Vyrovnáno jest, Draci vrátili Drtičům čtyřgólovou porážku

Jaroslav Svoboda, pátek 16.3.2018
Po úvodní prohře v sérii se podařilo šumperským Drakům zvednout hlavu a vrátit svému soupeři porážku. Na domácí půdě totiž i tentokrát svěřenci Jozefa Zavadila naplnili normu minimálně pěti vstřelených branek a i přes dva zásahy hostů v poslední třetině uhájili vítězství. Díky přesné mušce i jistému výkonu Vlastimila Lakosila se tak série vrátí do Hodonína za nerozhodného stavu 1:1. Klíčovou fází utkání byla druhá třetina semifinálové bitvy, v níž šumperští hráči pokořili hodonínskou defenzívu hned čtyřmi zásahy.
SF2 pátek 16.3.2018
DRACI PARS ŠUMPERK - SHKM Hodonín
6:2
(1:0, 4:0, 1:2)
Branky a nahrávky: 15. Králík (Vachutka, Sedlák), 21. Vachutka (Řezáč), 24. Půhoný (Vymazal), 31. Ostřanský (Ďurkáč, Bažant), 40. Schejbal (Vymazal, Šťáva), 53. Kovařík (Půhoný, Vymazal) - 45. Jurča (Charvát), 57. Sajdl (Peš). Rozhodčí: Cabák, Šutara - Barteček, Mikler. Vyloučení: 8:9. Využití: 2:1. Diváci: 960. Průběh utkání: 5:0, 5:1, 6:1, 6:2.
Lakosil – Schejbal, Šťáva, Ďurkáč, Bažant, Gewiese, Řezáč, T. Sedlák – Kovařík, Hroch, Lehečka, Vachutka, Müller, Králík, Skopal, Půhoný, Fischer, Vymazal, Cink, Ostřanský
Kotvan (31. O. Haloda) – J. Sedlák, Kužílek, Mojžíš, M. Haloda, Kobylík, Žabčík Hladiš, Miklík – Charvát, Hložánek, Romančík, Hajný, Matějka, Peš, Sajdl, Jurča, Peška, Černohous, Kadlec, Vaněk

Netrpělivě očekávali šumperští fanoušci druhý zápas série semifinále 2. ligy skupiny Východ a hlavně si museli pokládat otázku, zda vysoká prohra 1:5 není následek únavy Draků z náročné série proti Kopřivnici.

Postupem času celého utkání se však ukázalo, že nikoliv. Draci i Drtiči v úvodu zápasu během pár minut kolegiálně svorně porušili pravidlo o příliš mnoha hráčích na ledě, ovšem nejprve Hodonín, poté ani Šumperk nabídnutou početní výhodou za technický přestupek nevyužily. Oba týmy se dlouho oťukávaly, brankáři čelili spíše provizorním střelám a na první vážnější situaci před jednou či druhou brankou se muselo čekat poněkud déle.

Jenže první větší chyba byla potrestána. A situaci nezvládl Hodonín, který v defenzívě zaspal a pustil do brejkové situace Lukáše Králíka. Ten převzal za modrou pas od Vachutky a rázem se ocitl sám proti Kotvanovi. Rychlou střelou zápěstím trefil přesně a Šumperk šel poprvé v sérii do vedení! A byť tedy měl opticky Hodonín v úvodní dvacetiminutovce více ze hry, do kabin musel s gólovým mankem.

To však ještě Drtiči netušili, co je čeká ve druhé třetině. Šumperk se vrátil z kabiny odhodlaný zlomit brzo zápas ve svůj prospěch, k čemuž také výrazně nakročil. Hned po necelé minutě hry se prosadil Daniel Vachutka, následně šly oba celky ve stejný moment do čtyř. A více prostoru na ledě využili domácí k třetí brance. Vymazal stáhl během svého odvážného výpadu dva hráče soupeře, poté vyražený kotouč poslal před branku, kde měl Jiří Půhoný hromadu času a hlavně před sebou poloprázdnou klec - 3:0!

Hosté zbraně nesložili, ale když jejich aktivita začala výrazněji růst, přišlo další souběžné vyloučení. A Šumperk znovu využil většího prostoru na ledě. U zrodu gólu stál Milan Ostřanský, který doslova vypálil ze svého pásma směrem do útoku. Nakonec sám bleskový výpad zakončil přesnou střelou do prázdné branky, když Kotvan zůstal vyjetý dobré dva metry před svou svatyní. Do ní následně zamířil Ondřej Haloda, ale ani jemu čisté konto nevydrželo.

Než však inkasoval, tak začali jeho spoluhráči znovu hrozit, také zvýšili na důrazu. Vlastimil Lakosil však odchytal výborné utkání a postupem času svou jistotou naopak okrádal Drtiče o tu jejich, střeleckou. Závěr třetiny pak přinesl i několik vyloučení, když trestnou lavici zaplnili čtyři hráči po zbytečné šarvátce za šumperskou brankou, následně i Jan Matějka. A faul šumperského odchovance v hodonínských službách byl potrestán. Pět vteřin před koncem třetiny se prosadil Jakub Schejbal, který využil spoustu času k přípravě přesné střely.

Až v poslední dvacetiminutovce se prosadili i Drtiči. Ve 45. minutě, chvíli poté, co Šumperk přežil oslabení, se ocitl před Lakosilem nehlídaný Petr Jurča a další šumperský odchovanec mezi Drtiči umí tyto situace zužitkovat - 5:1! Převratné drama se však nekonalo. V dalších minutách šel znovu na trestnou lavici Matějka, dokonce dvakrát po sobě, a opět z toho Šumperk těžil.

V 53. minutě si vybruslil na modrou Jiří Půhoný, napřáhl a vypálil projektil, který těsně před Ondřejem Halodou tečoval Lubomír Kovařík. Gólu v početní výhodě se dočkal i Hodonín. Jakub Sajdl měl čas dorážet a na druhý pokus dostal kotouč za záda Vlastimila Lakosila. Více toho druhý semifinálový zápas série nenabídl.

V neděli se oba kluby střetnou znovu. A šumperský fan klub vypravuje na utkání hrané v Hodoníně autobusový zájezd. Své registrace a rezervace můžete provádět na telefonním čísle 605 030 615, kde získáte i bližší informace.

Jozef Zavadil (Šumperk): Tak hlavně jsem se ptal chlapců, proč takhle nemůžeme hrát venku. Byl to úplně jiný zápas. Leda že bych snad manželce ukradl z peněženky peníze a koupil bych ještě jedno mužstvo, které by jezdilo na venkovní zápasy. Jsem rád, že kluci vyhráli i kvůli lidem, kteří přišli. Hodonín je každopádně těžký soupeř. Hrají silový hokej a k tomu dobře bruslí. Další zápasy rozhodně budou dřina. Soupeř žádný puk nevzdal ani za čtyřbrankového manka, pořád chtěl se zápasem něco udělat. Teď se uvidí v neděli. Jestli chceme uspět, musíme domácí výkon také konečně ukázat venku.
Roman Čechmánek (Hodonín): Dnešní utkání se nám, když to řeknu slušně, hodně nepovedlo. Nebylo to od nás to, co jsme si přáli a co jsme chtěli hrát. V první třetině jsme měli několik příležitostí, které jsme bohužel nedokázali proměnit. Sice jsme prohrávali, ale stále jsme byli ve hře. Pak nám ale nevyšel nástup do druhé třetiny a to dnes rozhodlo. Je to 1:1 a v neděli se začíná prakticky zase od začátku. Musíme dnešní zápas hodit za hlavu a poctivou a tvrdou prací se musíme vrátit k té hře, kterou chceme hrát a připravit se na další utkání.