Na Tyršáku se točila desítka - vypil si to Uničov

Luboš Heider, Jaroslav Svoboda, Jaroslav Svoboda, neděle 26.9.2010
Š u m p e r k - Do tohoto duelu vstupovali Draci jako jasný favorit. To se ovšem na začátku vůbec nepotvrdilo. Hosté se dostali velmi rychle do vedení. Domácí však nepřipustili nějaké překvapení a Michal Velecký byl tím hráčem, který načal obrat v utkání. Šumperský kanonýr si opět připsal 2 branky. Netradičně se dnes také trefil Martin Novotný, jenž se připomněl domácím divákům. Dnešní zápas sledovala početná kulisa fanoušků. Přes 1800 lidí si našlo cestu na zimní stadion.
6.kolo neděle 26.9.2010
DRACI PARS ŠUMPERK - HC Uničov
10:3
(4:1, 3:1, 3:1)
Branky a nahrávky: 2. Velecký, 8. Sedlák (Hulva), 13. Hulva, 14. Velecký (Malý), 26. Novotný (Holík, Meluzní), 32. Drtil (Tesařík, Velecký), 36. Tesařík (Haas), 41. Holík (Boška), 42. Hulva (Sedlák, Matějka), 57. Matějka (Brunec, Hulva) - 2. Přikryl (Dostál, Staněk), 36. Frieb (Staněk, Dostál), 60. Pavlas (Trojan, Diviš) Vyloučení: 9:8 Využití: 3:2 V oslabení: 0:0 Diváci: 1822 Střely na branku: 54:30 Průběh utkání: 0:1, 1:1, 6:1, 6:2, 10:2, 10:3
Boška - Holík, Novotný, Sedlák, Ondráček, Drtil, Tesařík, od 36. minuty Sóos - Novosad, Meluzín, Fischer - Matějka, Hulva, Brunec - Haas, Velecký, Malý - od 36. minuty Cink, Peška, Skoumal.
Vagner (14. Vybíral) - Pavlas, Hodulák, Diviš, Frieb, Dostál, Staněk, Dostál, Přikryl, Komínek, Rak, Hromádka, Pour, Jurča, Brveník, Dvorčák, Řezáč, Anděl, Vicherek, Pánek, Handl

Příjemné hokejové představení shlédli šumperští fanoušci, kteří zavítali na zimní stadion omrknout derby Draků s Uničovem. Sic je hned v úvodu zmrazil "hostující" šumperský odchovanec Přikryl, dokázali Draci rychle zápas otočit a v poklidu jej vyhrát.

Na začátku druhé minuty se několik hráčů srazil u šumperského brankoviště a odnesl to i Roman Boška, který se v klubku těl dostal mimo tyče. Toho si pozorně všiml Patrik Dostál, předal kotouč na druhou tyč Janu Přikrylovi a ten do prázdné branky otevřel skóre zápasu. Hosté se však z vedení radovali pouhých 27 vteřin. Michal Velecký oprášil svou střeleckou hůl a Vagner smutně koukal, kde že kotouč skončil. Uničov přesto v úvodu kousal, pomohla mu k tomu i nabídnutá přesilovka, jenže už v těchto chvílích se začaly objevovat první náznaky hostujícího zmaru. Finální kombinace skřípala, hostům navíc nelepilo. A Boška v klidu spíše propagační střely kryl.

A tak při hře 4 na 4 využili více prostoru na ledě Jakub Hulva a Tomáš Sedlák. Ti nacvičili krásný duet o dvou holích a jednom kotouči, oba si v přečíslení vyměnili puk a ve finále sjíždějící Sedlák jen lehounce holí zametl kutálející se gumový tentononc do sítě. Ukázková akce s nádechem exhibice dávala předzvěst věcích příštích. O minutu později pálil Haas tvrdou bombou nad, poslední jakousi šanci srovnat měl pak Dostál, Boška si však s jeho ránou z bezprostřední blízkosti poradil. A když hosté neuspěli ani v další přesilovce, kdy domácí gólman vychytal Komínka i další uničovské střelce, přišel zákonitý trest. Jakub Hulva ujel po levém křídle a tam, kde by skulinku nenašel snad nikdo, proklestil si kotouč nad Vagnerovým ramenem cestu do sítě.

Draci rázem naprosto ovládli dění, Haas chvíli poté po individuální akci minul, Matějkovi při dorážce z mezikruží chybělo jen pár centimetrů. O chvíli později již Malý našel v tandemu jedoucího Veleckého a jeho bomba znamenala vedení o tři branky. Hosté zralí na ručník vystřídali gólmana a Vybíral po pár vteřinách čelil Fischerovu brejku, mladík ze šumperské první formace ale nedal. Haas navíc před prázdnou brankou minul nelehkou přihrávku Veleckého a hosty zachránil od dalších trampot Drtil, který zalehl v obranném pásmu kotouč a následně usedl na trestnou lavici. Jenže totální zmar Uničova vrcholil v početní výhodě, po jejímž konci dělil Veleckého od hattricku opravdu malý kousek - kotouč totiž skončil na vnější síti Vybíralovy branky.

V úvodu druhé části hry chvilku objevovali krásu pobytu v šumperském obranném pásmu hosté, ale po vyloučení Tesaříka paradoxně ujel Haas a Vybíral tentokrát vytáhl zázračný zákrok lapačkou. Boška na druhé straně kontroval vychytáním Přikryla a v divoké mezihře se do šance dostal i Hulva, jenže uničovská dvojka opět svůj tým podržela. Na konci páté minuty třetiny se před brankou Draků objevil Michal Rak, ale uničovský forvard ani nadvakrát nepřelstil famózního Bošku. Na začátku přesilovky při trestu hostujícího Vicherka ještě Drtil pálil vedle, Draci se však teprve zastřelovali.

Uničov srazila definitivně do kolen nedisciplinovanost v půli zápasu. Za Vicherkem totiž musel na trestnou i Přikryl, který hrozivě poslal hlavou na hrazení Haase. Šumperský útočník přežil zákrok bez následků, Uničov už nikoliv. Devět vteřin uběhlo z dvojnásobné početní výhody domácích a Martin Novotný, i když nepatří mezi klasické kanonýry, prokázal, že i jemu se nevyplácí dávat čas na střelu. Krásnou trefou do šibenice rozehnal pavoučí siestu ve Vybíralově brance a také myšlenky hostů na nějaké drama.

Draci převzali pevně otěže nad zápasem a Sedlák ještě v následné jednoduché přesilovce dvakrát zkoušel Vybírala, po jeho neúspěších střílel z křídla Malý a kotouč sice rozjásal fandy na protilehlé tribuně, pač síť rozvlnil, ale pouze zvenčí. Pak přišla zvonkohra Meluzína, který trefil tyč. Ojedinělou šanci hostů zazdil Frieb, když nezpracoval přihrávku před prázdnou branku. A tak zase zvonilo za Vybíralem, tentokrát Veleckému stálo v cestě za hattrickem břevno. Netrvalo však dlouho a Šumperk se po zásluze dočkal. Drtil přejel modrou a protože neměl komu, napřáhl a ... kotouč nečekaně propadl Vybíralovi za jeho záda. První slabší moment uničovské dvojky v zápase přinesl Drtilovi druhý letošní gól.

Proti Bruncovi však již byl Vybíral koncentrovaný, stejně tak si poradil i s Haasovou střelou. Hosté se nakonec druhé trefy dočkali, v čase 35:31 zvedl hrstce uničovských fandů náladu Frieb, jenže o 14 vteřin později jim přišla mrazivá zásilka jak od Family Frostu - Haasovu přihrávku Tesařík bez rozpaků a s nápřahem poslal nad Vybíralův beton. Na konci druhé třetiny ještě na Novosadovo vyloučení navázali hostující Jurča s Handlem a jak se ukázalo po přestávce, uničovská nedisciplinovanost měla být opět potrestána.

Dlouho se totiž týmy na ledě neohřály a jestliže Novotného pokus v síti ještě neskončil, tak Aleš Holík už instinkt snipera potvrdil. Přesilovka 5 na 3 byla využita, stejně tak to dopadlo i s následnou klasickou početní výhodou. Jakub Hulva poslal chladnokrevně kotouč za Vybírala a to už halou opět znělo zlověstných: "Deset, deset!" Jenže Jiří Vybíral jak kdyby v ten moment branku zaklel a zařekl se, že desítku si tedy rozhodně dát nenechá.

Haas ani Hulva nedokázali prostrčit puk mezi betony Vybírala, ten si poradil i s nájezdem Romana Meluzína. Další dvě obrovské tutovky spálil Jan Matějka a když neuspěli ani Skoumal či Holík, který od modré těsně minul, začínalo se zdát, že Vybíralova kletba má něco do sebe. Počet zmařených šancí rostl, neuspěl ani Meluzín, chvíli po něm opět Matějka. A když se Uničov dobré čtyři minuty nedostal ve vlastním pásmu ke kotouči a celá hala hnala Šumperk za vysněnou brankou, pokryl Vybíral i Tesaříkovu ránu.

Drtivý tlak domácích ochabl po Novotného vyloučení, Pour pak probudil z možného spánku brankáře Bošku, když jej ránou trefil do masky. Jenže šumperský brankář si po chvilce marných pokusů o úpravu své ochrany hlavy přijel jen ledabyle ke střídačce a půjčil si bílou masku náhradního gólmana Peksy. To se již valily další útoky na Vybírala. Skoumal ještě vyprášil betony uničovského brankáře, o chvíli později se Šumperk konečně dočkal.

Bruncova rána ještě v síti neskončila, Matějka ale ve skrumáži vylovil puk a vzápětí jej zavěsil do odkryté části branky. Oslavy vítězství nikterak nepokazila ani branka Petra Pavlase v samotném závěru.

Draci stejně jako v přípravě poslali Uničov domů s dvoucifernou prohrou a zároveň si v nedělní dohrávce šestého kola udrželi bezprostřední kontakt s Prostějovem i druhé místo v tabulce.

Radek Kučera, Salith Šumperk: Je naším zvykem, že prohráváme. Naštěstí jsme se zvedli, byli jsme lepším týmem. Máme oproti soupeřům nesmírnou výhodu v tom, že máme všechny čtyři formace nebezpečné. To dnes potvrdili i mladí kluci, kteří naskočili během utkání.
Tomáš Sršeň, trenér HC Uničov, rozhovor neposkytl.