatou Haasovou střelou, paradoxně ale nejblíž brance v této fázi hry byli hosté. Macháček s aktivním Horákem zatopili pod kotlem, ovšem Štůrala osvědčil, že Šumperk našel svůj brankářský talent.

Dalším stěžejním momentem zápasu se stal střet Andrýska s Tesaříkem, kdy byl šumperský hráč poslán k ledu, Andrýsek na trestnou, ale spolu s ním nepochopitelně i Sedlák, který byl navíc zezadu krosčekován. Ve hře 4 na 4 však Draci zvýšili náskok. Jan Tesařík dostal rychlý kotouč, přejel do pásma a nakonec lišácky o Šrámka přidal třetí trefu Draků. V gestu zmaru následně hodil hostující útočník Uhlár na led směrem k domácí střídačce jednu z lahví a emoce opět povážlivě rostly. Rozjetí domácí hokejisté následně ubránili i oslabení po faulu Novotného, aby se dvakrát do útoku vrhl Brunec. Nejprve přihrávkou hledal Hulvu, ale ve finále akce se kotouč odkoulel jinam, než by bylo záhodnou. V druhém výpadu už to bylo lepší, Brunec se dostal před branku, ale jenže kotouč se jen otřel o boční síť.

I tak za stavu 0:3 hosté živili šance, hned v úvodu třetí části hry chtěl snížit Macháček, ale jeho spíše nahození než-li střela skončila na chráničích Štůraly. Horší to bylo při dělovce Horáka, který z otočky polekal publikum. Jenže udeřilo na druhé straně. Brunec těsně minul a pak přišla velká chvíle Daniela Vrdlovce. Hokejista, který do Šumperka přišel právě z Nového Jičína, dostal kotouč od Martina Ambruze a po krásném pasu napříč pásmem nedal Šrámkovi šanci. Dočkal se ovací publika a zdálo se, že o osudu zápasu i celé série je jasno. Domácí fanoušci již v dobrém rozmaru akceptovali další trest pro Novotného, jenže byl to Drtil, kdo se v oslabení uhnal do útoku, při střele však zlomil hůl. Na druhé straně Štůrala špičkou betonu vykryl Andrýskovu bombu.

Poslední desetiminutovku odstartovala Hruškova rána, načež Vrdlovec našel Ambruze, jenže ten z velkého úhlu neměl příliš šancí na úspěch. Další střelu Šrámek kryl při Haasově pokusu, přičemž utkání se začalo pomalu, ale jistě spíše dohrávat. Hosté marně hledali cestu a síly, a když už se čtyři minuty před koncem dostal do obrovské šance Hruška, tak jen zazvonil umíráček na tyč Štůralovy branky. Tři a půl minuty před koncem šel za zbytečný faul na dvě minuty Gebauer, ale na trestné strávil jen devět sekund. Červenka bleskově využil početní převahu, Gebauer při návratu na led navíc okořenil slovník jistými ne zřejmě vyjmenovanými slovy a musel do kabin. To již halou zněly ryze oslavné písně a bouřlivé "Hoši, děkujem!" Posledních více než půl minuty již Nový Jičín dohrával v takovém "hokejovém bagu" za vlastní brankou a výsledku tak bylo definitivně rozhodnuto.

Šumperk opět potvrdil, že když má nůž na krku, tak dokáže zabrat. Draci za bouřlivého doprovodu publika postoupili do finále a v něm se utkají v sérii na tři vítězná utkání s Orlovou! Startujeme již tuto neděli v 17:00.

Radek Kučera, trenér Šumperku: Věděli jsme, že soupeř nepřijede útočit, ale dobře bránit. My chtěli v první třetině hodně bruslit, pokud možno nefaulovat. Osud zápasu se pak odehrával dle jeho vývoje. Důležité bylo, že jsme dali gól do šatny. Tím z nás spadla trochu nervozita.
Petr Kneblík, trenér Nového Jičína: Domácí vyhráli naprosto zaslouženě, od toho vedoucího gólu už si to drželi. Mne tak trochu jen naštval rozhodčí, který v úvodu nepotrestal faul na Marka Pavlačku, který pak odstoupil ze hry, protože se zranil. Tam měli jít domácí do tří, nám se rozpadla nejlepší formace. Jinak atmosféra byla velice dobrá, líbí se mi, že je tu sportovní publikum. A jsem rád, že to proběhlo v korektní atmosféře bez vulgarismů, na zápas docestovali i naši fanoušci, za což jim patří díky.