V divokém zápase vyhráli nakonec po zásluze Draci

Luboš Heider, Jaroslav Svoboda, neděle 27.2.2011
Š u m p e r k - Velmi atraktivní duel mohli shlédnout diváci v šumperské hale v rámci prvního finálového utkání druhé ligy. V rychlém tempu hraný zápas ovládali Draci, kteří měli po celé utkání více šancí, hlavně pak v první třetině. V závěru zápasu potřeboval Šumperk trefit uklidňující branku, když hostům se podařilo snížit na 3:4. To se nakonec podařilo, když MICHAL VELECKÝ rozhodl o výsledku dnešního zápasu. Salith se tak dostává do vedení v sérii 1:0. Další zápas nás čeká v úterý v Orlové.
F1 neděle 27.2.2011
DRACI PARS ŠUMPERK - HC Orlová
5:3
(3:2, 1:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 4. Hulva (Ondráček, Sedlák), 15. Brunec (Matějka), 18. Červenka (Velecký, Haas), 22. Sedlák (Hulva, Ambruz), 55. Velecký (Sedlák) - 8. Studený (Ivan), 17. Grygar (Studený, Ivan), 37. Moravec (Mikšan, Luka). Rozhodčí: Mrkva - Barteček, Fiala. Vyloučení: 6:6. Využití: 2:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 1968. Střely na branku: -. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 4:2, 4:3, 5:3.
Štůrala - Holík, Novotný, Ondráček, Sedlák, Tesařík, Drtil - Brunec, Meluzín, Matějka - Ambruz, Hulva, Vrdlovec - Haas, Velecký, Červenka.
Šafránek (44.-45. Gleich) - Tomis, Grygar, Samiec, Mikšan, Blatoň, Studený, Urbánek, Škatula, Holuša, Galgonek, Moravec, Kraft, Galvas, Valchař, Štefanka, Ivan, Javín, Luka, Vnenk, Hegegy.

Necelých 2000 platících diváků naplnilo šumperskou halu, aby se na vlastní oči přesvědčili o kvalitách obou finalistů v závěrečné sérii letošní druholigové skupiny Východ. Draci jako vítěz základní části vyzvali Orlovou, celek prošpikovaný zkušenými hráči a netající se ambicemi na postup. Jenže hned v úvodu série mu škrt přes rozpočet udělali Draci.

Ti hlavně v první třetině jasně ovládli dění na ledě, první náznaky hostů skončili nejdál na modré čáře, naopak hned ve třetí minutě napřáhl Brunec a jeho bomba prosvištěla těsně kolem Šafránkovy klece. Hostující brankář se ani nedokázal z prvního projektilu otřepat, když Vrdlovec poslal krásný kotouč do jízdy Hulvovi, Dračí rychlík se dostal za obranu a s orlovským brankářem naložil naprosto dokonale - položil si jej a nekompromisně nad betonem otevřel skóre. Šokovaní hosté pak jen přihlíželi domácí lavině útoků a Šafránek byl jednoznačně nejvytíženějším hráčem na ledě. Hosté evidentně pomalejší na bruslení než domácí se odhodlali i k faulům a Blatoň musel za katr. Draci přesilovku strávili takřka celou v útočném pásmu, ale i přes množství střeleckých pozic nedokázal zvýšit, hlavně Vrdlovcova zlomená hůl při bombě z mezikruží zamrzela. A tak se osmělili i hosté, jenže Hegegyho nájezd Štůrala s přehledem vychytal.

Přesto se hosté dočkali branky, aniž by vlastně věděli, jak ji dali. Studený zkoušel zpoza branky přihrávat na tísněného spoluhráče, puk byl sražen vysoko do vzduchu a při Olejářích stáli všichni svatí, když se od něčí výstroje kotouč dokutálel do sítě. To bylo ale veskrze vše, co zase na pár minut hosté vymysleli. Nápor Draků nepolevoval, třetí formace v 10. minutě roztočila svůj klasický kolotoč, jenže puk se jim do branky dotlačit nepodařilo. V 11. minutě přišla tvrdá bomba domácích od modré a Šafránek se štěstím udržel kotouč v náruči. Domácí i nadále výtečně bránili a svým perfektním výkonem odhodlanou Orlovou k ničemu nepouštěli, naopak Velecký opět donutil Šafránka zasahovat. A nakonec se po zásluze Šumperk i dočkal. Chybná rozehrávka hostů poslal do úniku "dvojčata" Matějku s Bruncem a druhý jmenovaný zakončoval po výstavní přihrávce do prázdné branky. Vzápětí šel na trestnou lavici za faul na Marka Ivana Tomáš Sedlák, a hostům se podařilo srovnat. Po několika marných pokusech udržet se v pásmu zavezl kotouč Studený a z jeho přihrávky bekhendem trefil přesně Grygar.

Jenže Olejáři se radovali jen chvilku. Hned vzápětí musel na trestnou za evidentní faul Tomis a křižný pas Veleckého na Červenku zakončil druhý jmenovaný výstavní trefou, po které se Šafránek natahoval naprosto zbytečně. Divoký závěr třetiny okořenil další nedovolený zákrok Štefanky, ale Šumperk i přes tlak další gól nepřidal.

Hosté přežili úvodní třetinu jen s gólovým mankem, ačkoliv Draci měli místy drtivou převahu. A hned v úvodu druhé části hry se hnal do zakončení Vnenk, jenže neúspěšně. A tak tísnění Ambruz mohl dorazit prudkou přihrávku Hulvy před branku do sítě, na kotouč však nedosáhl. Pak ale přišla nejkrásnější akce zápasu. Draci totálně rozebrali orlovskou obranu a po sérii přihrávek z první pálil nekompromisním příklepem Tomáš Sedlák! Následně musel za držení hole na trestnou lavici Drtil a hosté měli šanci přesilové hry, jenže opět v početní výhodě nic nevymysleli, jediná Tomisova slibná pozice zaváněla gólem, ale než by se orlovský hráč zorientoval, tak puk zmizel v lapačce Štůraly.

Ještě hůř ale zahráli následnou přesilovku domácí a hosté začali mírně kousat. Holušovu ránu Štůrala vykryl mimo úhel, následně po hraničním zákroku hostů měl dostatek prostoru Ivan a po něm i Javín, jenže jejich muška byla hodně mizerná. Podstatně hůř bylo Orlové při brejku Červenky, kdy byl nejprve podražen jeho spoluhráč Velecký, a když se tedy rozhodl Červenka zakončit sám, dopadl zcela stejně. Hlavní rozhodčí tentokrát pískl nedovolený zákrok a také nařídil trestné střílení, jenže Červenkovi vypíchl kotouč ze zakončení Šafránek.

Draci tak mohli velmi nakročit za vítězstvím, stejně tak o chvilku později, kdy pálil Matějka a západní tribuna šumperského zimáku již jásala, jenže kotouč jen rozvlnil boční síť branky. Další pokusy musel Šafránek řešit z holí Hulvy, Červenky, Holíka i Veleckého, ale šumperský odchovanec v orlovské kleci zázračně a mnohdy se štěstím držel naděje svého mužstva. Ve 32. minutě byl naražen na branku a do Štůraly Matějka, nicméně právě on musel na trestnou za držení, což přineslo odpor publika i nepořádek na ledě. Hosté však z přesilovky moc nezahrozili.

Na druhé straně mohl zvýšit náskok Velecký, který pálil taháčkem, jenže při své střele podle verdiktu sudího zasáhl holí do obličeje jednoho ze soupeřů a vrátka na trestnou lavici se opět otvírala. Hosté zatlačili Draky a Mikšan zkoušel překonat Štůralu, ten se však přesunul a kotouč vyrazil. Zalehnutím puku pak řešil šlamastiku Drtil a domácí museli do tří. A hosté snížili. Mikšan přihrál David Moravcovi, který vrátil Plus Oil do hry. O minutu později napřáhl Valchař a kotouč se od tyče odrazil do chráničů Štůraly, ten ale ležíc na břiše smrskl betony k sobě a kotouč pod ně skryl. Poslední dva pokusy druhé třetiny zaznamenal Velecký, ale pokaždé si počínal Šafránek jistě.

Rozhodnout tak měla třetí třetina. Napínavá podívaná odstartovala nepříjemnou Lukovou střelou pod nohami obránce, jenže Štůrala naprosto v poklidu schoval kotouč do rukavice. Ve 43. minutě pálil tahem Brunec a kotouč jen těsně prolétl kolem tyče Šafránkovy branky. Zaujal tak spíš hit Aleše Holíka, který poslal k ledu zkušeného Galgonka, který se otřesen jen pomalu vracel na střídačku svého mužstva. Ve 45. minutě musel za dalších protestů publika na trestnou Ambruz a hosté se snažili srovnat, jenže ke střele se pořádně nedostali. V té chvíli hráli Draci v zádech s bouřlivou podporou celé haly, navíc je za chvilku čekala po vyloučení Javína přesilovka.

Do dobré střelecké pozice se dostal Novotný a od modré zkoušel překvapit Šafránka, ten ale na poslední chvíli zasáhl. Obdobně dopadla i Vrdlovcova rána a když už se zdálo, že domácí náskok naroste při stoprocentní Sedlákově šanci, tak najetý zadák Draků minul. Hosté, kteří potřebovali hrát u šumperské branky, jen marně hledali cestu z pod tlaku domácích, Šumperk opět pozorně bránil, sbíral kotouče a tlačil je ven z pásma. Zahrozil naopak Tesařík, který z otočky minul, načež byl faulovaný u hrazený domácí Meluzín Hegegym a hosté museli ještě přežít přesilovku, aby se zmohli na závěrečný pokus o srovnání.

Jenže nepřežili. Po Sedlákově přihrávce mohl dvakrát zakončovat Velecký a svou druhou ránou trefil přesně. Domácí dělily od výhry čtyři minuty a navíc Šumperk držel hru co nejdál od branky. Až v čase 58:40 opustil Šafránek svou klec a hosté hráli power-play, při kterém hned v úvodu Ambruz pokusem přes celé kluziště těsně minul. Snížit mohl necelých 40 vteřin před koncem Vlachař, ale Štůrala vyrazil, dvacet vteřin před sirénou minul Moravec. A když už hosté dostali kotouč do brankoviště, tak jej v čase 59:53 pokryl Štůrala. Poslední vteřiny se dohrály již za bouřlivých ovací publika, které významně přispělo k vítězství nad Orlovou a k úspěšnému vstupu do série.

Ta pokračuje v úterý 1. března na ledě Olejářů.

Radek Kučera, Salith Šumperk: My jsme výborně začali, pak jsme dostali velice laciný a nešťastný gól na 1:1. To samé i ten druhý gól. Zápas pak byl na obě strany otevřený, ale myslím si, že jsme si pro to víc šli a proto se taky štěstíčko otočilo na naši stranu.
Aleš Flašar, HC Plus Oil Orlová: Dali jsme o dva góly méně a proto jsme prohráli, to rozhodlo. Podařilo se nám využít přesilovku 5 na 3, což je taková povinnost. Osobně si myslím, že rozhodčí dnes pískal dobře. Ten pátý gól si myslím nebyl, když to tam jako brankový dělá takový mladý kluk, který ani neví, že tam má tlačítko na zelenou barvu. Já si myslím, že ten gól nebyl a že takové dítě za bránou nemá vůbec co dělat.