Velecký sestřelil Duklu, Šumperk zažil jihlavské deja-vu

Dominik Mihailescu, Jaroslav Svoboda, sobota 17.9.2011
Š U M P E R K - Draci v prvním domácím zápase porazili Jihlavu 3:1, když hvězdou zápasu nebyl nikdo jiný než MICHAL VELECKÝ, který zaznamenal hattrick. Ze začátku zápasu měla více ze hry jihlavská Dukla, ale Šumperk podržel v důležitých momentech po celý zápas vynikající Tomáš Štůrala. Draci se pak dokázali vzchopit, v každé třetině zasadili prostřednictvím Michala Veleckého Jihlavě důležitý úder a v konečném souhrnu vyhráli 3:1. Po pěti letech tak zopakovali na vlas stejný výsledek z tehdejšího druhého kola, kdy také hostili Duklu. Draci navíc počtyřicáté v řadě na svém ledě neprohráli.
2.kolo sobota 17.9.2011
DRACI PARS ŠUMPERK - HC Dukla Jihlava
3:1
(1:0, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 20. Velecký (Cink, Křetínský), 34. Velecký (Drtil, Cink), 52. Velecký (Červenka) - 49. Drtina (Karpov). Rozhodčí: Úlehla - Lučan, Svoboda. Vyloučení: 7:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1500. Střely: 30:41. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1.
Štůrala - Holík, Novotný, Křetínský, Tesařík, Drtil, Sedlák, Ondráček, Zacpálek - Mičulka, Meluzín, Plášek - Brunec, Hulva, Vrdlovec - Cink, Velecký, Červenka - Vrána, Matějka, Skoumal.
Halmoši - Kaláb, Ficenc, Malena, Grundmanis, Dobrovolný, Kolafa, Kolda, Drtina - Hodek, Hubáček, Čachotský - Padělek, Bezděk, Jeslínek - Karpov, Domin, Mikšovský, Maliník, Polcar, Krupka.

S obavami nacházeli šumperští fanoušci cestu na zimní stadión, aby viděli první domácí duel nové sezóny proti jihlavské Dukle. Po debaklu v Havlíčkově Brodu bylo otázkou, zda se Draci dokáží postavit na nohy a potrápit, popřípadě o body obrat Duklu. Ta naopak razila do Šumperka cestu vstříc dalšímu bodovému zisku, když v prvním kole vyhrála v Berouně.

Domácí nevstoupili do utkání dobře, již v závěru první minuty měl gól na holi kanonýr Hodek, ale Štůrala jej ač nerozchytán dokázal zastavit. Vzápětí šel na trestnou lavici Radislav Ondráček a hosté mohli těžit z početní výhody, ale zahráli ji bídně, navíc Velecký měl ve střelecké pozici mířit o pár centimetrů lépe a Halmoši by musel poprvé v zápase zasahovat. Obdobně si vedl ve velmi dobré pozici Meluzín, jenže znovu kotouč jen těsně minul tři tyče jihlavské branky. Domácí se však přesvědčili, že s Duklou mohou hrát vyrovnanou partii a v 8. minutě měl první gól na holi Michal Velecký. V závaru v brankovišti však nedokázal dotlačit puk do sítě.

V dalších minutách se hra nesla v duchu dobývání obranných pásem, zvláště když domácí museli hrát dvakrát v oslabení, ale hosté v početní výhodě i přes chvílemi silný tlak skórovat nedokázali. Poslední pětiminutovka však patřila domácím, čemuž napomohlo i Krupkovo vyloučení. Dvakrát se v početní výhodě zastřeloval Velecký, ten se však zásahu dočkal až po skončení výhody. V úvodu poslední minuty úvodní třetiny Halmoši pouze vyrazil střelu domácích a Velecký na brankovišti otevřel skóre.

Druhá třetina začala pro změnu drtivým tlakem domácích, kdy nejprve pálil Holík, poté musel Halmoši předvést brankářskou jógu nejvyšší úrovně proti Červenkovi. O chvíli později pálil Cink a po pokusu Maleny musel Halmoši opět koukat na to, jak Červenka pálí tutovku. Hosté se pak z tlaku dostali vymotat a následně se znovu na stadionu strhla bitva spíše o útočné pásmo než o to dostat se až do zakončení.

Drakům pak napomohlo vyloučení Maleny, během kterého zkoušeli vyzrát na Halmošiho Brunec i Hulva, jenže hosté zatím odolali. Přetahovaná o každý metr ledu skončila dalším vyloučením ve 34. minutě druhé třetiny, kdy tentokrát Karpovo provinění Šumperk trestal. Michal Velecký propálil střelou zápěstím Halmošiho a domácí již vedli 2:0! To vše za dvacet vteřin početní výhody. Rozjetí Draci pak zkoušeli přidat další pojistku, ale do větší šance se nedostali, naopak Domin z nenápadné akce pálil těsně vedle. Ještě do sirény pak hosté přežili dvě ošemetné situace při Cinkově a Mičulkově pokusu. Hlavně Mičulka zazvonil na Halmošiho břevno.

Třetí třetina tak nabízela poslední šanci Dukle na to vrátit se do zápasu a zkusit urvat další body. Z konce druhé části hry si přinesla Jihlava i početní výhodu po Pláškově vyloučení, tu však promarnili. Vytrvale poctivá hra domácích zezadu pak slavila dlouho úspěch, Šumperk krotil nervozitu a ukrajoval minuty k vítězství. Ve 48. minutě však přišlo Drtinovo nahození ze středního pásma, které k úžasu diváků i účastníků zápasu zapadlo za Štůralu a Dukla zavětřila šanci.

Jenže z naděje se hosté těšili pouze čtyři minuty. Očekávaný tlak přinesl pouze Karpovovu slabší střelu, pak udeřil Šumperk, lépe řečeno kanonýr Velecký. Nejlepší střelec loňské druhé ligy odrovnal Duklu ránou z prostoru před brankovištěm a Šumperk zase vykročil blíže první výhře sezóny. Možnost komplikovat domácím situaci měla Jihlava při Mičulkově vyloučení, ale Štůrala odolal, navíc v 55. minutě šumperský brankář vychytal v obrovské šanci Jeslínka.

Naděje Dukly pak výrazně klesly s vyloučením Domina, Draci odehráli přesilovku hlavně na jistotu a bez zbytečného risku. Stejnou tvář hry nabídly i poslední vteřiny duelu. Kouč Jihlavy Petr Vlk se sice ještě pokusil o power-play, ale bez úspěchu. Navíc Drtina ještě vyfasoval dvouminutový trest a Šumperk tak počtyřicáté v řadě na svém ledě neprohrál!

Šumperští hokejisté hlavně zvedli hozenou rukavici a dokázali si, že mohou porážet i celky patřící mezi širší špičku celé soutěže. Po pěti letech pak navíc Draci s Duklou odehráli zápas 2. kola soutěže, znovu na stejném ledě a opět se stejným výsledkem - vítězstvím Šumperka 3:1!

Radek Kučera, Salith Šumperk: Rozhodně jsme čekali tlak od jihlavské Dukly. Musím klukům poděkovat, jsem s výkonem i výsledkem spokojený. Doufám, že podobně budeme pokračovat i nadále.
Petr Vlk, Dukla Jihlava: Domácí nám dali lekci z produktivity. Byli to oni, kdo proměnil klíčové šance zápasu. A to vlastně rozhodlo. My je proměnit nedokázali. Jinak nás Šumperk nepřekvapil, takový tlak jsme čekali.