Plamen naděje na ledě lídra plál dlouho, úplně uhasl v posledních vteřinách třetí třetiny

Martin Schwarz, Zdeněk Kamínek ml., Michaela Seifertová, sobota 10.12.2011
Ú s t í n/L - V rámci třicátého prvního kola první hokejové ligy se Salith Šumperk vydal na dalekou cestu do Zlatopramen arény v Ústí nad Labem, kde šumperští mohli jen zaskočit a překvapit favorita celé ligy. Draci rozhodně neudělali ostudu, přestože už ve třetí minutě utkání inkasovali. Do druhé třetiny střetnutí se Lvy naskočili svěřenci Radka Kučery s tempem rovným soupeři, tvořili si šance, ovšem byli to znovu domácí, kdo přidal další puk do sítě a dostal se tak do vedení 2:0. I nadále však Šumperk držel naději na vyrovnání a šel mu bojovnou hrou naproti. Přiblížil se tomuto úspěchu na počátku závěrečné části, kdy se v přesilové hře trefil do sítě Ústeckých JAKUB HULVA, jehož gólové štěstí zápas pořádně zdramatizovalo. Nadále se hrálo vyrovnaně, ovšem Radek Kučera musel sáhnout za stavu 2:1 pro Ústí až na odvolání brankáře, kterého domácí celek ani nemusel využívat, když si omylem puk do vlastní sítě poslal Jan Tesařík a výsledek duelu byl tak zapečetěn. Ústí nad Labem - Šumperk 3:1.
31.kolo sobota 10.12.2011
HC Slovan Ústí nad Labem - DRACI PARS ŠUMPERK
3:1
(1:0, 1:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 3. Laš (Roubík, Čermák), 35. Roubík (Šagát, Klobouček), 60. Šagát - 43. Hulva (Vrdlovec, Sedlák). Rozhodčí: Würtherle - Arazimová, Svoboda. Vyloučení: 3:6, navíc Čermák (UNL) 5 minut + do konce utkání. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1991. Střely na branku: 57:24. Průběh utkání: 0:0, 2:0, 2:1, 3:1.
Falter - Klobouček, Zeman, Pavlík, Voráček, Holomek, Husák, Suchý - Šagát, Roubík, Ludvík - Třetina, Pazourek, Dan. Boháč - Kovář, Rod, Handlovský - Čermák, Laš.
Štůrala - Drtil, Holík, Sedlák, Novotný, Křetínský, Tesařík, Geweise, Ondráček - Plášek, Meluzín, Cink - Vrdlovec, Hulva, Brunec - Červenka, Hlinka, Haas - Skoumal, Mičulka, Vrána.

Úvodu sobotního utkání se díky vyhranému buly ujali Ústečtí, když si první střelu připsal Jaroslav Roubík, který ale betony šumperského brankáře neprorazil. Na druhé straně vyslal prudkou střelu Tomáš Brunec, ale k jeho smůle mířila střela vedle. Skóre zápasu se změnilo ve třetí minutě, když nejproduktivnější hráč Slovanu, Jaroslav Roubík, nahrál mezi kruhy Marku Lašovi, který svou střelu nekompromisně namířil nad Štůralovu lapačku. Ústečtí Lvi mohli své skóre navýšit hned o minutu později, ale střelu Martina Šagáta k tyčce gólman Draků nenechal projít.

Do početní nevýhody se kvůli držení Tomáše Sedláka dostali Draci již v osmé minutě, ale Lvi kvůli nepřesným přihrávkám a odraženým pukům stav skóre nezměnili. V polovině první třetiny se k nebezpečné střele dostal Tomáš Brunec, ale Marek Laš střelu zblokoval a zabránil tak případnému ohrožení Falterovy svatyně. Až ve 14. minutě si svou přesilovku mohli zahrát i hosté, neboť se sekáním provinil ústecký Čermák. Lvi si však s oslabením hravě poradili a Draci se k žádné vážnější akci nedostali. Naopak Štůrala se v brance měl co ohánět, když se před ním nenadále zjevil Roubík.

Ale ani Falter nezůstal ke konci třetiny bez práce. Lukáš Vrána poslal kotouč před ústeckou svatyni, ale Daniel Vrdlovec puk za lvího brankáře neprotlačil. Oba celky se ještě konec třetiny snažily završit gólem, ale stav zůstal příznivý pro domácí mužstvo.

Do prostřední periody vstoupili aktivněji domácí, ale Šumperk nezůstával pozadu. Se střelou Roubíka si hravě poradil Štůrala, na druhé straně Meluzínova střela nebyla nebezpečná pro Faltera. Nebezpečno začalo být pro ústeckého gólmana ve 24. minutě po vyloučení Tomáše Voráčka za hákování, neboť po střele od modré čáry se k dorážce dostal Tomáš Sedlák, ale na ústeckého gólmana svým blafákem nevyzrál. A ani o tři minuty později neměl Falter klid. Nejdříve na něj mířila střela Adama Červenky, poté dorážka Haase, ale ústecký Zeman střelu zblokoval a zabránil tak vyrovnání.

V polovině utkání měli domácí možnost skóre navýšit díky nabídnuté přesilovce, ale střela Zemana a tyčka Šagáta nebezpečné pro Štůralu nebyly. Tomu přiložili pod kotel vlastní spoluhráči, když se ve 34. minutě provinili faulem a poslali tak šumperské mužstvo do dvojnásobného oslabení na padesát dva sekund. Nabídnutou šanci Lvi využili, když Martin Šagát nahrál z rohu kluziště Jaroslavu Roubíkovi a ten svou trefu umístil do odkryté branky. Ústečtí jakoby díky gólu ožili, akce Daniela Boháče a Miroslava Třetiny však nebyla úspěšná a ve vlastním oslabení sám unikající Husák si nedokázal se Štůralou poradit.

Začátek třetí dvacetiminutovky ovlivnil faul Miloslava Čermáka, který svého šumperského protivníka Michala Hlinku vrazil na hrazení. Za svůj čin vyfasoval pětiminutový trest a Draci se tak dostali do dlouhé přesilové hry. Pro oba hráče navíc utkání skončilo, když Hlinka odstoupil kvůli zranění, Čermák pak kvůli trestu do konce zápasu. Přesilovku využili Draci hned po padesáti sekundách, kdy Falterovy betony prostřelil zblízka Jakub Hulva a snížil tak skóre na rozdíl jedné branky. Zbývající dlouhé čtyři minuty však již hosté ve svůj prospěch využít nedokázali, ačkoli se o to snažil ve 44. minutě Marek Haas.

Následně převzali otěže do svých rukou domácí. Ale přízemní střelu Šagáta v polovině třetiny, nahození Ludvíka či bekhendovou střelu Třetiny Štůrala v pohodě zlikvidoval. Poslední pětiminutovka zápasu se nesla ve snaze Šumperských o vyrovnání skóre. Ale když se však v poslední minutě odhodlali Draci zkoušet hru bez brankáře, taktika se jim malinko vymstila. Deset vteřin před koncem zápasu si totiž Draci vstřelili vlastní gól. Šumperský obránce si sjížděl k vlastní bráně, kotouč mu přeskočil přes hokejku a skončil v nestřežené svatyni. Poslední branka zápasu byla připsána Martinu Šagátovi a Ústí nad Labem vyhrálo nad Šumperkem 3:1.

Milan Skrbek (HC Slovan Ústečtí Lvi): Máme spoustu zraněných hráčů a museli jsme dát přednost ostatním. Během zápasu jsme si vytvořili nespočet šancí, ale nedokázali jsme námi vytvořené příležitosti zhodnotit gólem. Sparťanský brankář Martin Falter zachytal výborně.

Radek Kučera (Salith Šumperk): Hráli jsme disciplinovaněji než v předchozím střetnutí ve Zlatopramen Areně, kdy jsme inkasovali devět zásahů. Jeli jsme několikrát sami na branku, ale potrestat zaváhání soupeřovy obrany se nám nepodařilo. Pokud se budeme i nadále prezentovat takovými výkony, můžeme pomýšlet na body. Náš letošní cíl je udržet soutěž, play-off by bylo nádherné, ale nevím, jestli reálné.