Utkání plné vyloučení pro Vsetín, domácí těžili z přítomnosti Luky

Martin Schwarz, Radek Bařina, středa 28.12.2016
K poslední bitvě letošního kalendářního roku vyrazili Draci na led vedoucího celku druhé ligy – skupiny Východ, tedy do Vsetína. Nezačali vůbec špatně, brzy poslal modrožluté do vedení Vachutka, leč krátce po něm srovnával Luka a s koncem první části se šlo do kabin za stavu 1:1. Během prostředního dějství Šumperk získal těsný náskok zpátky, trefil se po krásné akci Daniel Hroch. Avšak Valaši odpověděli z hokejky Finsterleho, ten před druhou sirénou domácí dokonce poslal do trháku. VHK brzy přidalo další puky za Svobodova záda, rozjetý Luka postupně zkompletoval hattrick a přidal i čtvrtý gól. Vsetín už závěr uhlídal, Drakům nestačil ani další střelecký úspěch DANIELA VACHUTKY. Žlutozelení nakonec zvítězili 6:3.
29.kolo středa 28.12.2016
VHK ROBE Vsetín - DRACI PARS ŠUMPERK
6:3
(1:1, 2:1, 3:1)

Branky a nahrávky: 11. Luka (Kolařík, Mojžíš), 32. Finsterle (Janáček), 38. Finsterle (Zúbek), 46. Luka (Ostrčil, Mojžíš), 57. Luka, 60. Luka (Ostrčil) – 5. Vachutka (Sedlák, Vymazal), 29. Hroch (Drtil), 53. Vachutka (Vymazal, Sedlák). Rozhodčí: Škach – Konvička, Rožánek. Vyloučení: 11:11, navíc Sedlák (SUM), Matějka (SUM) a Finsterle (VSE) 10 minut OT. Využití: 3:1. Diváci: 3350. Střely na branku: 38:31. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 4:2, 4:3, 6:3.

Hromada – Jeník, Janáček, Ostrčil, Stuchlík, Žák, Mojžíš, Hryciow – Zúbek, Pokorný, Finsterle – Kajaba, Šilhavý, Čuřík – Luka, Čech, Hořanský – Kolařík, Vávra, Hrazdira – Vítek
Svoboda – Fišera, Sedlák, Řezáč, Ďurkáč, Janota, Drtil – Matějka, Vymazal, Vachutka, Ostřanský, Sedláček, Cink, Králík, Fischer, Hroch, Langr

Více než 3300 diváků si nenechalo ujít sváteční šlágr mezi Vsetínem a Šumperkem. Utkání pro domácí nezačalo dobře. Hned v prvním střídání se totiž rozšířila marodka důležitých hráčů VHK, když se v souboji u mantinelu zranil nejlepší střelec týmu Pokorný.

Vsetín v úvodu dominoval, v největší šanci ale neuspěl Čuřík, který v úniku po levém křídle nenašel skulinku mezi Svobodovými betony. Hostující trenér Flašar naordinoval svým svěřencům taktiku, která mu na Lapači nezřídka vycházela s Novým Jičínem – důrazný hokej se zákroky na hranici pravidel, kouskování hry a také rychlé protiútoky. A právě jeden z nich přinesl v páté minutě úvodní branku. Daniel Vachutka nabruslil do útočného pásma a bekhendovým nahozením zaskočil nerozchytaného Hromadu, kterému puk propadl mezi paží a tělem do sítě.

V dalších minutách hosté často dopláceli na nastavený způsob hry - jejich trestná lavice byla neustále zahřátá. Valaši si tak v první třetině zahráli hned dvě dlouhé přesilovky pět na tři, sehráli je však tragicky. Vyrovnání se domácí dočkali v přesilovce pět na čtyři, když za katrem seděl přísně vyloučený Matějka. V souhře dvou nejlepších druholigových útočníků posledních let našel Kolařík Vladimíra Luku a ten z levého křídla zavěsil puk nad přesouvajícího se Svobodu. Ve 14. minutě mohli jít hosté znovu do vedení. Králík ujel v oslabení obraně VHK, obešel i Hromadu, nestihl však už usměrnit puk do brány. A protože na druhé straně vychytalo Kajabu rameno Svobody a gól Vávry nebyl pro předchozí kontakt s brankářem uznán, odcházely celky do kabin za stavu 1:1.

O přestávce si hlavní rozhodčí zřejmě spočítal, že poměr vyloučených dalece překračuje normy a nejspíš proto se úvod druhé třetiny musel líbit především milovníkům černého humoru. I Šumperk si tak záhy zahrál dlouho přesilovku pět na tři. Sehrál ji mnohem lépe než Vsetín, branky se však nedočkal – především díky Hromadovi, který dvěma bravurními zákroky lapačkou vychytal pokusy Drtila. Stejně dopadl i Luka na straně druhé, jehož ránu zastavil skvělým semaforem Svoboda. Ve dvacáté osmé minutě už se ale skóre měnilo a postaral se o to hostující Daniel Hroch. Ten chytře schoval střelu za obránce a přesně trefil mezeru mezi Hromadovými betony.

Radost Drakům vydržela jen tři minuty. Vsetín totiž opět využil přesilovku, byť s notnou dávkou štěstí. Tečovaná střela Lukáše Finsterleho trefila brusli jednoho z obránců a od ní se odrazila za záda bezmocného Svobody. Obrat pak Valaši dokonali spornou brankou v další přesilové hře. Střelu Zúbka doklepl na brankové čáře Lukáš Finsterle. Současně s tím došlo k posunutí brány, hlavní rozhodčí se ovšem po kratším zaváhání rozhodl gól uznat. V závěru třetiny předvedl krásnou akci Matějka, který se protáhl mezi obránci, Hromadu ale neprostřelil, po čtyřiceti minutách tak vedl Vsetín 3:2.

Do třetího dějství vstoupili hosté se zjevnou snahou o vyrovnání, pozorně hrající Valaši ho ale do větších šancí nepouštěli. O největší vzrušení se tak postarala bitka mezi Finsterlem a Drtilem, která skončila výhrou domácího borce. Tou dobou hráli hosté přesilovku. Ta jim ale vůbec nevyšla a těsně po jejím skončení navíc inkasovali. Vladimír Luka pláchl obraně a bezchybně provedeným bekhendovým blafákem nedal Svobodovi nárok. Vsetín od té chvíli zápas zdánlivě kontroloval, což však platilo jen do padesáté třetí minuty. Hosté hráli přesilovku, Daniel Vachutka nahodil puk od modré do houštiny těl a ten zapadl přesně k levé Hromadově tyči.

Hosté vrhli všechny síly do útoku, s několika závary si ale obrana VHK v čele s Hromadou poradila. Definitivní rozhodnutí pak přinesla padesátá sedmá minuta. Vladimír Luka zachytil ve středním pásmu hostující rozehrávku, kličkou do protipohybu obešel obránce a následně přesnou křižnou střelou nad lapačku završil hattrick. V závěru to Draci zkusili bez brankáře... a inkasovali pošesté. U Ostrčilova vyhození nebyl nejrychleji nikdo jiný než Vladimír Luka, který následně bez problémů trefil prázdnou bránu. Svou domácí premiéru na Lapači tak Luka oslavil čtyřmi góly a významně pomohl Vsetínu k výhře 6:3.

Luboš Jenáček (VHK ROBE Vsetín): Začátek byl takový divoký, hrálo se nahoru dolů. Pro fanoušky určitě atraktivní, ale měli jsme tam velká okna v obraně a museli jsme si k tomu něco říct. Od druhé třetiny se to zlepšilo, ale kvůli spoustě vyloučení byla hra hodně rozkouskovaná. V početních výhodách byla vidět enormní snaha obou soupeřů zvrátit vývoj zápasu na svoji stranu, ale myslím si, že naše oslabení jsme dobře ubránili a nakonec se střelecky prosadil Vláďa Luka, o kterém víme, že to umí krásně trefit. Zbytek zápasu jsme odehráli dobře takticky dozadu, soupeře jsme moc do šancí nepouštěli a myslím si, že za ty dvě poslední třetiny si to vítězství zasloužíme. Jsme rádi, že jsme tento rok zakončili vítězstvím. Teď máme před sebou krátké volno, sejdeme se 2. ledna na tréninku a budeme mít pětidenní přípravu na Techniku. Věřím, že ten nový rok zahájíme vítězstvím a budeme nadále pokračovat v našem cíli.