Moskal zase řádil, derby na Hané zajistilo Drakům první venkovní body!

Martin Schwarz, Lukáš Majer, sobota 20.9.2014
Svou tvář poprvé v sezóně 2014/2015 ukázalo fanouškům derby Olomouckého kraje. Salith sice přišel o rivala z Olomouce, ale již extraligové Kohouty nahradí Prostějov. Šumperk nezačal ve svatostánku Jestřábů zrovna nejlépe, už na počátku třetí minuty ztrácel, úvodní dvacetiminutovku ovládli Hanáci 2:1. Útočník PATRIK MOSKAL ale navázal na šestibodové hody z domácího utkání, Draci díky jeho brance a dvěma asistencím otočili vývoj duelu, a to do uplynutí poloviny základní hrací doby! Před závěrečnou periodou vykazoval výsledek stav 2:3 z pohledu domácích. Kučerův výběr pojistil vítězství dalšími dvěma trefami, Moskalova hokejka skórovala ještě jednou. Útočník Salithu zaznamenal v utkání čtyři kanadské body!
5.kolo sobota 20.9.2014
LHK Jestřábi Prostějov - DRACI PARS ŠUMPERK
2:5
(2:1, 0:2, 0:2)
Branky a nahrávky: 3. Roupec (Indra, Kolibár), 13. Sršeň (Jedlička, Duba) – 11. Holík (Plášek, Moskal), 21. Sedlák (Moskal), 25. Moskal, 43. Vávra (Brunec, Berger), 49. Moskal (Staněk). Rozhodčí: Úlehla - Čížek, Kašík. Vyloučení: 7:11. Využití: 1:1. Diváci: 1620. Střely na branku: 39:39. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:5.
Kocián – Kolibár, Roupec, Vosátko, Korím, Malý, Jedlička – Indra, Venkrbec, Kajaba - Kubica, Luňák, Černý - Coufal, Belay, Stejskal - Duba, Poulíček, Sršeň - Medek.
Koutský – Sedlák, Gewiese, Drtil, Holík, Slavík, Novotný, Dietz - Žalčík, Moskal, Staněk - Velecký, Plášek, Haas - Vávra, Berger, Brunec - Vachutka, Vrdlovec, Kužílek.

Hned od prvního buly nabralo utkání rychlý spád. Tento raketový nástup obou týmů znamenal hned v čase 1:29 první vyloučení šumperských a za necelých pět vteřin poslal hlavní rozhodčí hosty poprvé do tří. Domácímu týmu se tak naskytla možnost dvojnásobné přesilovky v úvodu utkání. Pěkná kombinace přesilovkové formace začala sérií přihrávek, poté dostal na vrchol kruhů kotouč DAVID ROUPEC a nekompromisní střelou otevřel gólový účet utkání – 1:0.

Jestřábi po úvodní brance pokračovali v přesilovce 5 na 4, ovšem ta už zůstala nevyužita. Hosté se s postupem času začali dostávat do šancí a na určitou dobu vládli této pasáži zápasu. Ondřej Kocián v prostějovské svatyni však zůstal bezchybný. Gólové odměny se Draci dočkali až v polovině 1. třetiny. ALEŠ HOLÍK nahodil puk od modré čáry, ten přes klubko hráčů nečekaně změnil směr a putoval k překvapení všech do sítě - 1:1.

O pár okamžiků později mohlo být na střídačce hostí ještě veseleji. Robert Jedlička se dopustil obrovské individuální chyby, ale Aleš Staněk proti Kociánovi neuspěl. A jak to v hokeji tak bývá, potvrdilo se pravidlo nedáš-dostaneš. Byl u toho opět obránce Jedlička, který přesným pasem našel hůl TOMÁŠE SRŠŇĚ, jenž neměl problém usměrnit za záda Koutského – 2:1.

V 15. minutě byl jedním ze soupeřů tvrdě atakován Marek Indra, který zůstal ležet na ledě a s krvavým šrámem na obličeji opustil ledovou plochu. Tento trest, i díky protestům prostějovské střídačky, nezůstal bez úhony a Hanákům se naskytla čtyřminutová přesilovka. V ní se však Prostějovu nevedlo a až na závěrečnou šanci Venkrbce si nic vážnějšího nevypracoval.

Do druhé periody vstoupili hosté lépe než jejich soupeř. Hned po šestadvaceti vteřinách hry se do kotouče na modré čáře opřel obránce TOMÁŠ SEDLÁK a prostřelil vše, co mu stálo v cestě – 2:2. Šumperk byl v úvodu třetiny aktivnějším týmem, a nebylo tomu dlouho, když přišla další branka. Tomáš Sršeň ztratil kotouč ve vlastní obraném pásmu, zmocnil se jej veterán PATRIK MOSKAL a bekhendovým blafákem si položil Kociána a roztančil početný kotel fanoušků hostí – 2:3.

Domácí jakoby byli vývojem utkání opařeni. Ve 27. minutě pálil Holík, ale jeho střela jen těsně minule prostějovskou klec. V druhé části druhé třetiny přišli velké chvíle brankáře Šumperku, Vladislava Koutského. Ten musel čelit nebezpečným přesilovým hrám Prostějově. Nejprve střela Jana Kolibára, následně pokusy Marka Indry a Reného Kajaby, ani jeden z nich však nebyl využit. Koutský v brance čaroval a doslova vynuloval domácí střelce. V závěru prostředního dějství pak zatrnulo všem fanouškům na stadionu, když Lubomír Vosátko neštastně trefil Michala Černého před brankou. Ikona domácích se za pomoci týmového lékaře dostala z ledu po svých.

Pokud si Jestřábi věřili na obrat ve třetí třetině, měli do ní vykročit druhou nohou. Opět špatný nástup v podání borců v červených dresech znamenal, že KAMIL VÁVRA zužitkoval v přečíslení pas Tomáše Brunce a posla Draky na rozdíl dvou branek – 2:4. Odpovědět na tuto trefu mohl Vladimír Stejskal, ale v jasné šanci tento hráč neuspěl. S blížící se padesátou minutou pak přišlo definitivní rozuzlení prvního derby. Aleš Staněk šikovně z otočky nahodil puk před branku, kde číhal PATRIK MOSKAL a uzavřel gólový účet zápasu – 2:5.

Před výbornou kulisou tak Draci ovládli první derby letošní sezóny, když zvítězil navíc poprvé na venkovním ledě. Pro Prostějov se jedná o třetí domácí porážku a neúspěšný vstup do sezóny. Za hosty úřadovali především Patrik Moskal a Aleš Staněk. Celkově však Šumperk podal kompaktní výkon a po zásluze odjíždí z Prostějova se třemi body.

Tomáš Sršeň (trenér LHK Jestřábi Prostějov): Vstup do zápasu nebyl až tak špatný, dali jsme gól z přesilové hry. Dnes ovšem rozhodlo špatných pět minut ve druhé třetině, náš laxní přístup. Udělali jsme dvě hrubé chyby a soupeř je potrestal. Další momentem jsou nevyužité přesilovky 5 na 3, vytvořili jsme si šance, ale bohužel jsme gól nedali. Ve třetí části jsme inkasovali čtvrtý gól, ale my opět neproměnily svoje příležitosti. Hra není špatná, ale sráží nás velké individuální chyby.

Radek Kučera (trenér Salith Šumperk): Při hře pět na pět jsme měli daleko více ze hry, bohužel nás brzdily přesilovky soupeře, které jsme často ale dobře ubránili. Rozhodlo ubráněné oslabení ve třetí třetině, kdy jsme následně odskočili na dvě branky. Poté jsme zápas kontrolovali a s přehledem dovedli do vítězného konce. Bylo to derby se vším všudy, ty vyloučení k tomu samozřejmě patří, myslím, že diváci se bavili hokejem. Poprvé jsme vyhráli venku, mužstvo se posunulo o kousek dál, ale nepřecenujeme to, je to jen o malý stupínek nahoru.