Ostře sledované derby rozhodl Michal Hlinka, kterého v Olomouci nechtěli

Jaroslav Svoboda, sobota 19.11.2011
Š u m p e r k - Prestižní a ostře sledované derby ukořistili ve svůj prospěch šumperští hokejisté, kteří rozhodli o zisku tří bodů v poslední třetině. V ní jednoznačného favorita přejeli poměrem 3:0. Vítězný gól vstřelil v oslabení Michal Hlinka, který začátek sezóny strávil právě v Olomouci, ale s ní se nakonec nedohodl na pokračování spolupráce a zakotvil v Šumperku. Zápas hraný v bouřlivé atmosféře naplněného šumperského stadionu okořenil výtečným výkonem i brankář Tomáš Štůrala.
24.kolo sobota 19.11.2011
DRACI PARS ŠUMPERK - HC Olomouc
4:1
(1:1, 0:0, 3:0)
Branky a nahrávky: 9. Holík (Vrána, Matějka), 49. Hlinka, 52. Velecký (Haas), 53. Haas (Velecký, Tesařík) - 8. Haluza (Řípa, Pekr). Rozhodčí: Kubičík - Adamec, Poruba. Vyloučení: 7:5. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 2180. Střely na branku: 39:38. Průběh utkání: 0:1, 4:1.
Štůrala – Pastor, Křetínský, Holík, Ondráček, Drtil, Novotný, Sedlák, Tesařík – Brunec, Hulva, Hlinka, Haas M., Cink, Matějka, Červenka, Vrána, Velecký, Vrdlovec, Plášek, Mičulka.
Žigárdy – Lhotský, Staněk, Bartoň, Ondrušek, Janáček, Mikel, Nedbálek, Horák O. – Kucharczyk, Dopita, Selingr – Pekr, Řípa, Haluza – Pšurný, Ministr, Herman – Haas R., Marosz, Kolouch

Už hodinu před utkáním bylo jasné, že padne šumperská letošní divácká rekordní návštěva a stalo se. Ten, kdo na hokej dorazil, nemohl litovat. Napínavé derby přineslo dramatickou podívanou, která se hrála ve strhujícím tempu a hlavně v bouřlivé kulise, kterou v závěru vystupňovali šumperští příznivci v oslavu zdejšího hokeje.

Po chvilce musel na trestnou bývalý šumperský útočník Matěj Pekr, Draci ale v přesilovce skóre otevřít nedokázali. I tak naznačili zásluhou Marka Haase svůj potenciál. Po chvilce měli početní výhodu zase hosté, ale ani oni z ní nic nevytěžili, navíc obránce Ondráček hned po návratu z trestné zamířil s pukem na holi na Žigárdyho, ten jej však vychytal.

Góly tak padaly až na konci prvních deseti minut zápasu. V čase 7:58 se k Petru Haluzovi odrazila Řípova přihrávka a hostující útočník se šťastně nabídnutou tutovkou naložil jako zkušený mazák. Štůrala byl na jeho pokus krátký, první vyhrání však tentokrát z kapsy vyhánělo. A to velice rychle. Za sedmnáct vteřin totiž bylo vyrovnáno, když po obrovských zmatcích v olomoucké defenzívě dostal nabito Holík a rána kapitána prosvištěla do odkryté klece Kohoutů, kterou se ještě snažili hosté na poslední chvíli vyrazit ze svého předepsaného postavení. Rozhodčí však gól uznal a začaly dostihy o to, kdo vstřelí třetí gól a jak se později ukázalo, nakročí k vítězství.

Kohouti měli do konce první třetiny více ze hry, své šance ale zahazovali, lépe řečeno je kryl výtečný Štůrala. Hosté vyhořeli i v dalších dvou přesilovkách, do kabin pak šly oba týmy za stavu 1:1.

V úvodu druhé třetiny měl na holi gól Holík, ale kotouč mu bohužel sjel z čepele. Hra se pomalu začínala vyrovnávat, i když stále měli více ze hry hosté, Pekrovi ale v jasné šanci střela nesedla. Bouřlivé atmosféře pak z pohledu příznivců Draků začal pod kotel přilívat i rozhodčí, který nejprve pustil zákrok na Červenku, aby vzápětí poslal na trestnou Pastora. Hosté ale další přesilovku nezužitkovali.

Pak znovu narvaný stadion s nevolí přijal vyloučení za příliš mnoho hráčů na ledě, Draci horkou chvilku s vypětím všech sil přežili. Chvíli totiž hráli ve třech, to když Tesařík dostal holí do obličeje a zůstal ležet otřesen na ledě, sudí k překvapení všech nejen nevylučoval, ale dokonce nechal hru pokračovat. Kohouti ale z nabídnuté výhody nic nevytěžili, za což měli v dalším průběhu duelu pykat. Poblázněné publikum totiž stejně jako hráči vycítili šanci, a prim začal hrát hlavně fyzicky výborně disponovaný třetí útok v čele s uzdraveným Veleckým.

A třetí třetina pak právem patřila domácím. Ve 48. minutě ještě Haas orazítkoval jen tyč, pak ale ve vlastní přesilovce vymysleli Kohouti málo vídanou chybu. Hlinka při napadání laxní rozehrávku, dostal se za obranu a Žigárdyho, který v nečekané situaci šel brzo na led, přehodil. Olomouc doplatila na nezájem o služby vítkovického útočníka, který nyní působí v Šumperku, a Michal Hlinka rozhodl touto trefou zápas.

Nadšením a euforií publika se pak Draci nechali strhnout a o tři minuty později totálně zapomněli na defenzívu, Pekr dostal přihrávku na modrou a v největší šanci zápasu pelášil, navíc ve dvojici se svým spoluhráčem, na Štůralu. Ten vytasil zákrok utkání, načež o třicet vteřin později dostali Kohouti další ránu do vazu.

Marek Haas vyhrál vhazování v útočném pásmu, z čehož těžil kanonýr Velecký! Ten propálil Žigárdyho a napěchovaný stadion začal tušit, že se sen v podobě výhry na krajským rivalem blíží realitě. Zvláště když pak za útočný faul musel na trestnou Radim Kucharczyk, jehož protesty by byly asi ještě větší, kdyby tušil, že jeho tým inkasuje za chvíli počtvrté. Velecký s Haasem si vyměnili pozice, tentokrát centr Velecký namazal Haasovi a jeho střela zápěstím znamenala vítěznou pojistku.

Jan Tomajko ihned svolal tým k oddechovému času, jenže na zvrat v zápase již bylo pozdě. Draci s obrovským nasazením hlídali prostor před Štůralou, pečlivě strkali kotouč mimo své pásmo a Olomoučtí marně hledali cestu k naději na zdramatizování utkání. Za bouřlivých oslav skvělého šumperského publika tak Draci porazili favorita 4:1.