Gólové žně vyzněly lépe pro Draky, ti vezou divokou výhru

Jaroslav Svoboda, Tomáš Vlček, Jaroslav Svoboda, sobota 9.10.2010
H a v í ř o v - Divoký zápas s dvanácti brankami a vítězným koncem pro šumperské Draky, to byl duel dvou ještě vloni prvoligových účastníků. Šumperk přitom vedl v zápase 4:1 či 5:2, v úvodu třetí třetiny však domácí AZ již po třinácti vteřinách hry srovnal zásluhou Maruny na 5:5. Přesto se hosté ještě dočkali dvou tref a nakonec opravdu zápas dovedli k vítězství. Klíčovým momentem se stal gól Michala Veleckého, který si počtvrté v letošní sezóně připsal vítěznou trefu v zápase. Velecký se přitom mohl opřít o výkon již svých dvou stabilních křídel, MAREK HAAS totiž skóroval v zápase hned dvakrát, bodově se prosadil i Adam Červenka, který se objevil v ligovém utkání letos poprvé. Dva góly zaznamenal i nejproduktivnější bek ligy Aleš Holík, ten také pečetil na konečných 7:5 při závěrečné power-play.
9.kolo sobota 9.10.2010
HC AZ Havířov 2010 - DRACI PARS ŠUMPERK
5:7
(1:3, 3:2, 1:2)
Branky a nahrávky: 13. Sztefek (Říčka), 29. Lhotský (Sztefek, Vydra), 32. Maruna (Najdek, Stránský), 36. Klimša (Najdek, Maruna), 41. Maruna (Jindřich, Najdek) - 13. Haas (Velecký, Drtil), 19. Holík (Meluzín), 19. Hulva (trestné střílení), 21. Novosad, 30. Haas (Červenka), 55. Velecký, 60. Holík. Rozhodčí: Škrobák – Bartošák, Hanzlík. Vyloučení: 9:12, navíc Prokop (HAV) do konce utkání osobní trest, Červenka (SUM) 10 minut osobní trest. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 1425. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:4, 2:4, 2:5, 5:5, 5:7.
Vrba - Jindřich, Prokop, Krisl, Balčík, Vydra, Jurčík, Klimša, Najdek, Maruna, Pavlas, Potočný, Stránský, Pechanec, Říčka, Sztefek, Číp, Lhotský
Boška - Holík, Novotný, Ondráček, Sedlák, Tesařík, Drtil, Gewiese - Novosad, Meluzín, Matějka - Brunec, Hulva, Ambruz - Haas, Velecký, Červenka - Malý, Skoumal

Strhující duel plný branek, osobních soubojů, vyloučení, zajímavých situací a hokejových momentů, to byl souboj jednoho z příjemných překvapení letošního ročníku, nově seskládaného havířovského celku, a Draků ze Šumperka, aktuálního lídra tabulky.

Na hlavu hostujících hráčů se po posledním utkání s Frýdkem-Místkem strhla lavina kritiky z řad fanoušků, ti však dostali rázem pádný důvod, že jedna poraněná vlaštovka ještě o zdraví celého hejna nerozhoduje.

Utkání, v němž na obou stranách nastoupili hráči se zkušenostmi i z týmu soupeře, mělo předehru v podobě malé slavnosti. Totiž předáním cen pro nejlepší hráče Havířova v loňské nepovedené sezóně. Jedním z oceněných byl i obránce Jan Tesařík, ten si křišťálový puk převzal osobně, avšak na sobě již měl dres hostujícího týmu.

Samotný zápas začala obě mužstva opatrně a za prvních deset minut se urodila jen jediná branková příležitost, ale i tu šumperští Draci ve své přesilovce nevyužili. Hráči však divákům ve druhé desetiminutovce třetiny vše vynahradili.

Nejprve byli ve 12. minutě vyloučeni rychle po sobě hostující Holík a domácí Prokop a při hře 4 na 4 přišly i první branky. Zatímco oba zkušení zadáci obou týmů seděli na trestné lavici, skóre otevřel Marek Haas. Už za 20 vteřin však vyrovnal domácí Michal Sztefek. Utkání pak nabralo rychlejší tempo a přišly i šance.

Nejprve trefila tyč domácí branky bomba jednoho ze šumperských obránců a pak dvakrát neuspěl havířovský Maruna. Zejména jeho druhá příležitost v přesilovce v 17. minutě, kdy na něj zívala prázdná branka, volala po gólu. Výborně sehraná, avšak nevyužitá přesilovka, domácí hodně zamrzela. Už za dvě minuty šli totiž hosté (opět při hře ve čtyřech na obou stranách) do vedení, když obránce Holík dorazil svou střelu zblízka za záda brankáře Vrby. A za 12 vteřin bylo s domácími ještě hůř. To proměnil nařízené trestné střílení Jakub Hulva.

Snahu havířovských poprat se s nepříznivým vývojem utkání naboural těžce už po 11 vteřinách druhé třetiny Jiří Krisl, když ve vlastní přesilovce nasměroval puk při rozehrávce do vlastní branky a bylo to 1:4! Z tohoto šoku se domácí dostávali dlouhé minuty a protože ani Šumperští se nikam moc nehnali, úroveň utkání opět na pár chvil poklesla.

Na konci třetí desetiminutovky již padly dvě branky. Nejprve snížil ve 29. minutě svým prvním gólem v soutěži uzdravený navrátilec Luděk Lhotský, ale za minutu opět vrátil hostům třígólový náskok Haas, když dokončil samostatný únik Červenky. Domácím pomohly v návratu do zápasu, jako už letos několikrát, využité přesilovky.

Stalo se tak ve 32. minutě, kdy dvojnásobnou převahu zužitkoval Maruna, a ve 35. minutě, po brance Davida Klimši. V dramatickém zbytku třetiny se ještě několikrát sice zaplnila trestná lavice a domácí hráli chvíli i přesilovku 5 na 3, ale gól už publikum nevidělo.

O to více domácí fandy potěšil po 13 sekundách třetí třetiny Jan Maruna, když svým druhým gólem těsně po skončení přesilovky vyrovnal na 5:5. Třetí asistenci v zápase si u této branky připsal Robert Najdek. Vyrovnané skóre nevyhovovalo ani jednomu z mužstev a tak se hrálo nahoru dolů s moha šancemi na obou stranách.

Domácí se snažili být co nejvíce u puku a postupně si vytvářet své příležitosti. Zato hosté podnikali spíš bleskové výpady a nevynechali žádnou možnost důrazně ohrožovat branku Havířova. Postupně si přece jen více šancí vytvářeli Šumperští. Zejména ta ze 48. minuty byla stoprocentní. Ani nadvakrát však neprostřelili na brankové čáře zaskakující domácí obránce.

Kolem 50. minuty se Havířovští jen s vypětím všech sil ubránili minutu a 38 vteřin trvající přesilovce hostů 5 na 3. Od 52. minuty měli možnost přesilovky i domácí, a i když ji nevyužili, nastartovala je opět alespoň na chvíli více k útočení.

Šumperské brejky však byly stále velmi nebezpečné, což se potvrdilo v 55. minutě, kdy skóroval Michal Velecký. Domácí na tento gól již účinnou odpověď nenašli. Nepomohla jim ani přesilovka, v níž jim citelně scházel za protesty do konce zápasu vyloučený obránce Petr Prokop. V poslední minutě sice AZet zkusil ještě hru bez brankáře, ale v čase 59:17 uzavřel brankový účet zápasu střelou přes celé hřiště do prázdné havířovské klece šumperský obránce Aleš Holík.

V dramatickém a ve všech směrech strhujícím utkání byli nejlepšími hráči vyhlášeni domácí Robert Najdek a hostující Marek Haas. Diváky pak strhlo utkání natolik, že i přes prohru si domácí tým odnášel do kabin frenetický potlesk tribun. Draci pak tři body, čímž zvedli hozenou rukavici z minulého utkání.

Jan Daneček starší (AZ Havířov): Zápas zaslouženě vyhrál soupeř, ale myslím si, že jsme s ním drželi více než polovinu zápasu důstojnou roli a v některých chvílích jsme tohoto soupeře i přehrávali. Ten deficit kondice tam přece jenom hraje ještě roli, že ty lepší mužstva, která jsou opravdu dobře vytrénovaná, nás ke konci přehrávala.

Radek Kučera (Salith Šumperk): Myslím si, že od úvodu jsme měli zápas pod kontrolou, než přišly dva góly v oslabení. Ale pak jsme zase zabrali a dotáhli zápas do vítězství.