Vystřízlivění nováčka začalo po sedmi minutách hry

Lukáš Peroutka, Jaroslav Svoboda, sobota 12.9.2009
Z n o j m o - Všeobecné veselí bude provázet znojemské vinobraní. Orli totiž ve svém prvním utkání v 1. lize 2009/10 přehráli Draky vysoko 5:1, když hosté se prosadili až v 56. minutě, kdy brusle JAKUBA HULVY tečovala Vosátkovu střelu a skončila za zády Luboše Horčičky. Přitom Draci byli během úvodních sedmi minut jasně lepší, ale několik svých šancí spálili a domácí během přesilových her o zápasu rozhodli.
1.kolo sobota 12.9.2009
Orli Znojmo - DRACI PARS ŠUMPERK
5:1
(3:0, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 7. Svoboda (Haman, Hořava), 9. Sedlák (Hradecký, Štach), 16. Hradecký (Říha), 28. Říha, 44. Hořava (Kolafa) - 56. Hulva (Vosátko, Antonovič). Rozhodčí: Vampola - Daniščin, Matějček. Vyloučení: 11:11, navíc Protivný (ZNO) a Rangl (SUM) 10 min. Využití: 3:0. Diváci: 2002. Střely na branku: 44:30. Průběh utkání: 5:0, 5:1.
Horčička - Hořava, Morava, Štach, Protivný, Štrach, Kolafa, David - Svoboda, Haman, Plášek, Sedlák P., Hradecký, Říha, Havlík, Sojčík, Staněk, Vyletelka
Vojtek - Rimmel, Vosátko, Rangl, Sedlák T., Holík, Novajovský, Ondráček - Steber, Meluzín, Hašek, Pavelek, Barus, Orsava, Ambruz, Hulva, Antonovič, Noga, Podešva, Pekr

Úvod zápasu hraného před velmi dobrou diváckou kulisou patřil Šumperku, který si v přesilové hře vytvořil množství střeleckých příležitostí, při nichž se Horčička musel pořádně ohánět. Úvodní tlak Draků vyvrcholil obrovskou šancí Antonoviče, který sám před brankou nedokázal zužitkovat vynikající přihrávku od zadního mantinelu a trefil jen přesunujícího se brankáře. Poté už otěže zápasu převzali Orli. Ti předvedli ukázkové využití dvojnásobné přesilovky, když nejprve Jakub Svoboda doklepl za Vojtkova záda vyraženou střelu Hořavy, o minutu později se pak v klasické početní výhodě na brankovišti nejlépe zorientoval Přemysl Sedlák a zvýšil na 2:0. Od té chvíle se na Vojtka valil jeden znojemský útok za druhým, a když v 16. minutě využil zaváhání v rozehrávce soupeře střílející Říha a dorážející Tomáš Hradecký, vypadalo to s Draky po první třetině hodně špatně.

Do druhé části však Šumperští vstoupili o poznání lépe a alespoň v úvodních minutách drželi s domácími krok. Ve 27. minutě sice zapomněli na útočné modré na dvojici Orlů, Sojčík ale v zakončení selhal. O chvíli později už diváci slavili, Vladimír Říha se protáhl po levém křídle až před Vojtka, pokus o vypíchnutí kotouče brankáři Draků nevyšel, a Říha tak forhendovou kličku dotáhl až do gólového konce. Na druhé straně málem z ojedinělé šance odpověděl Orsava, v závaru před brankářem však trefil jen tyč. Obraz hry se ale nezměnil a aktivita byla především na straně znojemských hokejistů.

Třetí dvacetiminutovku ovlivnila častá vyloučení, která rozhodčí Vampola rozdával na obě strany. Už po čtyřech minutách šli hosté podruhé v zápase do tří a znovu pykali. Střela Petra Hořavy od modré byla tečována jedním z clonících hráčů a zapadla přesně k pravé tyči Vojtkovy svatyně. Nebezpečná dorážka Sojčíka už si o chvíli později cestu do sítě nenašla a gólem neskončilo ani ukázkové vysunutí Staňka po skvělém Moravově pasu. Čestného úspěchu nakonec dosáhli i Draci, když Vosátkovo nahození před branku srazil do sítě šťastnou tečí vlastní brusle překvapený Jakub Hulva. Luboš Horčička tak čisté konto neudržel, domácí mužstvo i diváci přesto odcházeli po jasné a zasloužené výhře Orlů spokojeni.

Jan Neliba (Znojmo): Ze začátku jsme byli v křeči, malinko pod tlakem. Udělali jsme nějaké chyby v oslabení a umožnili soupeři nějaké šance. Horčička v tu chvíli podržel. Šli jsme do vedení a utkání jsme skvěle zvládli. Jsem nadšen z obecenstva, krásný zápas, krásná atmosféra. Děkuju moc.

Jiří Režnar (Šumperk): Blahopřeji Znojmu k vítězství. Věděli jsme, že Znojmo hraje aktivně a připravovali jsme se na to. Během prvních pěti sedmi minut jsme se dostávali do šancí a měli jsme více ze hry. Pak jsme ale udělali chyby, faulovali jsme a Znojmo využilo přesilovku pět na tři a hned vzápětí pět na čtyři. Přesto jsme stále kousali, ale opět po chybě jsme dostali třetí gól. Do druhé třetiny jsme si řekli, že budeme hrát aktivněji, důrazněji dopředu. Následoval však čtvrtý gól Znojma. Pak už to bylo ve znamení takové jednoduchosti, lehkosti, kdy nás Znojmo přehrávalo a bylo suverénně lepší.