Šumperk rozstřílel Šternberk, Martin Ambruz trefil hattrick

Svoboda Jaroslav, středa 19.11.2008
Š u m p e r k - Draci zvládli další domácí utkání a doslova z ledu smetli odevzdanou eskadru ze Šternberka. Ten toho na Tyršově stadiónu příliš nepředvedl a diváky rozvášňoval spíše svou zákeřnou a zbytečně tvrdou hrou v závěru utkání. V utkání, které trvalo klasických šedesát minut, sesbírali hosté dvakrát tolik trestů. Od toužebné desítky nakonec byli ušetřeni, i když k ní Draci neměli daleko. V samotném závěru utkání totiž neproměnil trestné střílení Hulva, v posledních vteřinách se také sám na Pekaře řítil Ondráček, ovšem i on nedal. I tak si šumperští hokejisté s chutí zastříleli, Martin Ambruz (foto) si navíc připsal hattrick.
19.kolo středa 19.11.2008
DRACI PARS ŠUMPERK - HC TJ Šternberk
9:1
(4:0, 2:0, 3:1)
Branky a nahrávky: 2. Novosad (Stejskal), 4. Ambruz (Drábek), 11. Čížek (Sedlák), 16. Ambruz (Blanár), 35. Osina (Duba, Meluzín), 36. Fischer (Giesel, Čížek), 46. Hulva (Vrtík, Duba), 53. Meluzín (Vymazal, Duba), 58. Ambruz (Holík) - 56. Kohút (Fiala, Jurdič T.). Rozhodčí: Kareš - Klouda, Křivohlavý. Vyloučení: 9:10, navíc Ondráček (SUM) 5+do konce utkání, Hruška (STE) 10 minut + trest ve hře, Jurák (STE) 10 minut osobní trest, Daniel Tomášek (STE) 2x10 minut a trest do konce hry, Tomáš Jurdič (STE) 5 + do konce hry. Využití: 3:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 900. Střely na branku: 35:14. Průběh utkání: 8:0, 8:1, 9:1.
Maláč - Vrtík, Holík, Osina, Blanár, Sedlák, Ondráček, Zacpálek - Duba, Meluzín, Vymazal - Brunec, Hulva, Ambruz - Novosad, Čížek, Stejskal - Fischer, Drábek, Giesel
Pekař - Stříteský, Spurný, Hruška, Jurdič Tomáš, Feikač, Musil - Jurák, Fiala, Dobrý, Anděl, Hrbatý, Martinka, Kohút, Klimovič, Zima, Jurdič Jan, Tomášek Daniel

Kdo očekával vyrovnanou podívanou a dramatické derby, ten musel být již od úvodních minut notně zklamán. Pravda, šumperským příznivcům to nejspíš nikterak nevadilo. První střelecký pokus si sice připsal hostující Fiala, Maláč jeho ránu pozorně lapil. A když se ke střele probojovali domácí, poslal Novosad kotouč do sítě. Stejskal projel celé kluziště a z nápřahu vyprášil chrániče Pekaře, vyražený kotouč se ovšem dostal k Novosadovi a ten v poklidu načal "plotek" na šternberském gólovém účtu. Než-li se soupeř z branky vzpamatoval, tak se na Pekaře řítil Meluzín, tentokrát se domácí neprosadili. A když se ke střele odhodlal hostující Fiala podruhé, Draci z protiútoku znovu uspěli. Ránu, kterou vyslal Jakub Hulva, vyrazil Pekař pouze k Ambruzovi a jeho pokus již v síti skončil. Odevzdaný Šternberk se stěží bránil nadšeně bojujícím Drakům a k převaze jim nepomohly ani přesilovky. V desáté minutě se před Pekaře dostal opět domácí kapitán Meluzín, i tentokrát byl úspěšnější hostující gólman.

O minutu později však udeřilo. Zacpálek přihrál za šumperskou brankou Čížkovi, ten projel kolem hrazení a hostujících "kuželů" celou ledovou plochu a ve finiši švihem zatloukl kotouč k tyčce. Drtivá smršť se na hosty valila i nadále a Pekař dokázal, že nemá svůj den. První vážnější práci měl domácí Maláč až ve 14. minutě, Tomáškovu pohotovou střelu betonem vyrazil. Hůře si vedl Pavel Pekař, bombu Ambruze totiž nepokryl a jubilejní desátý gól sezóny z hole šumperského útočníka znamenal vedení 4:0! Do první sirény zkoušeli štěstí i Ondráček a znovu Ambruz, tentokrát však již Pekař udržel stav.

Druhá třetina nabídla sice nejslabší podívanou z hokejového večera, i tak bylo na co koukat. Již v první minutě této části hry se do obrovské šance dostal Michal Vymazal, zívající branku ovšem minul a následně zcela výstižně schoval svou tvář do dlaní. Tápající hosté čelili dalším atakům a Jakub Drábek v polovině 23. minuty projel celou defenzívou Šternberka a nadvakrát prověřil Pekaře. Za připomenutí stojí šance hostujícího Hrbatého, který se snažil gymnasticky zakončit zpoza branky. A pak už se snažili opět jen domácí, Osinovu bombu skryl Pekař do náruče, těsně po polovině utkání přestřelil Hulva. A pak začaly padat opět i góly. Meluzín si v rohu kluziště narazil s Dubou, ten našel neobsazeného Jiřího Osinu a sjíždějící bek vstřelil svou premiérovou branku letošní sezóny. To samé se o chvilku později podařilo i Radku Fischerovi, který z brankoviště dorážel do sítě. Snížit chtěl Tomášek, ale před Maláčem nedal. Závěr třetiny dohrál Šumperk s přehledem a ač hrál v oslabení, bavil diváky kombinacemi, které dirigoval bojovník Ambruz.

Vrcholem podívané byla poslední část hry. Stejně jako tu předchozí začal i tuto třetinu šancí Vymazal a opět nedal. Pak se začalo poprvé jiskřit a po vyloučeních na obou stranách tvrdě pálil Holík do vyrážečky Pekaře. O pár vteřin později zkoušel štěstí hrdina utkání Ambruz, tentokrát ještě nedal. Hosté pak šli do oslabení a Draci výhodu dokázali zužitkovat. Chytrou přihrávku Vrtíka převzal Hulva, na brankovišti vykoupal Pekaře a po parádní kličce zakončoval do prázdné branky. S přibývajícími góly začal růst i počet nesmyslných faulů Šternberku, například Martinka po odpískání podrazil Maláče, který za šumperskou brankou kontroloval kotouč. A další zbytečný faul Dobrého již Draci potrestat dokázali. Meluzín si z bezprostřední blízkosti s Pekařem poradil a zvýšil již na 8:0! Nakonec se však dočkali i hosté.

Během vyloučení Ondráčka do prázdné branky zakončoval z třetí dorážky Erik Kohút a sebral tak Pavlu Maláčovi druhé čisté konto sezóny. Jenže dvě minuty na to se znovu krásně blýskl ve vlastním oslabení Ambruz, který vyšachoval celou obranu soupeře, z křídla si najel do střelecké pozice a nad rameno Pekaře nechytatelnou bombou a nejkrásnější brankou večera uzavřel svůj hattrick. Jak se později ukázalo důležitým vyloučením byl trest pro Ondráčka, který v čase 57:25 odešel na trestnou. Hosté sice v přesilovce vůbec nic nevymysleli, ale přesto měla hra Draků ve čtyřech vliv na závěrečný vývoj duelu. Nejprve totiž v oslabení ujel Hulva a byl faulován sekerou od Kohúta. Následné trestné střílení sám postižený neproměnil a tak se desítka nekonala. Podruhé mohl dvojciferné číslo rozsvítit na časomíře Ondráček, který ihned po návratu z trestné lavice dostal dlouhý pas, ale Pekař jej vychytal. Ovšem jakmile se od hrazení vracel šumperský zadák do hry, brankář hostů jej zcela zbytečně a mimo hru podrazil. Tento moment přihodil poslední polínko pod kotel a Ondráček se jal vysvětlit přímo Pekařovi, že takhle tedy ne. Jen co do něj ale šťouchl, objevil se v centru dění odvážný Tomáš Jurdič, který Pekaře přijel hájit. Zle ovšem udělal. Ondráček jej v následném pěstním souboji jednoznačně zdolal na body, sundal mu dres a na závěr s ním vymetl kus kluziště. Zákeřný zákrok si ale neodpustil i po celé utkání provokující Hruška, který musel do kabin a s trestem ve hře přišel i o registrační průkaz.

Zbytečná dohra ze strany jinak zcela neškodného Šternberka jen dokreslila nepopularitu tohoto soupeře v Šumperku. A i proto byla vysoká výhra 9:1 po zápase náležitě oslavována.