Pomsta je sladká: Draci nasázeli Novému Jičínu 7 branek

Jaroslav Svoboda, středa 3.11.2010
Š u m p e r k - Odveta za prohru v prvním kole ligy se vydařila. Draci porazili Nový Jičín hladce 7:1, když během celého zápasu drželi otěže pevně ve svých rukách. Ve férově hraném utkání si dvě branky a jednu asistenci připsal Martin Ambruz, který tak od návratu do Šumperka nasbíral již 10 bodů. Úvodní gól zápasu obstaral po 124 vteřinách ADAM ČERVENKA, který se od návratu po zranění střelecky trápil. Po první třetině vedli domácí 3:1 a v dalších dvou dvacetiminutovkách pokaždé přidali dva góly. Skóre pečetil svou dvacátou trefou v sezóně Michal Velecký.
16.kolo středa 3.11.2010
DRACI PARS ŠUMPERK - HK Nový Jičín
7:1
(3:1, 2:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 3. Červenka (Haas), 8. Sedlák (Hulva, Ambruz), 13. Ambruz (Hulva, Sedlák), 29. Holík (Brunec), 32. Tesařík (Haas, Červenka), 43. Ambruz (Brunec), 60. Velecký - 18. Vrdlovec (Macháček, Tomášek). Rozhodčí: Dědek - Novotný, Šimčík. Vyloučení: 5:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1452. Střely na branku: 43:29. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 7:1.
Štůrala - Holík, Novotný, Sedlák, Ondráček, Tesařík, T. Drtil, od 43. minuty Gewiese - Novosad, Meluzín, Fischer - Ambruz, Hulva, Brunec - Haas, Matějka, Červenka - od 43. minuty Cink, Velecký, Skoumal.
Šrámek (od 13. minuty Kozák) - Horák, Andrýsek, Petružálek, Pelikán, Gulda, Slavík, Hradil - Skaloš, Macháček, Vrdlovec - Gebauer, Pavlačka, Uhlár - Tomášek, Toman M., Zedník.

Šumperk měl svému soupeři co oplácet. Nový Jičín si hned v prvním kole soutěže doma na Draky vyšlápl a vyhrál 3:1. Tentokrát ale Lukáš Šrámek svou klec nezačaroval, naopak již po třinácti minutách hry jej domácí střelci vyhnali z branky.

Stejně jako proti Orlové se Drakům vydařila první třetina. Hned z první větší šance se také Šumperk dočkal branky. Marek Haas zavezl kotouč za brankou a zpětnou přihrávkou před odkrytou klec vyzval ke skórování Adama Červenku. Ten nezaváhal a protrhl konečně střeleckou smůlu. Další šanci si připsal Jakub Hulva, tentokrát byl Šrámek jistý.

Hra se na pár minut přestěhovala před Štůralovu branku. V šesté minutě jej dvakrát polekal Tomášek, na konci minuty sedmé se do nebezpečné šance vřítil Gebauer. Jenže novojičínský odchovanec útočníka soupeře vychytal a Draci z následného útoku podruhé skórovali. Na modrou čáru dostal přihrávku Tomáš Sedlák, a zatímco Šrámek marně hledal výhled na střílejícího hráče i jeho projektil, kotouč zaplachtil k pravé tyči Šrámkovy branky.

V desáté minutě toužil po srovnání Marián Skaloš, ale kotouč mu před brankovištěm utekl. A opět toho využili Draci ke vstřelení branky. V přečíslení prošla dlouhá Sedlákova přihrávka až na zadní tyč novojičínské branky, kde Ambruz technicky bekhendem zavěsil pod víko. Šrámek tento úvod zápasu neustál a v brance jej nahradil Tomáš Kozák. Hosté zároveň ožili, Andrýskovu ránu od modré však Štůrala pohodlně pokryl do náruče. Další Pavlačkovu šanci přerušil ofsajd.

A tak opět došlo na pořekadlo "Nedáš? Dostaneš!" Ovšem v opačném gardu. Ondráček před Kozákem neuspěl, na druhé straně z rychlého brejku poslal zadovkou kotouč Tomášek Macháčkovi a kapitán hostů poslal skvělou přihrávku na zadní tyč. Vrdlovec lehce zaklepl kotouč do sítě. V poslední minutě třetiny se snažil přelstít Štůralu i Uhlár, jenže na šumperském brankářovi si vylámal čepel.

Druhou třetinu začali Draci v přesilovce, která domácím vůbec nevyšla. Jakmile se hosté dostali na led zase kompletní, mohl zvýšit Matějka, v ideální pozici minul. Následnou tvrdou bombu Horáka na druhé straně Štůrala pokryl. Nejnebezpečnějším momentem těchto okamžiků tak byla teč hostujícího Slavíka, který však změnil směr Novotného rány. Slavíkův spoluhráč Kozák vykryl střelu s vypětím všech sil.

Do přečíslení se ve 29. minutě dostali Brunec s Holíkem a svou kombinaci sehráli parádně. Holík zakončoval přesně a Šumperk vedl již o tři branky. O minutu později si prohodili během chvilky pozice Červenka s Drtilem. Nejprve prvně jmenovaný posílal napříč pásmem přihrávku Drtilovi, ten však nedal. O chvíli později se situace prakticky totožně obrátila, z druhé strany střílenou přihrávkou hledal Červenku Drtil, jenže autor prvního gólu v utkání dosáhl na kotouč až za brankovou čárou a odtud se zakončuje špatně.

Přesto se Draci dočkali a to zásluhou výstavní trefy Jana Tesaříka. Šumperský zadák se nejprve stahovačkou zbavil jednoho soupeře, poté si sjel mezi kruhy a nechytatelně pověsil kotouč do sítě. Hosté jakoby rezignovali a ve 33. minutě naskočil z trestné lavice na led Holík, dostal přihrávku za obranu, ale jakmile si ohlédl, aby zjistil situaci za sebou, kotouč mu z čepele utekl. Ve 34. minutě se typicky uvolnil na levém křídle Hulva a tahem trefil břevno Kozákovy branky. Poslední větší šanci třetiny si ještě připsal Matějka s aktivním Červenkou, kotouč však skončil mimo.

Stejně jako vstup do celého utkání vyšel Drakům náramně i úvod poslední třetiny. Ve třetí minutě prostřelil Kozáka Ambruz, který tak přidal druhý gól v zápase. V ten moment dal pokyn Radek Kučera připravenému čtvrtému šumperskému útoku i uzdravenému kanonýrovi Michalu Veleckému, který měl tak necelou třetinu na to, aby naplnil svůj standard - totiž opět bodovat. Chvíli po Ambruzově gólu střílel vedle Tesařík, na druhé straně zahrozil nebezpečně Andrýsek. Štůrala ale dodržel limit jedné inkasované branky na zápas.

Zkompletovat hattrick mohl ve 45. minutě Ambruz, jeho ránu vyrazil betony Kozák. Stejný souboj se uskutečnil již o minutu později, i tentokrát byl úspěšnější náhradní brankář Nového Jičína. Činit se musel i Štůrala, Gebauerův pokus schoval do lapačky, Macháčkovu střelu vytěsnil očima. Hosté se nevzdali ani za rozhodnutého stavu, z čehož mohl těžit Marek Tomášek. Člen třetí formace hostů však nejprve vyhořel na bravurním Štůralovi, z dorážky se netrefil.

V 53. minutě vyrazili do přečíslení hosté, Tomáškovu přihrávku z pravého křídla na levé přeťal Holík, který mírně změnil směr kotouče a Martin Toman puk nezpracoval. O chvíli později přestřelil Macháček a překvapivě rostoucí tlak celku, který ztrácel pět branek na soupeře, dovršil Andrýsek. Ten vyjel před brankoviště, přes ležícího Štůralu však poslal kotouč mimo tyče. Domácí brankář pak vychytal i další šance celku, ve kterém se sám hokeji učil.

A pak došlo na Michala Veleckého. V poslední minutě dostal přihrávku za obranu, nejlepší střelec ligy se rozjel na Kozáka a nadvakrát poslal kotouč za jeho záda. Velecký tak bodoval i tentokrát a stále platí, že v každém ze svých letošních vystoupení získal kanadské body. Navíc přidal dvacátou trefu v sezóně, čímž si upevnil pozici nejlepšího střelce ligy.

Draci oplatili Novému Jičínu prohru 1:3 z jejich kluziště i s úroky. Udrželi si tak tříbodový náskok na druhý Havířov, Nový Jičín pak díky porážce vypadl z osmičky pro play-off.

Sestřih branek z utkání

Kompletní sestřih branek i přestávkových ohlasů Tomáše Sedláka a Radka Fischera.

Radek Kučera, Salith Šumperk: Kluci to zvládli. Dali jsme rychlý góly, což se nám tolik nedaří, dnes to vyšlo. V závěru jsme dali i šanci hráčům, co jinak zahřívají lavičku, a zvládli to, byli minimálně rovnocennými soupeři Novému Jičínu, který je pro nás zakletý. Takže jsme určitě rádi, že jsme jim to vrátili.
Marek Kneblík, HC Nový Jičín: Soupeř nám dal rychlé tři góly, což určitě napomohlo tomu dalšímu vývoji zápasu. Domácí jsou velmi kvalitním týmem, my přijeli bez několika hráčů, takže jsme museli vzít i kluky z Béčka. Co k tomu dodat, když čtyřikrát vlastně nahrajete soupeři na gól.