První třetina potopila šumperské naděje, Ústí velelo zápasovému tempu

Jana Drbalová, Martin Schwarz, Tereza Košťálová, Zdeněk Kamínek ml., Jana Drbalová, středa 7.1.2015
Jasně vytyčený cíl měla modrožlutá sestava před výjezdem na opačný konec České republiky. Tabulkového souseda z Ústí nad Labem Šumperk vyzval na ledě Slovanu, případná výhra by dovolila drakům upevnit náskok před Severočechy. Jenže domácí vlétli k jednomu z klíčových klání jako uragán, když končila první dvacetiminutovka, vedli Ústečtí pro Šumperk děsivým skóre 5:1. Za Salith poslal touš do sítě pouze Karel Plášek. Příliš radostněji neodcházeli svěřenci Radka Kučery do kabin ani po skončení třetiny druhé, jejich soupeř držel vedení 7:3. Trefy Patrika Moskala a MARKA BAILA alespoň trochu zmírnily neduhy. Ústečtí v závěrečné části přidali ještě branku navrch a velebí konečné vítězství 8:3, draci odjíždějí ze severu Čech s nepořízenou.
41.kolo středa 7.1.2015
HC Slovan Ústí nad Labem - DRACI PARS ŠUMPERK
8:3
(5:1, 2:2, 1:0)
Branky a nahrávky: 5. Pohl (Merta), 7. Rod (Kolafa, Tůma), 13. Roubík (Rod, Kolafa), 17. Roubík (Rod, Kolafa), 19. Vávra (Budínský, Hanzl), 34. Gengel (Smetana, Brož), 38. Černý (Vávra, Hanzl), 55. Merta (Kloz) – 9. Plášek (Popelka), 33. Moskal (Žálčík, Staněk), 40. Bail (Berger, Holík). Rozhodčí: Doležal – Krátký, Svoboda. Vyloučení: 6:5. Využití: 2:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 650. Střely na branku: 36:32. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 5:1, 5:2, 7:2, 7:3, 8:3.
Petrásek – Kolafa, Holomek, Brož, Vágner, Černý, Pohl, Smetana – Tůma, Roubík, Rod – Baránek, Kloz, Merta – Budínský, Hanzl, Vávra – Pořický, Řídel, Gengel
Zelenka (19. Koutský) – Sedlák, Starý, Holík, Drtil, Gewiese, Prokop, Novotný, Bail – Popelka, Haas R., Staněk – Žálčík, Plašek, Haas M. – Brunec, Vachutka, Rimmel – Berger, Moskal, Velecký

Utkání zahájil symbolickým vhozením puku na ledovou plochu nový ústecký patriot Radomír Mikeš. Následně se domácí rychle přesunuli do útočné třetiny. Svůj první zákrok si připisuje Zelenka po střele Tůmy od modré čáry. Ve 4. minutě usedá na trestnou lavici hráč domácích, ale i v početním oslabení se ústečtí hokejisté drží na polovině soupeře. Tlak se domácím vyplatil. Svou ranou vedle lapačky hostujícího gólmana otevřel skóre Jan Pohl a zahájil tak gólovou smršť domácích.

Přibližně po minutě hry hráč hostí zachytil kotouč před vlastní bránou, ale o ten ho hned záhy připravil Tomáš Rod, který pak svou střelu umístil pod lapačku Zelenky. Podobná situace se opakovala i na druhé straně. Domácí přišli před Petráskem o puk a tuto chybu následně potrestal šumperský Karel Plášek. Po snížení hostů se hra na ledě na čas vyrovnala a šance byly na obou stranách.

Z branky se, ale opět radoval domácí celek. Ve 13. minutě se pohlednou kombinací prosazuje první formace. Tomáš Rod našel před brankou volného Jaroslava Roubíka a ten svou kličkou oklamal šumperského gólmana.

Další minuty nabídly sérii vyloučení. Nejprve si svůj trest odjíždí odsedět hostující hráč, ovšem po půl minutě se počet mužů na ledě vyrovnal. Následovalo další vyloučení na straně Šumperka a ústečtí hokejisté opět dostávají výhodu přesilové hry. Ani v té však branku nevstřelili. Třetí možnost už si, ale domácí utéct nenechali. Po 6. vteřinách od začátku trestu dostal z levého mantinelu od Tomáše Roda přesnou přihrávku Jaroslav Roubík a již po druhé se dnes nemýlil.

Úspěšnou první třetinu ústeckých hokejistů završil pátým gólem Tomáš Vávra, který vypálil z mezikruží. Po dalším inkasovaném gólu mezi tři tyče hostů nastupuje Vladislav Koutský. Ten v závěru třetiny pokryl několik ústeckých snah. Skóre se již, ale neměnilo a hráči odjížděli do kabin za stavu 5:1.

Hned na úvod druhé třetiny si hosté zahráli přesilovku. V té se k větší šanci dostal pouze Lukáš Žálčík, který vyslal svou střelu z pravého kruhu, Petrásek byl však připraven. Po početní výhodě pokračovali domácí v aktivní hře. Uzamkli soupeře v obraném pásmu a zasypali Koutského hned několika střelami. Z gólu se však radovali hosté. Patrik Moskal svou střelou po ledě snížil stav utkání. Domácí rychle zareagovali. Po přihrávce Ondřeje Smetany se do samostatného úniku dostal Ladislav Gengel, který oklamal Koutského a puk backhandem nadzvedl nad jeho beton.

Na rozdíl pěti branek navýšil skóre v přesilové hře Kamil Černý ranou od modré čáry. Následovalo vyloučení na straně domácích. 19. sekund před vypršením trestu dopravil puk za záda Petráska Marek Bail. Po konzultaci rozhodčích byla branka uznána a druhá třetina tak končí za stavu 7:3.

V poslední dvacetiminutovce byla hra otevřená. Oba muži v maskách předvedli řadu zákroků. Jediná branka padla v 55. minutě, kterou zpečetil David Merta výhru domácích 8:3.

Miroslav Mach (HC Slovan Ústí nad Labem): "Věděli jsme, že kdybychom tento zápas prohráli, tak bychom na předkolo play-off ztráceli už sedm bodů a byli bychom na tom hodně špatně. Získání tří bodů ze zápasu se Šumperkem bylo hlavní motivací pro kluky. K zápasu jsme si něco řekli a myslím si, že jsme předvedli bezvadný výkon."

Radek Kučera (Salith Šumperk): "Rozhodla první třetina, do které jsme nastoupili jako lajdáci. Pár šancemi jsme dokázali skóre zkorigovat, kvůli našim dalším hrubým chybám si Ústí nad Labem vedení s přehledem pohlídalo. Gólmana jsem po páté brance střídal já."