Rozhodující trefa v poslední minutě, Havlíčkův Brod si v Šumperku vyválčil důležité body

Martin Schwarz, středa 11.2.2015
Kousek před polovinou měsíce února se rozběhla část soutěže, která je pro všechny její účastníky méně oblíbená. Šumperk nastoupil společně s dalšími třemi kluby do skupiny O udržení, avšak draci hrají s klidem na srdci, co se setrvání mezi prvoligovými týče. Jako první vyrukoval Salith před domácím publikem vstříc Rebelům z Havlíčkova Brodu. První třetina vyšla lépe bojovníkům z Vysočiny, díky gólům Kozlíka a Tomka velebili Rebelové vedení 2:0. Šumperští postupně dotahovali. Nejdříve ve druhé dvacetiminutovce snížil Tomáš Brunec na rozdíl jediného zásahu, aby v poslední třetině vyrovnal skóre na světelné tabuli MAREK HAAS. Rozlousknutí tedy měl přivanout až úplný závěr klání. Už se pomalu blížilo nastavených pět minut prodloužení, jenže v poslední minutě zařídil radost na hostující střídačce Jan Milfait. Rebel Havlíčkův Brod stačil zvítězit na kolbišti draků v základní hrací době a zajišťuje si důležité tři body do tabulky, Kučerovi svěřenci naopak odešli ze střetnutí s prázdnou.
oUdr1 středa 11.2.2015
DRACI PARS ŠUMPERK - BK Havlíčkův Brod
2:3
(0:2, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 28. Brunec (Vachutka, Gewiese), 48. Haas M. (Sedlák) – 6. Kozlík (Milfait), 7. Tomek (Kozlík), 60. Milfait (Maliník, Babka). Rozhodčí: Talpa – Čížek, Křivohlavý. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:0. Diváci: 378. Střely na branku: . Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:3.
Svoboda (26. Zelenka) – Bail, Novotný, Sedlák T., Gewiese, Drtil, Slavík, Prokop, Žáček – Haas M., Plášek, Popelka – Rimmel, Berger, Vachutka – Brunec, Moskal
Novák – Parýzek, Sedlák J., Kolář, Semrád, Boháč, Zítka, Pavlíček – Rousek, Sedláček, Švaňhal – Maliník, Milfait, Babka – Kozlík, Tomek, Minárik – Chlubna, Boček

Šumperští fanoušci se ani na sklonku zimy letošního kalendářního roku nedočkali postupu svých oblíbenců do vyřazovacích bojů. Radek Kučera byl společně se svým mančaftem tedy odkázán do skupiny O udržení, kde modrožlutí prakticky nemají co ztratit. Šumperk jako jediný může hrát s čistým svědomím a nemusí se strachovat o setrvání ve druhé nejvyšší lize tuzemska. K prvnímu ze šesti duelů play-out draci vyrukovali proti Havlíčkovu Brodu, klub z Vysočiny dorazil na severní Moravu a potřebuje v následujících dnech každý bodík do tabulky.

Na mužstvu v červených trikotech bylo od začátku znát, že nutně touží potěšit nejen svého trenéra, ale také skupinku fanoušků, která do podhůří Jeseníků vyrazila hnát Rebely za vítězstvím. A na úvodní trefu šumperský zimní stadion dlouho čekat nemusel, přestože radostněji povykovala menšina přítomných. Hostující David KOZLÍK byl dostatečně aktivní a důrazný na brankovišti Miroslava Svobody, takže po zásluze dostrkal neposednou pryž až za gólmana Šumperka – 0:1. Bylo pro svěřence kouče Radka Kučery ještě o něco hůře, probíhala teprve 7. minuta základní hrací doby a druhé gólové ovoce Havlíčkobrodských přivanula přesnost hokejky Václava TOMKA, jenž umístil kotouč mezi betony Svobody – 0:2. Za stejného stavu první dějství končilo, jiné puky už do konce zahajovací dvacetimutovky ani za jednoho z ochránců svatyní nepadlo.

Jestliže úvod zápasu naznačoval, že by mohlo do konce šedesátiminutovky překročit brankovou čáru mnoho puků, prostřední třetina potom takový pocit ze smyslů publika v hledišti sebrala. Prokopovo nahození Čeňka Nováka v prvních třech minutách druhé části zaskočit nemohlo, podobně jako po zakončení na druhé straně trefil pouze Svobodovu lapačku havlíčkbrodský Milfait. Domácí trenér se navíc odhodlal pod záštitou 26. minuty vyměnit brankáře, post mezi třemi tyčemi přenechal Miroslav Svoboda kolegovi Danielu Zelenkovi. Zanedlouho modržluté barvy poprvé ve středečním podvečeru slavily. Tomáš BRUNEC se propracoval s toušem až do mezikruží, odkud nedal Čeňkovi Novákovi moc šancí na úspěšný zákrok – 1:2. Příliš aktivního hokeje do druhé sirény už vidět nebylo, sklonek druhé třetiny okořenila pouze akce Švaňhala, ten z dálky orazítkoval Zelenkovy betony.

Pravděpodobně nejaktivnější hokej bylo možno na severní Moravě sledovat ve třetí třetině, deficit Salithu Šumperku v podobě jediného gólu dodal drakům naděje k brzkému vyrovnání. Havlíčkův Brod svou první početní výhodu v závěrečném dějství nevyužil, a tak se naopak ukázali v přesilovce domácí. Do boxu trestoměřičů putoval Rebel Petr Zítka, forvard draků Marek HAAS odpověděl na jeho potrestání nejlepším možným způsobem, tedy gólem. Haas už jen uklidil puk za ležícího brankáře hostí – 2:2. Brodští nadále příliš riskovali, ještě v 56. minutě byl zahákovaný Jan Berger a Severomoravané obdrželi novou možnost přesilové hry. A pak už rozhodující situace, závěrečná minuta základní hrací doby a chyba před Danielem Zelenkou. Jan MILFAIT umístil kotouč k pravé tyčce a rozhodl o osudu mače. Havlíčkův Brod zvítězil v podhůří Jeseníků celkovým stavem 3:2.

Radek Kučera, Salith Šumperk: Nechali jsme si dát dva úplně zbytečné góly po nedůrazu před brankou. Jinak si ale myslím, že naši kluci měli daleko více ze hry po celou dobu zápasu. O to víc mrzí, že jsme si pak za vyrovnaného stavu vytvořili šance v přesilovkách, ale další góly z toho nepadly. Každopádně už mě nebaví někoho omlouvat. Řekli jsme si, že budeme dávat teď pravidelně šanci všem, aby mohli ukázat, co v nich je. Někteří ale dnes naopak převedli, že ty situace hrát nemohou. Nejsou pravděpodobně tolik hokejově vyspělí, takovou chybu těsně před koncem utkání si určitě nemůžeme dovolit udělat. Musíme hrát disciplinovaně a ze zadních řad, to se dnes určitě z naší strany nekonalo.