Důležité utkání zvládla lépe Chrudim, Draci ztrácejí šest bodů

Petr Vtípil, Petr Matěj, Petr Vtípil, středa 27.1.2010
C h r u d i m - Zvítězit, pokud možno za tři body. S tímto cílem odjížděli k utkání do Chrudimi šumperští hokejisté. Bohužel, Draci prohráli a domů nevezou ani bod. První třetina středečního duelu branky nepřinesla, druhé dějství však bylo na góly bohaté. Domácí se ujali dvakrát vedení, na které dvakrát dokázali Draci díky zásahům Orsavy a Haška odpovědět. Přesto těsně před druhou sirénou vrátil domácím vedení Rákos. Ten stejný hráč pak celé utkání rozhodl. V přesilové hře Draků vstřelil čtvrtý gól Chrudimi a rozhodl tak o tom, že tři body Šumperk nezíská. Jiskřičku naděje vykřesal v čase 58:19 Aleš Holík, avšak bylo již příliš pozdě. Draci prohráli 3:4.
43.kolo středa 27.1.2010
HC Chrudim - DRACI PARS ŠUMPERK
4:3
(0:0, 3:2, 1:1)
Branky a nahrávky: 22. Martinec (Mocek P., Landsman), 32. Žák (Martinec, Zadina), 37. Rákos (Drtina, Klejna), 43. Rákos (Kousal) - 29. Orsava (Mihalík), 34. Hašek (Vosátko , Antonovič), 59. Holík. Rozhodčí: Tomáš Zubzanda - Václav Beneš, Milan Štofa. Vyloučení: 6:6, navíc Vágner (CHR) 10 minut OT vražení, Žák (CHR) 10 minut OT nesportovní chování. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 850. Střely na branku: 37:36. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 4:2.
Landsman (Němec) - Drtina, Malinský, Toužimský, Mocek P., Mocek D., Vágner, Charousek - Klejna, Kousal, Rákos, Zadina, Martinec, Žák, Fořt, Král, Semorád, Bělohlávek, Radil, Blažek, Šeda
Daneček L. (Čiliak) - Šafařík, Vosátko, Sedlák, Chatrnúch, Rimmel, Holík, Ondráček, Zukal, Višňák - Hašek, Antonovič, Moravec, Pekr, Hulva, Podešva, Mihalík, Meluzín, Orsava, Daneček J.

Ve svém prvním utkání v chrudimských barvách nastoupila nová posila HC Chrudim – hradecký Patrik Fořt, ale ani on, ani žádný z hráčů, se v první třetině nedokázal gólově prosadit. Úvodní dějství bylo spíše ve znamení obhlížení terénu. Obě mužstva se vyvarovala větších chyb, a když už se hostující tým dopustil nedovolené hry a Chrudimi nabídl výhodu přesilové hry, pozornou a důslednou obranou napravoval svá pochybení. Chrudimští jako by se v klíčových momentech nechtěli ukvapit, leckdy propásli vhodnou příležitost k zakončení. Přesilové hry tak zůstaly bez užitku. A protože do provozní teploty se dostali oba gólmani, kteří si poradili s několika nepříjemně vyhlížejícími šancemi, odjížděla mužstva do kabin po dvaceti minutách za stavu 0:0.

Druhá třetina přinesla největší nadílku branek. Jako by obě mužstva konečně rozmrzla a nahodila své agregáty na provozní teplotu, rozjela se pro fanoušky atraktivní podívaná. Hned ve 22. minutě založil útočnou akci svým pohotovým vyjetím z branky Filip Landsman, a přes Petra Mocka se dostal k puku Tomáš Martinec, který překonal šumperského Danečka střelou pod víko - 1:0. Domácí se dostali do herní pohody, naopak hosté dokázali využívat rychlých kontrů k ohrožení Landsmanovy klece. Ve 29. minutě nejprve Daneček zneškodnil nebezpečnou střelu Zdeňka Žáka, aby prakticky vzápětí padlo ono staré otřepané klišé nedáš –dostaneš. Jakub Orsava ujel domácí obraně a překonal brankáře Landsmana střelou odraženou od břevna branky – 1:1. Ačkoliv psychická pohoda domácích lehce zakolísala, neupustili od aktivního způsobu hry a to přineslo své plody. Již za tři minuty vedli 2:1, když se po sérii přihrávek mezi Zadinou, Martincem a Zdeňkem Žákem prosadil z otočky poslední jmenovaný. O minutu později ale fauloval Vágner, který si za vražení zezadu vysloužil navíc desetiminutový osobní trest. Uběhlo jen několik vteřin, když Daniel Rákos vyhodil nešťastně kotouč na střídačku a domácí šli do tří. Šumperk tuto velkorysou nabídku přijal a po rychlé přesilovkové kombinaci vyrovnal Jiří Hašek – 2:2. Začínalo se od začátku, ale poslední slovo měli domácí, kteří za další tři minuty opět vedli. Kombinaci chrudimských mladíků zakončil Daniel Rákos, který vybruslil z rohu kluziště a vystřelil do levého růžku Danečkovy branky přesně v okamžiku, kdy měl hostující gólman zakrytý výhled – 3:2.

Poslední třetina začala šancí Draků. Po přihrávce Moravce zakončoval Vosátko, ale chrudimský gólman byl na místě. Udeřilo tedy na druhé straně. Přečíslení dvou na jednoho ve vlastním oslabení zakončil po přihrávce Kousala Daniel Rákos povedenou kličkou a střelou pod víko – 4:2. Domácí dále pokračovali v aktivní hře, napadali hluboko v útočném pásmu a neustále se tlačili před Danečka, který předváděl jeden skvělý zákrok za druhým. Potlesk na otevřené scéně si vysloužil například zásahem „hlavičkou“ proti tvrdé střele mířící na jeho branku. V 58. minutě se přeci jen hostům naskytla příležitost ke zkorigování výsledku, když se krosčekem provinil střelec dvou branek Rákos a Draci po oddechovém čase nastoupili na led v šesti proti čtyřem. O třináct vteřin později obdržel osobní trest Zdeněk Žák za nesportovní chování a současně David Moravec za sekání dvě minuty. Power-play hostí pokračovala, tentokrát však pěti proti čtyřem. Hned dvakrát měli domácí hráči kotouč na svých hokejkách, ani pokus Toužimského, ani střela Šedy však v opuštěné brance neskončily. A tak se radovali hosté, kteří přeci jen zásluhou Jiřího Holíka překonali Landsmana a snížili v 59. minutě na 4:3. Do konce utkání se již výsledek neměnil, chrudimské Orlice si připsaly cennou výhru a především odskočily svému soupeři na rozdíl šesti bodů.

Pavel Rohlík, trenér HC Chrudim: V té situaci, co jsme, hrajeme o to, abychom tomu Šumperku co nejvíce utekli, ale toto utkání bych za úplně klíčové nebral, jelikož s nimi budeme hrát ještě čtyřikrát, čili tam se to vše může změnit. Nicméně si myslím, že to bylo, kvůli nějakému psychickému posunu vpřed, důležité utkání se soupeřem, který hraje nepříjemný hokej. Věděli jsme, co budou hrát: fyzický hokej, hodně napadat, mají velmi důrazné hráče, což nám dělá velké problémy. V této situaci je to vítězství zlaté. Kluky můžu pochválit a poděkovat jim za ten výkon, že i když soupeř vyrovnal a my neproměnili šance, se nevzdali a bojovali. Nebylo to nijak na krásu, ale v play – out to není na krásu , ale hra o život a tam rozhodují maličkosti, psychická a fyzická únava.

Svatopluk Číhal, trenér Salithu Šumperk: Zápas se mi hodnotí špatně, jelikož jsme velmi důležitý zápas prohráli. Hráli jsme v podstatě o šest bodů. Pro diváky bylo utkání dosti dobré, hrálo se nahoru dolu, ale my jsme udělali mnoho individuálních chyb, čehož soupeř využil. Zlomovým okamžikem bych viděl za stavu 3:2 inkasovaný gól v přesilové hře a poté již nebylo v silách tento zápas zvrátit.