Draci doma na Havířov nestačili, Jakub Čech pokryl nemožné

Jaroslav Svoboda, sobota 28.11.2009
Š u m p e r k - Odraz současného stavu šumperského mužstva, tak se dá nazvat zápas Draků proti Havířovu. Domácí Salith vstoupil do zápasu s touhou co nejdříve se dostat do vedení, během první třetiny si vypracoval spoustu gólových příležitostí, ale výběr Svatopluka Číhala naprosto opustila střelecká pohoda. Naopak hosté během prvních dvou třetin využili dvě své šance a nahlodali tak psychiku šumperského mužstva ještě více. Poslední třetina se pak změnila v křečovitou snahu Draků prolomit havířovskou zarputilou obranu, domácí tým pak nepodrželi ani vlastní příznivci. Tragikomičnost večera dokreslily ještě dvě branky Panterů v samotném závěru zápasu.
25.kolo sobota 28.11.2009
DRACI PARS ŠUMPERK - HC AZ Havířov 2010
0:4
(0:0, 0:2, 0:2)
Branky a nahrávky: 24. Seman (Sikora, Fořt), 29. Šedivý (Roman, Klimeš), 60. Fořt (Seman, Sikora), 60. Sikora (Fořt, Klimeš). Rozhodčí: Jílek - Hejl, Padevět. Vyloučení: 6:8. Využití: 0:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 1100. Střely na branku: 45:29. Průběh utkání: 0:0, 0:4.
Hylák - Chatrnúch, Novotný, T. Sedlák, Ondráček, Rimmel, Zukal - Z. Sedlák, Potočný, Hašek - Noga, Hulva, Orsava - Švaňhal, Podešva, Antonovič - J. Daneček, Pekr
Čech - Klimeš, Rusnák, Šafařík, Krisl, Peštuka, Štefanka - Seman, Sikora, Fořt - Červenka, Piecha, Smejkal - Roman, Šedivý, Haas

Jednou jsi nahoře, jednou dole. Hned od začátku zápasu byli tím lepším týmem domácí hokejisté, kteří pálili na havířovskou branku jednu střelu za druhou. Karta se však během zápasu obracela v neprospěch Draků, hosté se dvěma góly dostali na koně. Závěrečná třetina se pak postupem času měnila v rostoucí se trápení a křeč Salithu, vše pak vyvrcholilo dvěma góly v samotném závěru utkání, které jen dobarvily hořkost sobotního večera.

Draci vstoupili do zápasu aktivněji a jejich převaha a rychlý pohyb byly zárodkem také přesilové hry, když musel za hákování na trestnou lavici Martin Piecha. Domácí se sice dlouho snažili marně usadit v pásmu, pak se jim to podařilo. Jenže Haškovu ránu se štěstím dokázal Čech vytěsnit mimo tyče a nejen že odstartovalo vítězné tažení Jakuba Čecha proti Haškovým střelám, ale vůbec trápení domácích v koncovce. V páté minutě se kotouč odrazil za obranu Panterů a za osamoceným kouskem gumy vyrazil jak brankář Čech, tak domácí forvard Orsava. Ten byl nakonec u kotouče o chloupek dříve, jenže jeho přizvednutí trefilo pouze hůl gólmana Panterů. Ani výpad dua Antonovič – Švaňhal gólem neskončil, kotouč za záda Čecha nedostali domácí ani při další přesilovce. Ačkoliv střel šlo na havířovskou branku podstatně více než v první početní výhodě. První gólovou šanci si vypracovali hosté v 10. minutě, Ondřej Roman zůstal osamocen před Hylákem. Šumperský gólman svůj tým podržel. Ve 12. minutě šel na trestnou lavici Zdeněk Sedlák, ale početní výhoda hostům vůbec nevyšla. Naopak Jiří Hašek se během pár vteřin řítil dvakrát sám na Čecha, oba jeho pokusy mířící mezi betony však gólman Panterů zlikvidoval. Potřetí byl domácí kanonýr před Čechem sám v patnácté minutě, ani tentokrát ale Hašek v souboji s havířovským gólmanem neuspěl. O pár vteřin později pak pálil i Potočný, ale mimo.

I do druhé třetiny vlétl Šumperk s chutí a ihned si vypracoval dvě střelecké pozice. Jenže Jiří Hašek ani Martin Potočný neprolomili smůlu v koncovce. Ve 23. minutě Čech neudržel nahození od modré, před dotírajícími Draky Antonovičem s Podešvou se ale včas zorientoval a na poslední chvíli zamezil Šumperku v šanci. A tak se dočkali z druhé vážnější akce hosté, když na pravém křídle zůstal osamocený Filip Seman. Ten z první bez přípravy zamířil přesně. Hned vzápětí se před Hyláka prodral Sikora, šumperský gólman vyšel ze souboje vítězně. Draci pak znovu přebrali iniciativu a pálil Hašek i Podešva, ani jeden kotouč do sítě nedostal. Na druhé straně Sikora sám před Hylákem nedotáhl kličku, když mu kotouč odskočil od čepele. Ve 27. minutě byl vyloučen Seman a Draci obklíčili Pantery v pásmu, sprška střel znovu končila maximálně u Čecha. A tak udeřili hosté, kteří se v oslabení dostali do úniku a dokázali si s ním poradit. Ondřej Šedivý projevil klid v zakončení a psychickou pohodu, nasadil Hylákovi kličku a zvýšil na 2:0. Draci zbraně nesložili, naopak. Ondráčkova bomba ve 32. minutě nadělala Čechovi obrovské potíže. Vzápětí pálil od modré i Tomáš Sedláka, Čechův beton byl v pohotovosti a na svém místě. Na konci 33. minutě si pak Čech poradil s další tutovkou Jiřího Haška. Ten v pádu z první zamířil do horní poloviny branky, ale kotouč zázračně do lapačky lapil havířovský gólman. Psychická pohoda Draků pak začala pomalu vadnout, s každou další šancí se vkrádala na domácí hole křeč a nervozita. Vysvobozující gól ale nepřicházel. Další dvě rány Haška, bomba Hulvy či pokus Chatrnúcha – zatímco všechny cesty vedou do Říma, všechny rány Draků končily u Čecha. Ve 39. minutě měl na holi vytoužený gól Jan Daneček, ale ani on nedokázal trefit odkrytou svatyni Panterů. Šumperk pak odehrál i dvojnásobnou přesilovku, znovu sevřel Havířov v pásmu, avšak střílel pouze sporadicky. Nejblíže k brance byl Rimmel, ani on však zaklapnutou hráz jménem Čech nepřekonal.

S ubíhajícím časem také ubíhaly bodové plány domácích. Stále větší zoufalost domácích při přechodu do pásma rostla s přibývajícími střeleckými neúspěchy. Rimmelovu ránu z úvodu třetiny Čech pokryl, další drahocenné minuty pak ukrojily dvě přesilovky Panterů. Po jejich skončení poněkolikáté pálil na Čecha Hašek, i tentokrát se nedočkal. Vzápětí se tlačil mezi tři beky Pekr, k zakončení se ale nedostal. Hosté pak vystavěli před Čechem defenzivní štít a přes tento „antivirus“ se žádný Dračí útočný pokus neprobil. V 55. minutě netrefil ideálně kotouč před havířovskou brankou Jakub Hulva, pak ale již hrozili do otevřené obrany Draků hosté. Smejkal z pravého křídla napálil tyč, následně unikal na Hyláka Šedivý, zkusil kličku do forhendu, ale Hylák jej vychytal. V 58. minutě se však již Panteři dočkali a definitivně rozlouskli tajenku zápasu. Patrik Fořt propálil na pravém kruhu Hyláka. Domácí Draci následně rezignovali, hosté pak pečetili výhru v poslední minutě. Sikora sám před Hylákem nezaváhal.

Šumperk ztratil velice důležité utkání, ve kterém byl drtivou část zápasu lepším týmem. Jenže špatná koncovka z úvodu zápasu postupem času otupila psychiku šumperského mužstva, kterému tentokrát nepomohlo ani jindy věrné publikum. Draci tak doma ztratili všechny body a jejich pozice v první lize se stává velice rizikovou.

Audio ohlas

Sv. Číhal: zde

Svatopluk Číhal, Salith Šumperk:"Dnes je to takové nejsmutnější konstatování, ale je to o hlavách. Já prostě nemohu říci, že by hráči zápas neodbojovali. Snažili jsme se, ale bohužel. Je to o gólech, nejsmutnější jsou takové porážky, že jste v takové pseudopřevaze a pak soupeř přijede a dá vám tam gól. A pak jste v takové křeči a vyústilo to v to, že jsme nedali ani gól. A to je nejsmutnější, prohry doma a s nulou. Moc jsme chtěli, ale nic nám tam nepadlo. Třetí třetinu jsme to ještě nějak chtěli zvrátit, ale už na to nebyly psychické síly."