Zápas hořký jako pelyněk, Draci se vrací zase s prázdnou

Jaroslav Svoboda, Martin Doležal, středa 3.10.2012
Až na dno musí pít svůj kalich hořkosti šumperští hokejisté. Ti sice v Hradci Králové vedli 1:0 gólem Adama Červenky z poloviny druhé minuty zápasu, ale první vyhrání v tomto případě dokonale vyhnalo z kapsy. Domácí vedení televizním duem Hosták - Pospíšil šesti góly otočili vývoj duelu, Drakům dokonce vstřelili gól i ve vlastním oslabení, a na ledě velké hradecké haly se bodově dotáhli právě na šumperský tým. Premiéru v dresu Draků si odbyl i Adam Rufer, ale třinecký forvard bude na nepovedený debut jen těžko vzpomínat v dobrém.
8.kolo středa 3.10.2012
Královští lvi Hradec Králové - DRACI PARS ŠUMPERK
6:1
(3:1, 2:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 5. Švagrovský (Tvrdík, Moskal), 9. Budínský (Haluza), 14. Valášek (Budínský, Haluza), 29. Tvrdík (Haluza, Šagát), 37. Říha, 50. Valášek (Berger) - 2. Červenka (Sedlák). Rozhodčí: Hejduk - Zídek, Kotlík. Vyloučení: 7:8, navíc Finsterle (HKR) 5 + do konce utkání naražení. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 720. Střely na branku: doplníme. Průběh utkání: 0:1, 6:1.
Čech – Čížek, Kania, Karlíček, Hendrich, Roupec, Chmelíř, Čáp – Švagrovský, Tvrdík, Moskal – Šagát, Říha, Kubica – Budínský, Haluza, Valášek – Finsterle, Macháň, Berger – Půlpán
Štůrala (41. Vajner) – Novotný, Holík, Suchý, Sedlák, Gewiese, Tesařík, Vrána, Pastor – Plášek, Staněk, Vrdlovec – Červenka, Hulva, Haas – Blinka, Skoumal, Cink – Stoklasa, Kindl, Rufer

Začátek utkání vyšel lépe hostům. Šumperk zatlačil Hradec do obranného pásma a již ve 2. minutě zužitkoval svůj nápor v úvodní branku utkání. Sedlák vybídl svou přihrávkou Adama Červenku, který si najel k pravému kruhu a střelou pod vyrážečku Jakuba Čecha otevřel skóre.

Inkasovaná branka paradoxně domácí nakopla a v 5. minutě přišlo vyrovnaní. Po levé straně ujel Tvrdík, jenž vyslal před branku přihrávku, do níž nastavil hůl David Švagrovský. Tečovaný kotouč skončil za bezmocným Štůralou. A za necelé čtyři minuty přišel obrat! Hradecké fanoušky rozradostnil Vít Budínský, který zůstal trestuhodně osamocen před brankou. Obdrženou přihrávkou z rohu pásma nepohrdl a tváří v tvář hostujícímu gólmanovi se nemýlil.

V 13. minutě mohli hosté vyrovnat, ale Plášek, který dostal po krásné kombinaci s Vrdlovcem puk před branku, nebyl dostatečně důrazný. Hradec v předchozích zápasech nedokázal proměňovat své šance, ovšem proti Šumperku přišlo výrazné zlepšení. To domácí potvrdili další brankou. Budínský ujel společně s Milanem Valáškem do přečíslení a druhý jmenovaný svým přesným zakončením do Štůralova protipohybu zvýšil stav utkání již na 3:1.

Začátek druhé třetiny znovu lépe vyšel hostům, ovšem naštěstí pro Hradec bez gólové tečky. Karel Plášek nejprve před prázdnou brankou nedokázal zpracovat skákavý puk, následně se angažoval i v další akci Šumperka. Proti byl ovšem Čech, který svým atletickým zákrokem jeho příležitost zlikvidoval.

Dobré šance, ale bídná koncovka Šumperka vedla k dalšímu gólu Hradeckých. Ti dostali k dispozici více než minutu a půl přesilovky 5 na 3, kterou dokázali zužitkovat. Haluza poslal kotouč od modré před branku, kde se nejlépe zorientoval Michal Tvrdík, jenž svou přesnou tečí zvýšil na 4:1.

Ve 34. minutě přišla hodně nepříjemná chvíle pro obě strany, když hradecký Lukáš Finsterle nesmyslně narazil protihráče na mantinel. Souboj se odehrál až po odehrání kotouče, rozhodčí tak neváhal a Finsterle obdržel trest 5 minut plus do konce utkání. K jediné výraznější šanci se v dlouhé přesilovce dostal Červenka, ale na jeho bekhendovou kličku Čech vyzrál. A tak ve vlastním oslabení udeřili domácí. Obrovskou hrubku hostujícího beka využil Vladimír Říha, který svým nádherným blafákem uštědřil Šumperku další tvrdý direkt.

Do třetí periody nastoupil Šumperk s odhodláním pokusit se s výsledkem něco udělat. Prvním krokem k tomu byla změna v brance, Štůralu nahradil Vratislav Vajner. Hradec Králové mohl být ale se svým výkonem spokojen a soustředit se především na obranou fázi. Šumperk byl aktivnější, ale v útoku bezradný. A tak z další příležitosti mohli těžit domácí. Švagrovský ovšem tvrdou střelou napálil pouze břevno hostující svatyně.

Královští lvi ale nemuseli litovat předchozí situace. V 50. minutě opustil Milan Valášek trestnou lavici a z velkého úhlu trefil jen tyčku, od níž se však kotouč odrazil do Vajnera a následně ke smůle Draků za jeho záda. Skvělý Jakub Čech již za svá záda žádný kotouč nepustil a ačkoliv jako první inkasoval, svůj tým jinak podržel. Domácí odehráli nejlepší utkání v sezóně a šesti zásahy poslali Šumperk domů s prázdnou.

Martin Hosták, Královští lvi HK: Jsme rádi, že se nám to konečně podařilo prolomit a vyhrát za tři body. Hráli jsme opravdu doma, ve velké hale. Sehráli jsme utkání tak, jak jsme chtěli. Samozřejmě se nám zase nepovedl začátek, hned v úvodu jsme inkasovali. Kluci se k tomu však dobře postavili a začali hrát. Možná jsme měli i trochu štěstí, že se k nám odrážely kotouče. Já bych spíše vyzdvihl to, že jsme šli za vítězstvím. Především jsme dobře bruslili a k tomu bojovali. Neudělali jsme zdaleka tolik chyb, co soupeř.
Radek Kučera, Salith Šumperk: Byl to náš nejhorší zápas v sezóně. Přitom jsme začali velmi dobře, domácí k ničemu nepustili, dali gól. Jenže pak jsme přestali hrát takticky, naopak se hnali od ničeho k ničemu. Byl z toho paskvil, lítali jsme po ledě, pozice si nedrželi...