Rebelové pod novým trenérem draky nezaskočili, výhra 5:2 znamená tři body pro Šumperk

Martin Schwarz, sobota 8.11.2014
S jasným cílem mířila modrožlutá družina pod vedením trenérů Radka Kučery a Jaromíra Jindřicha k domácímu setkání s nejhorším týmem druhé nejvyšší tuzemské ligy – plně bodovat. Minulé kolo, které Salith sehrál na ledě Horácké Slavie, skončilo nevlídně pro Šumperk. Doma draci přivítali poslední Havlíčkův Brod, jenž dlouho vzdoroval a držel tempo s posádkou Šumperských. Během prostřední části hry dokonce mužstvo z Kotliny snížilo na rozdíl jedné branky. Avšak ještě před koncem druhé třetiny draci opět vedli výrazněji 3:1. Mělo rozhodnout posledních dvacet minut. Šumperk už papírově slabšího soka téměr k ničemu nepustil. Zásluhou dvou zásahů navrch zvítězili dračí bojovníci 5:2 a připisují tolik potřebné body do prvoligového pořadníku. Dvě trefy ze strany Šumperka oslavil odchovanec LUKÁŠ ŽÁLČÍK.
22.kolo sobota 8.11.2014
DRACI PARS ŠUMPERK - BK Havlíčkův Brod
5:2
(2:0, 1:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 14. Vachutka (Staněk A., Cink), 16. Žálčík (Staněk A., Moskal), 35. Berger (Velecký), 52. Žálčík (Moskal, Holík), 57. Drtil – 22. Kuchler (Staněk R., Maliník), 60. Jaroměřský (Tomek). Rozhodčí: Hrubý – Hejl, Podrazil. Vyloučení: 4:7 navíc Rousek 10 minut OT (NSCH). Využití: 0:1. Diváci: 1313. Střely na branku: 37:24. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 5:1, 5:2.
Koutský – Holík, Drtil, Sedlák, Dietz, Novotný Slavík, Gewiese – Vávra, Berger, Velecký – Staněk A., Moskal, Žálčík – Brunec, Plášek, Vrdlovec – Cink, Vachutka, Kužílek
Dlouhý – Janáček, Jaroměřský, Škůrek, Boháč, Staněk R., Semrád, Vala – Rousek, Kuchler, Maliník – Půlpán, Heřman, Schleiss – Tomek, Milfait, Babka – Chlubna, Kuchta, Minárik – Sedláček

Draci ve dvou minulých zápasech příliš pozitivních myšlenek ladit nemohli. Domácí klání s Jihlavou se vůbec neodehrálo a výlet na kolbiště vedoucí Horácké Slavie Třebíč vyústil v konečné lepší skóre pro klub z Vysočiny. Z podobných míst, kde pobývá právě město Třebíč, dorazil k sobotnímu kolu na severní Moravu tabulkově nejhorší výběr celé soutěže. HC Rebel Havlíčkův Brod těsně před zavítáním k dračím bojovníkům vyměnil trenéra a toužil přestřihnout šňůru mnoha neúspěchů. Úvodní buly bylo mezi hokejisty Šumperka a Havlíčkova Brodu vhozeno úderem sedmnácté hodiny.

Mírně aktivněji odstartovali zahajovací dvacetiminutovku muži ve světlých dresech. Havlíčkobrodští hodlali ukázat, že nechtějí před šumperskými tribunami plnit roli otloukánka. Důkazem byla rána obránce Martina Janáčka, která ještě při průběhu 1. minuty skončila sražená v rohu. Když byl na sklonku prvotní pětiminutovky vyloučen domácí Kamil Vávra, Rebel dostal příležitost ukázat dovednost v přesilových hrách. Jenže i přes menší štěstí svěřenců Radka Kučery hosté možnost početní výhody nezužitkovali. A tak se skóre na světelné tabuli měnilo na úplném konci 14. minuty, Salith těžil ze zmatku na Dlouhého brankovišti. První na kotouč zareagoval Daniel VACHUTKA, jenž propasíroval touš do sítě – 1:0. Před odchodem do kabin Šumperk přidal trefu navíc, čas 15:45 znamenal po krásné přihrávce od Aleše Staňka gól Lukáše ŽÁLČÍKA - 2:0.

Organizace z Vysočiny potřebovala co nejrychleji po začátku druhé periody snížit stav, aby se dostala výsledkově zpátky do utkání. Nemohla jí přijít k duhu lepší situace než hra v poli o jednoho muže navíc. V přečísleném poměru čtyři na tři, když sehrávali Rebelové další přesilovku, stačili zakončit kus černé gumy do poloviny odkryté klece Vladislava Koutského. Jiří KUCHLER přijal bezchybnou příhru od vypůjčeného hráče exraligové Olomouce Robina Staňka, snížil rozdíl na jednobrankový – 2:1. Ačkoli poté modrožlutí řešili několik obtíží s nepřesnými nahrávkami a také nevyužitými oslabeními soupeře, své vedení o dva góly stihli uzmout zpět ještě před zazněním druhé sirény v šumperském svatostánku. Jan BERGER našel naprosto milimentrově mezeru ve výstroji Jana Dlouhého a hala znovu burácela – 3:1.

Salith i navzdory vedení o dva góly věděl, že bíločervení nebudou chtít odevzdat body bez boje. I proto většina přítomných fanoušků doufala, že jejich oblíbenci konečně využijí také nabídnutou početní výhodu. Ovšem přesilovky, které jinak drakům v aktuálně hrané sezóně fungují, nyní prostě do zařízení puky nenasměrovaly. Při hře pět na pět ale podruhé v zápase udeřil rychlík Lukáš ŽÁLČÍK, jehož pohledná akce rozradostnila tribuny v čase 51:08 – 4:1. Poslední pomyslný hřebík do havlíčkobrodské rakve zaklepal též hráč ze šumperské líhně. Tomáš DRTIL napřáhl a druhou peckou během krátkého časového sledu přelstil Dlouhého – 5:1. Zdálo se, že utkání skončí za výsledku, jenž zařizoval Kučerově výběru vedení o čtyři góly. Ale na symbolických 5:2 zvládl v poslední minutě duelu korigovat Rebel Jan JAROMĚŘSKÝ. Salith Šumperk poráží poslední tým tabulky a zapisuje důležité tři body.

Radek Kučera, Salith Šumperk: Už před začátkem nám bylo jasné, že nepůjde o jednoduchý zápas. Už jen proto, že Havlíčkův Brod vyměnil právě před příjezdem za námi hlavního trenéra. Navíc se na jejich soupisce objevilo několik nových tváří a my úplně nevěděli, jaký hokej od Rebelů čekat. I když se nám vstup do zápasu moc nepodařil, dali jsme dva góly a vzali výsledek na svou stranu. Ani druhá perioda nebyla ideální, ale podařilo se dát branku na 3:1 a utéct znovu na dva góly. Třetí třetinu už kluci odehráli poměrně slušně a hru kontrolovali.

Vladimír Jeřábek, HC Rebel Havlíčkův Brod: Do dneška jsem žádný zápas Havlíčkova Brodu neviděl, až v pátek jsem přijel na první trénink k mužstvu. Šumperk je samozřejmě velmi kvalitní a silné mužstvo, má dost zkušených hráčů na tuto soutěž. My naopak v sestavě vlastníme několik mladých kluků a sledujeme z naší strany jakýsi trošku naivní hokej. Sice dobře bruslíme, ale zase naproti tomu děláme hodně faulů v útočné třetině, což pochopitelně celkové hře nepomůže. I když jsme v oslabení neinkasovali, Šumperk nás dostal během přesilových her pod tlak a my se z toho dlouho vzpamatovávali.