Draci bušili do zdi jménem Šafránek, nakonec berou dva body

Petr Matěj, Jaroslav Svoboda, středa 4.2.2009
Š u m p e r k - Neuvěřitelný výkon ve středu předvedl brankář Orlové Dušan Šafránek. Hlavně jemu vděčí hosté za to, že ze Šumperka odjíždí s jedním bodem. Šumperští střelci si totiž na Šafránkovi vylámali zuby. V patnácté minutě jej sice po nádherné přesilovkové kombinaci překonal Stejskal, hosté však v polovině zápasu kontrovali a vyrovnali. Pak vedení domácím vrátila nová akvizice v dresu Draků Jiří Hašek, který perfektně tečoval střelu Vrtíka. Do prodloužení ale nakonec zápas poslal hostující Prokop, který střelou přes obránce překvapil Maláče. Na nájezdy pak do šumperské klece nastoupil Daneček, kterého ale na poslední nájezd vystřídal znovu Maláč a domácí se po proměněných nájezdech Holíka a Hulvy radují ze zisku dvou bodů.
37.kolo středa 4.2.2009
DRACI PARS ŠUMPERK - HC Orlová
3:2sn
(1:0, 1:1, 0:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 15:18 Stejskal (Duba, Novosad), 36:41 Hašek (Vrtík, Rozum), rozhodující nájezd Hulva - 30:50 Mintěl (Stránský), 50:29 Prokop. Rozhodčí: Smitka - Dučák, Poláček. Vyloučení: 9:16, navíc Stránský (ORL) 10 minut OT. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 1200. Střely na branku: . Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2.
Maláč (Daneček) - Holík, Vrtík, Ondráček, Blanár, Sedlák, Osina, Novotný - Rozum, Meluzín, Hašek - Ambruz, Hulva, Vymazal - Novosad, Duba, Stejskal - Čížek, Drábek, Brunec - Žálčík.
Šafránek (Unzeitig) - Chomič, Kudláček, Urbánek, Hoďa, Samiec, Grygar, Golab, Minařík, Lukaštík, Kotásek, Blatoň, Stránský, Studený, Škatula, Mintěl, Dušek, Potočný, Kraft, Prokop.

Draci nakonec dokázali Šafránka a spol. porazit až v prodloužení. A to i přesto, že po celé utkání bušila domácí ekipa na orlovskou branku, po počátečním oťukávání se pak rozjela Dračí lokomotiva na plný pohon, ale šumperský odchovanec mezi tyčemi orlovské branky Dušan Šafránek přiváděl soupeře i ochozy k šílenství.

Hned po pěti vteřinách hry nahodil kotouč od červené na Šafránka Holík, hostující brankář si jej schoval do lapačky a podobný obraz pak několikrát okořenil průběh celého zápasu. O minutu později zamířil poprvé v utkání za katr Studený a Šumperk si mohl vychutnat první přesilovku, jenže byl to Blatoň, kdo se dostal do šance a Maláč musel nadvakrát zasahovat. Následná série oboustranných vyloučení poněkud nelogicky nenabídla větší příležitosti, až Osina v 11. minutě pálil skrz hradbu těl od modré, jenže Šafránek si na kotouč počíhal a semaforem jej sebral ze vzduchu.

Během následujících tří minut se celkem šestkrát vylučovalo a rozkouskovaná hra moc zajímavého nenabídla. Ve 14. minutě ujel po křídle Stejskal, na kruhu napřáhl a v rozkleku Šafránek srazil kotouč k dojíždějícímu Vymazalovi, který však z první minul poloprázdnou branku. Přesto se nakonec Šumperk dočkal. Spolupráci Duby s Novosadem zakončil tvrdou bombou z kruhů Martin Stejskal, na jehož střelu byl Šafránek krátký. Do konce třetiny si vážnější střelu připsal již jen Holík, který při ní sice zlomil hůl, ale skákavý puk se zázrakem dostal až k Šafránkovi a tam nadělal problémy.

Od druhé třetiny se také podstatně zlepšila hra z obou stran a fůry vyloučených nahradila spousta šancí. Ve 22. minutě pálil Stejskal přes Golaba, ten střelu tečoval holí a Šafránek ač schoval kotouč do výstroje kontroloval pohledem za svá záda, že se neblíží pohroma. O chvíli později poslal Rozum pas na Stejskala, na kterého číhala poloprázdná svatyně Orlové, Stejskal však neposedný kotouč nezkrotil a nacvičenou souhru do sítě neposlal. Třetí velkou šanci úvodní pětiminutovky třetiny měl Ambruz, kterého uvolnil po výtečné poziční práci a hře tělem Hulva, zkušený forvard ale zamířil pouze do náruče brankáře hostů. Tlak domácích narůstal mílovými kroky a Vymazalovi se nejprve v obrovské šanci při střele svezl kotouč z čepele, následní bombu z první vyrazil přesunující se Šafránek. Mág v brance Orlové pokryl ještě několik příležitostí, ale natěšení a doufající příznivci Draků se pak nestačili divit. Mintěl dostal kotouč za obranu, položil si Maláče a střelou pod víko ve vlastním oslabení srovnal.

Zkoprnělí Draci ale rytmus hry příliš neztratili, přes modrou přejel majitel dynamitu v holi Aleš Holík, jeho bomba propadla chrániči Šafránka, jenže ke vší smůle se dokutálela těsně vedle prázdné branky. V 37. minutě hráli Draci přesilovku, ke kotouč se dostal Sedlák a mohl u levé Šafránkovy tyče překonat již ležícího brankáře hostů, ten se ale pro bekhendovou střelu do horní části branky vymrštil z ledu a schoval kotouč do lapačky. Přesto se za chvíli kouzlo orlovského čaroděje prolomilo. Vrtík na modré napřáhl a jeho přízemní střelu na zadní tyč tečoval novic v šumperském dresu Jiří Hašek, který poslal kotouč do šibenice branky hostů. O chvíli později se snažil srovnat Škatula, Maláč jeho pokus pokryl. V závěru třetiny ještě Šafránek několikrát osvědčil svůj postřeh, hlavně šance Rozuma si říkala o třetí zápis Draků do střelecké listiny.

Jestliže druhá třetina patřila Drakům, v té třetí byli podstatně nebezpečnější hosté. Již po pár vteřinách pálil na Maláče Samiec, ale nedal. Právě před šumperskou brankou bylo v počátku třetiny veseleji, ovšem Draci se oklepali a následně se snažili také vytáhnout růžky a přidat gólovou pojistku. Novosadovo nahození hodně potrápilo Šafránka, když jindy neskutečně lapajícímu brankáři propadl puk za záda. Aktivní Stejskal ještě mohl vystřelit třetí gól, ale znovu byl proti Šafránek. Na druhé straně Maláč na dělovku hostů nedosáhl, naštěstí jej ale v 50. minutě zastoupila tyč. Oddech fandů vzal za své o minutu později. Prokop přejel modrou, napřáhl a technickou střelou srovnal.

Poslední minuty se pak přenesly do drtivého tlaku šumperských barev. Honba Draků za tříbodovým ziskem přinesla několik velkých příležitostí. Vymazala znovu vychytal Šafránek, následně Meluzín nádhernou přihrávkou našel Stejskala, jeho teč zapadla mezi betony Šafránka, z druhé strany však již bohužel nevypadla. V posledních minutách ještě došlo na tři vyloučení, přičemž dvakrát byli i přes nevoli publika trestáni domácí. Jenže Orlová branku z přesilovky nedala, nevstřelila ji ani během tlaku v úvodu prodloužení.

V 62. minutě se kolem hrazení tlačil za obranu Hašek, s pukem na holi se ale před Šafránka nedostal. O chvíli později se to již povedlo Novosadovi, ale Šafránek definitivně rozhodil krevní oběh přítomným šumperským příznivcům, kteří hořekovali nad nepřízní všech možných božstev.

O bonusovém bodu tak museli rozhodnout nájezdy. Trenér Režnar poslal do branky místo Maláče Danečka a ten inkasoval hned z prvního pokusu hostů, když se prosadil Kudláček. Šumperským ochozům pak vysekl několik nesportovních gest, ovšem doplatil na ně. Totiž naposledy se smáli Draci. Když nedali ani Hašek a Grygar, trefil Brunec ke vší šumperské smůle jen tyč. Pak však nedal ani Samiec a na osud zápasu měl na holi kanonýr Holík. Ten Šafránkovi zatloukl neposedný puk mezi betony a stadión mohl poprvé během nájezdů vybouchnout nadšením. A protože se prohodilo pořadí exekutorů, o pár vteřin později se situace opakoval. Tentokrát skóroval Hulva. Tíha zodpovědnosti padla na zkušeného beka Petra Prokopa, do branky Draků se pak vrátil Maláč a orlovského hráče vychytal.