Dvě branky k vítězství nevedly, Havířov uhájil domácí tvrz

Martin Schwarz, Tomáš Vlček, sobota 13.9.2014
Nelehkou úlohu pokládala na svá bedra šumperská družina, když odjížděla v sobotu na samotný východ republiky do Havířova. Domácí AZ postoupil letos na jaře do play-off, nízké ambice neurčuje ani pro závěr právě probíhajícího ročníku. Salithu vtrhnutí do třetího kola nevyšlo ideálně, modrobílí vedli po první třetině 2:0, trefili se Tomi a Šlahař. Plejádu branek nezastavil ani start prostřední periody, v ní sice skóroval za Draky LUKÁŠ ŽÁLČÍK, avšak AZ připravil dvě odpovědi a velebil stav 4:1. Naděje Šumperku svitla na počátku závěrečných dvaceti minut, po gólu Aleše Staňka. Tím se však účet hostí uzavřel, Slezané přidali pátý a šestý zásah, svěřenci Jana Danečka berou tři body.
3.kolo sobota 13.9.2014
HC AZ Havířov 2010 - DRACI PARS ŠUMPERK
6:2
(2:0, 2:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 5. Tomi, 10. Šlahař (Tomi, Jakúbek), 32. Rimmel (Repe), 40. Tomi (Rimmel), 53. Matějek (Šlahař, Jakúbek), 57. Haas – 39. Žálčík (Moskal, Staněk), 43. Staněk (Moskal, Sedlák). Rozhodčí: Kubičík – Novák, Lukš. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:1. Diváci: 2028. Střely na branku: 31:29. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1, 4:2, 6:2.
L. Daneček – Bezuška, Dresler, Foltýn, Krisl, Bahounek, Ostrčil, Lenďák, Repe – Jiránek, Pechanec, Klimša – Jakúbek, Šlahař, Matějek – J. Daneček, R. Haas, Říčka – Tomi, Rimmel, Kucsera
Koutský (41. Zelenka) – Sedlák, Gewiese, Drtil, Holík, Slavík, Novotný, Starý – Žálčík, Moskal, Staněk – Velecký, Plášek, M. Haas – Vávra, Berger, Brunec – Kužílek, Vachutka, Cink

První nebezpečí v zápase musel hasit domácí gólman Daneček ve 2. minutě, ale tečovanou střelu zvládl vytěsnit. Pak jej od modré prověřil bombou Sedlák, ale skóre se otevřelo na druhé straně. Vojtěch Tomi se na konci 5. minuty dostal k puku mezi kruhy a tvrdou a přesnou střelou nad Koutského pravý beton poslal AZ do vedení. V 7. minutě se hezky prokličkoval hostující obranou Jakúbek, přihrál před branku Matějkovi, ale jeho střele scházely jen centimetry.

V 9. minutě šel na trestnou šumperský Velecký a pobyl si tam jen 25 vteřin. V tom okamžiku totiž parádní souhru s Tomim a Jakúbkem zakončil Jakub Šlahař tvrdou bombou z voleje přesně k tyči – 2:0. Pak dostali možnost přesilovky i hosté. Jenže obětavé zákroky Šlahaře a Krisla jim skórovat nedovolily. Další přesilovku hráli Draci od 17. minuty, ale k žádné vážnější šanci se nedostali.

Druhou třetinu začal přesilovkou AZ při vyloučení Sedláka, jenže z ní nic nevytěžil. Pak byli aktivnější spíše Draci, kteří toužili po vylepšení skóre. Do žádné velké šance se však dlouho nepropracovali. Až v polovině zápasu chybovali domácí při vlastní přesilovce a Velecký se ocitl na chvíli s pukem před Danečkem zcela sám. Pohotový zákrok domácího gólmana však AZ zachránil. Havířov pak pokračoval v přesilovce už podle standardnějších postupů, zatlačil hosty do pásma a chviličku po jejím skončení zametl z brankoviště puk za Koutského Mikuláš Rimmel – 3:0.

Havířov byl rázem opět v herní pohodě, což dokládala i krásná přesilovková kombinace Klimša-Rimmel-Kucsera skoro do prázdné branky. Gólem sice neskončila, ale domácí to moc mrzet nemuselo. Ve 37. minutě se ještě dostal do šance Pechanec, ale mířil těsně vedle tyče. Nevyužité šance na jedné straně potrestala strana druhá. Lukáš Žálčík ve 39. minutě pohotově šťouchl na brankovišti do přihrávky z rohu a rázem to bylo 3:1. Klid AZetu na hokejky však vrátila hned následující minuta. Šermovanou na šumperském brankovišti totiž zakončil Vojtěch Tomi čtvrtým zásahem za Koutského.

Do třetí třetiny už v šumperské brance nastoupil Zelenka a hned v jejím úvodu šli krátce po sobě na trestnou dva havířovští hráči. Šumperk dvojnásobnou přesilovku těsně před koncem využil. Aleš Staněk dostal křížnou příhru k odkryté části branky a bez problémů jej zametl do sítě - 4:2. Poté se několik minut nehrálo, protože se porouchala dvířka na domácí střídačce. Druhou část oslabení už AZ nakonec přežil bez úhony. Stejně tak se Draci ubránili oslabení od 46. minuty. V dalším průběhu třetiny mohli diváci vidět oboustranně rychlý hokej, ale bez výraznějších šancí.

To prolomil až Tomáš Matějek. V 51. minutě ještě jeho dělovku Zelenka chytil, ale o dvě minuty později dostal mladý útočník parádní nabídku zadovkou před odkrytou klec a nezaváhal. Stejný hráč se radoval i v 53. minutě, ale branka nebyla uznána, protože byla docílena bruslí. Poslední změna skóre se tak odehrála tři a půl minuty před koncem. Radim Haas našlápl na levém křídle jako raketa, těsně za modrou vyslal prudkou střelu do šibenice a bylo to 6:2.

Jan Daneček (AZ Havířov): Dnešní utkání jsme chtěli rozhodnout již v první třetině, což se nám v posledních dvou zápasech nepovedlo. Dnes jsme nehráli zbytečně opatrně a vytvořili jsme si dvoubrankové vedení, což nás ve zbytku zápasu uklidnilo. V oslabení 3 na 5 jsme si sice zápas zkomplikovali, soupeř se pak nadechl k závěrečnému tlaku, ale koncovku už jsme si pohlídali.

Radek Kučera (Salith Šumperk): Dnešní utkání jsme si zkomplikovali především chybami v obranném pásmu. Jakmile se Havířov dostal v zápase do vedení, tak spíše čekal na naše chyby. Z šesti inkasovaných branek jsme si zhruba čtyři góly zavinili sami.