Plameny ze Žďáru Draky příliš nepopálily, Šumperk potřinácté v řadě bodoval

Svoboda Jaroslav, středa 3.12.2008
Š u m p e r k - Necelá tisícovka šumperských fanoušků zažila další povedený večer. Draci na svém ledě přehráli Žďár vysoko 6:1, když jediný gól vstřelil hosté díky chybné rozehrávce Tomáše Sedláka, který však odehrál stejně jako celá Dračí parta podařené utkání. O dvě branky se postaral MARTIN STEJSKAL, který si připsal i jednu gólovou asistenci. K výhře pak výraznou měrou napomohla pozorná hra v obraně, které vévodil Pavel Maláč. I přes poměrně menší množství práce musela šumperská jednička vytáhnout ze svého repertoáru několik ostrých zákroků. Jediný gól hostů vstřelil po samostatné akci Pavel Havelka.
23.kolo středa 3.12.2008
DRACI PARS ŠUMPERK - HC Žďár nad Sázavou
6:1
(1:0, 3:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 5. Duba (Hulva), 23. Stejskal (Blanár, Sedlák), 30. Brunec (Ambruz, Hulva), 35. Stejskal (Sedlák, Novosad), 50. Novosad (Stejskal, Ondráček), 58. Vrtík (Vymazal, Rozum) - 54. Havelka. Rozhodčí: Klapetek - Hanzlík, Rychlý. Vyloučení: 9:12, navíc Fila (ZNS) 10 minut osobní trest a Šulc (ZNS) do konce utkání nesportovní chování. Využití: 3:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 850. Průběh utkání: 5:0, 5:1, 6:1.
Maláč - Vrtík, Holík, Osina, Blanár, Sedlák, Ondráček, Zacpálek, Novotný - Rozum, Meluzín, Vymazal - Brunec, Hulva, Ambruz - Novosad, Duba, Stejskal - Čížek, Drábek, Přikryl
Vajner - Koželuh, Pleva, Fibikar, Souček, Moščic - Šulc, Dítě, Fila, Plch, Havelka, Štěpánek, Sobotka M., Vránek, Kaut J., Plachý, Mühlfait

S bilancí 12 obodovaných utkáních v řadě vstupovali Draci do duelu se Žďárem nad Sázavou jako jasný favorit, což se nakonec hlavně díky podařené druhé třetině a třem brankám z přesilovek potvrdilo.

Draci svou sílu dali znát od prvních vteřin a Meluzín po necelé půlminutě hry těsně minul Vajnerovu klec. Kontroval Mühlfait, ale Maláč schoval puk do lapačky. Pak se do tlaku dostal Šumperk, čemuž pomohlo i vyloučení Havelky. V největší šanci úvodních minut měl na holi vedení kapitán domácích Roman Meluzín, ležící Vajner však zázračně schoval kotouč do lapačky. A když neskóroval ani Holík, který od modré vyslal jednu ze svých smrtících ran, vzal zodpovědnost na sebe Lukáš Duba. Šumperský bojovník nejprve trefil tyč branky Žďáru, o pár vteřin později namazal do stejného prostoru Dubovi Hulva a centr třetí formace otevřel skóre utkání. Draci si po první brance vypracovali tlak a motali "Plamenům" v jejich pásmu hlavu, ovšem ke střelbě se dostávali pouze občasně. Paradoxně v oslabení ujelo duo Vymazal - Meluzín a Roman Meluzín ve své druhé stoprocentní šanci opět nedal - minul odkrytou žďárskou klec. Srovnat mohli následně hosté, Dítětovu bombu od modré vytěsnil betonem Maláč.

Po chvilkovém poklesu tempa hry zkoušel štěstí v 15. minutě hostující Mühlfait, ovšem Maláč zůstal pozorný. V závěru třetiny se rozburácel šumperský kotel, který sice svým neúnavným popěvkem nestrhnul k fandění zbytek dosti chladného stadiónu, ale rozparádil své hokejisty, kteří se hrnuli do jedné šance za druhou. Ovšem zvýšit náskok se nepodařilo, naopak Holík si následně pomohl faulem a hosté měli výhodu přesilové hry. V ní ale nejnebezpečnější střela Žďáru z hole Martina Plevy skončila pouze pod Maláčem, načež tentýž hokejista se jal dorážet puk do sítě. Pochodil však pouze s dvouminutovým trestem, k časoměřičům jej však doprovodilo i duo Novotný - Souček za krátkou strkanici.

Na začátku 2. třetiny se vrátil Holík na led a Šumperk nabídnutou přesilovku zužitkoval. Rychlonohý Martin Stejskal dostal přesnou přihrávku do jízdy a šumperského útočníka již nikdo z hostů nedokázal zastavit. Blafákem pak obalamutil Stejskal i Vajnera a zvýšil na 2:0! Draci mohli následně těžit z dalších dvou přesilovek a byl to Stejskal, kdo znovu sahal po vstřelené brance - jeho rána však propadla Vajnerovi mezi betony jen těsně vedle tyče. Až na začátku 30. minuty znovu zahrozili hosté, ale Šulcův pokus Maláč v pohodě zlikvidoval. A pak udeřilo opět před Vajnerem. Hosté se dopustili za brankou faulu a k puku se v signalizované výhodě dostal Brunec. Přes rozhozenou obranu pronikl až na brankoviště, odkud přesnou trefou nikým neatakován zvýšil již na 3:0!

Ve 34. minutě se v oslabení trhl kanonýr hostů Jiří Plachý a když se sám řítil na Maláče, zdálo se, že čisté konto domácího gólmana má na mále. Jenže šumperská opora v brance secvakla své betony včas a puk tak až do sítě neprošel. Jinak tomu bylo ve 35. minutě, kdy si u tyče nepokrytý Stejskal počkal na ukázkovou přihrávku a elegantně poslal v přesilové hře kotouč do Vajnerovy sítě počtvrté. Hosté pak závěr třetiny dohrávali v dlouhé přesilovce, přičemž dokonce i v té dvojnásobné. Jenže z ní po hříchů Žďár nic nevytěžil, naopak ve chvíli, kdy skočil na led Blanár, mohli skórovat Draci. Přihrávka Vymazala však skončila pod nohami vytáhlého šumperského zadáka a Vajner poté kotouč schoval pod lapačku.

Třetí třetinu odstartovala Drábkova šance, kdy si šumperský forvard na zadní tyči neporadil s bleskovým zákrokem Vajnera. O chvíli později se snažil rozehrát Vajner, ale dotírající Vymazal mu najel do přihrávky a srazil ji těsně vedle. V těsném sledu se do puku opřel z mezikruží Osina, branku však netrefil, místo toho téměř vybil plexisklo nad zadním hrazením. Draci si vytvořili v dalším průběhu několik drobných šancí, do slibné příležitosti se pak hnal Vymazal, ale ve snaze dostat se ke kotouči si nakonec pomohl faulem. Jenže hosté nedokázali oslabení Draků potrestat a byl to naopak Šumperk, kdo v oslabení udeřil. Zdeněk Novosad si před Vajnerem počkal, položil si brankáře a do horní části branky pohodlně skóroval.

Nutno dodat, že sympaticky bojující hosté zbraně nesložili a Sobotka se Součkem pořádně provětrali Pavla Maláče, který musel ve své brance poměrně dlouhou dobu chladnout. Sobotku vychytal Maláč při úniku žďárského forvarda, při bombě Součka pomohla brankářovi Draků tyč. Přesto se Plameny dočkaly. Tomáš Sedlák nezvládl křižnou rozehrávku z rohu za Maláčovou brankou a našel přímo hůl Pavla Havelky. Hostující útočník šancí nepohrdl a svým premiérovým letošním gólem snížil. Poslední slovo ale měli šumperští hokejisté, když v necelé tři minuty před koncem skvostnou trefou skóroval Ján Vrtík. Jeho bomba od modré se otřela o břevno a skončila v šibenici branky. Závěr zápasu se již dohrával za ovací tribun a Draci dokráčeli k dalším bodům.

Své nabídla i děkovačka, ve které šumperští hokejisté prokázali svůj důvtip a talent na zábavu. Parafráze bowlingového striku v podobě Michala Vymazala sklidila obrovské ovace, nechyběl ani již tradiční vláček či rybička Pavla Maláče. Jen škoda, že během utkání se šumperskému kotli nepodařilo strhnout i zbytek publika. Snad tedy příště.