Z Mladé Boleslavi bez bodu, ale se ctí

Jaroslav Svoboda, Jitka Čechová, středa 24.10.2012
M l a d á B o l e s l a v - Šumperští hokejisté na výhru v Třebíči dalším bodovým ziskem z venkovních kluzišť nenavázali. A to i přesto, že zásluhou LUKÁŠE FINSTERLEHO, který tak vstřelil svou první branku v šumperském dresu kariéry. Víc puků však za Lakosilem, který v prvním vzájemném duelu střídal, neskončilo. Naopak Lukáš Pabiška dvěma přesilovkovými góly otočil ještě do úvodní sirény stav. Po bezbrankové druhé třetině pak zkušený domácí výběr Františka Výborného dotáhl zápas do vítězného konce, Tomáš Demel na svůj gól na 3:1 ještě navázal trefou z poslední minuty. Šumperk i tak potrápil favorita a již v sobotu bude chtít zase bodovat doma proti Písku.
15.kolo středa 24.10.2012
BK Mladá Boleslav - DRACI PARS ŠUMPERK
4:1
(2:1, 0:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 17. Pabiška (Kafka, Toman), 19. Pabiška (Výborný, Toman), 47. Demel (Šmach, Rys), 60. Demel (Rys, Kasík) - 13. Finsterle (Haas, Plášek). Rozhodčí: Horák - Komárek, Krátký. Vyloučení: 6:5. Využití: 2:0. Diváci: 2020. Střely na branku: . Průběh utkání: 0:1, 4:1.
Lakosil – Kasík, Pojkar, Němeček, Toman, Bohunický, Jindra, Šmach – Nouza, Vrbata, Jiránek – Kafka, Výborný, Pabiška – Rys, Demel, Koudelka – Loskot, Lenc, Hrdel
Štůrala - Holík, Novotný, Sedlák, Gewiese, Suchý, Tesařík, Pastor, Kovář – Finsterle, Plášek, Haas – Vrdlovec, Hulva, Rufer – Červenka, Skoumal, Cink – Kindl, Hlinka, Blinka.

Mladá Boleslav už jednou měla se Šumperkem problémy – a to dokonce takové, že s tímto týmem zatím jako s jediným prohrála. Ve světle tohoto faktu se Bruslaři očividně snažili Draky hned na začátku usměrnit, zaskočit. Jenže ti se nedali. Částečně se štěstím ustáli dorážku Ryse a odtlačili i Loskota. V rozmezí od sedmé do deváté minuty pak Boleslavští usedli hned třikrát na trestnou lavici a domácí publikum začalo trnout. Jenže hosté toho překvapivě mnoho nevymysleli. Za zmínku stojí snad jen puk sražený Pláškem, kterého Lakosil v poslední chvíli odpálil vysoko nad sebe a poté napodruhé do rohu.

Po návratu z trestné lavice mohl jít do samostatného úniku Nouza, ale Koudelka se s pukem zamotal a moment přihrávky uplynul. Středočeši si možná mysleli, že to nejhorší přestáli, jenže pak do útočného pásma pronikl po pravém křídle Lukáš Finsterle a podél tyčky Lakosila překonal. Šumperští ale začali chybovat a především faulovat. Obou přesilovek, které Středočeši hráli, se zhostil na výbornou Lukáš Pabiška. Poprvé to měl snadné, dával po Kafkově čistící práci do prázdné. Napodruhé Pabiška trefil mezírku mezi Štůralovými betony.

Na začátku druhé třetiny Jindra přihrál brankovištěm na Kafku, ten byl ale rychlejší než kotouč a místo plánovaného „setkání“ kotouče s čepelí hole minul. Šumperk bojoval, po vyloučení Výborného se k tyči šikovně postavil Plášek, puk šel ale příliš vysoko na to, aby ho dokázal pohodlně a v klidu zasáhnout. Sotva vypršel čas, který měl Výborný strávit na trestné lavici, chopila se taktovky opět Mladá Boleslav. Za vydatné podpory tribun držela Draky minimálně tři střídání v šachu, ale na druhou stranu zůstává faktem, že hosté prostor před Štůralou velmi dobře čistili.

Vyloučení Pláška představovalo vlastně první oslabení, které hosté přestáli bez úhony, i po jeho vypršení se ale víceméně hrálo jen na jedné polovině kluziště. Vzduch před Lakosilem rozvlnil až Ruffer, který vypálil šikovně zpoza boleslavské obrany. Lakosil zřejmě dost dobře neviděl, protože s pukem chvíli zápasil. Buď jako buď – druhá třetina se obešla bez branek a tedy změny skóre.

Před poslední periodou proběhla v hostující kabině naprosto očividně diskuse na téma „ještě na to máme“, protože Šumperk se na Boleslavské snažil vlétnout. Ruffer se například dostal do velmi slibné pozice, ale kotouč letěl příliš rychle na to, aby jej dokázal zkrotit. O chvíli později zvedal zoufale oči ke stropu Červenka. Valnou část snahy Draků uťal ve 47. minutě pohotovou dorážkou Tomáš Demel. Boleslavští sice následně hráli v oslabení, Šumperk ale toho večera v přesilovkách mnoho nepředvedl a u toho zůstalo.

Asi se nedá říct, že Draci úplně ztratili útočné choutky, už podruhé během krátké doby se dobrou střelou blýskl Červenka. Postupem času ale začalo být jasné, že na žádné drama už nedojde. Pabiška zkoušel dotáhnout hattrick, ale byl odstaven. To samé se už ale nedalo říct o Demelovi, který v poslední minutě rovněž přidal svůj druhý zářez a udělal tak tečku za celým zápasem.

Jiří Slabý, asistent trenéra BK Mladá Boleslav: Šumperk dobře bruslil, byl nepříjemný v osobních soubojích a taky se snažil hodně hrozit z brejků. Museli jsme si dávat pozor, takže na to útočení tentokrát možná nezbývalo tolik prostoru. Ale já jsem spokojený, udělali jsme všechno tak, jak jsme chtěli.
Radek Kučera, Salith Šumperk: Nemám se rozhodně za co stydět. Začátek zápasu se nám povedl, dali jsme i gól. Mrzí nás, že jsme pak nevyužili dost přesilovek, naopak sami potom při dvou oslabeních inkasovali. Ale Mladá Boleslav potvrdila, jak je nesmírně silná.