Draci zvládli svůj první zápas v play-off

Luboš Heider, Jaroslav Svoboda, úterý 15.2.2011
Š u m p e r k - Hokejisté Šumperka zvládli svůj úvodní zápas v očekávaném play-off. Úvod útkání jasně patřil právě domácím, kteří v první třetině přejeli Slezan 4:0. V poslední části hry si však Draci pořádně zkomplikovali celkem jasně vyhrané utkání, když během úvodních tří minut inkasovali dva rychlé góly a hosté se tak dostali takřka na dostřel. Svěřenci Radka Kučery ovšem obrat nedovolili a ještě přidali další a nejspíš klíčovou a definitivně pojišťující branku. Salith tak vede v sérii 1:0, pokračovat se bude ve čtvrtek právě na půdě Slezanu.
ČF1 úterý 15.2.2011
DRACI PARS ŠUMPERK - Hokejový klub Opava s.r.o.
6:3
(4:0, 1:1, 1:2)
Branky a nahrávky: 8. Vrdlovec (Ambruz, Hulva), 10. Brunec (Meluzín, Matějka), 17. Tesařík (Haas, Velecký), 18. Hulva (Sedlák), 24. Sedlák (Hulva), 55. Velecký (Holík) - 36. Grofek (Měch), 41. Měch (Grofek), 43. Polok (Černý). Rozhodčí: Dědek - Černý, Pospíšil. Vyloučení: 4:5, navíc Kukol (OPA) 10 minut nesportovní chování. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 1417. Střely na branku: 29:25. Průběh utkání: 5:0, 5:3, 6:3.
Štůrala - Holík, Novotný, Sedlák, Gewiese, Drtil, Tesařík, Navrátil - Brunec, Meluzín, Matějka - Hulva, Ambruz, Vrdlovec - Haas, Velecký, Červenka - Novosad, Cink, Fischer.
Šindelář - Tichý, Kukol, Bednárek, Pavelek, Vrábel, Tůma - Grofek, Měch, Herman - Kocián, Mlýnek, Černý - Chalupa, Polok, Suchánek.

Čekání druholigových fanoušků na vyřazovací boje v úterý 15. 2. 2011 skončilo, na čtyřech stadiónech mužstev skupiny Východ se rozehrálo čtvrtfinále a do Šumperka zamířila Opava.

První historické play-off vzájemné utkání obou celků začal lépe Šumperk. Sice to byli hosté, kdo po pár vteřinách v prvním výpadu provětral Štůralu, ale vzápětí se do útočení vrhli Draci, kteří v dalších minutách poněkud zaskočenou Opavu svírali v kleštích. Tak již ve druhé minutě zvonila tyč klece brankáře Šindeláře, následně Červenkova příhra brankovištěm minula hokejky jeho spoluhráčů. Domácí však museli do čtyř a hosté v přesilovce poprvé pořádně zahrozili. Bednárkova rána polekala Štůralu, který byl v páté minutě dokonce překonán. To jej v úniku nejprve provětral Mlýnek, z dorážky puk za jeho záda dostal Kocián, jenže na brankové čáře se zjevil Tesařík, od kterého se kotouč odrazil do ústraní.

Na konci šesté minuty dostal přihrávku před brankoviště Červenka a i když jej Měch držel velice urputně, dokázal šumperský útočník vystřelit. Šindelář si se střelou poradil, stejně jako hlavní rozhodčí s prohřeškem Měcha a Draci se vrhli do první přesilovky zápasu. A také poslední, kterou využili. Ambruzovu ránu z pravého křídla Šindelář ještě vyrazil, ale kotouč se odrazil přímo na hůl Daniela Vrdlovce, který poprvé v šumperském dresu dokázal skórovat. Bezmocný Šindelář neměl v pozici ležmo žádnou šanci zakročit. Netrvalo dlouho a na modré měl nabito Holík, jeho rána ale až k brance nedorazila. Přesto se Šumperk velice rychle dočkal podruhé. Krásnou souhru Draků založil Matějka, jehož přihrávku na pravé křídlo poslal ihned na levou stranu Meluzín a pro Brunce nebyl problém poslat kotouč, i když z velkého úhlu, do prakticky prázdné branky.

Následně poprvé v utkání prokázal svou tvrdost hromotluk Josef Tichý, který ztrestal opovážlivost Vrdlovce a za první gól v utkání jej odměnil tvrdým špendlíkem na hrazení. O pár vteřin později se tentýž opavský bek projevil v jiném světle - při přesilovce od modré provětral Štůralu, ten ale Draky držel. Ve dvanácté minutě vypálil tvrdě i Černý, puk vyprášil beton šumperského gólmana. A když Štůrala doslova vychytal i Grofka, který se dostal do obrovské šance a na brankovišti měl dost času něco na brankáře vymyslet, měli domácí cestu k dalším brankám otevřenou. Po Sedlákově a Drtilově zastřelování našel Haas najetého Tesaříka a jeho bomba skončila u tyče opavské klece. Hosté se nedokázali ani rozkoukat z inkasované branky a při výpadu Sedláka do ofenzivního pásma zachyboval zadák Tichý, který sice odtlačil útočícího hráče, ale kotouč nechal volně za sebou. Hulva jej tak zadarmo sebral na svou hůl a ránou nad beton vykoupal Šindeláře v opavské kleci počtvrté.

Bouřlivý potlesk provázený burácejícím "Deset, deset" hnal i nadále Draky do útoku a hosté v závěru třetiny doslova bránili zuby nehty šumperské výpady, jenže kdo čekal, že obdobný obraz hry bude následovat i po přestávce, musel si připadat jak po přepnutí na jiný kanál. Polok ještě na Štůralu nevyzrál, obdobně dopadl při nepříjemném pokusu Herman. A tak uspěli popáté Draci, kdy tentokrát Sedlák dostal přihrávku od Hulvy a v blafáku překonal Šindeláře. Vzápětí mohl přidat další gól Hulva, ale z levého křídla pouze rozvlnil vnější síť. První náznak nebezpečí ze strany hostů přišel od Tomáše Grofka, který už měl Štůralu na lopatě, jenže nedokázal přehodit beton ležícího brankáře. Na druhé straně Ambruz trefil tyč opavské branky.

Hra v dalších minutách upadla do šedivějšího průměru, Opavští se snažili dostat ze šoku, Draci naopak polevili v ofenzivních choutkách a zdáli se být vedením nasyceni. Opava navíc přitvrdila, rány bohatě rozdával urostlý Tichý, proti němuž většina domácích připomínala vzrůstem mladší dorostence. Ve 34. minutě musel na trestnou lavici hostující Polok a byli to však hosté, kdo v nestejném počtu hráčů na ledě dokázal skórovat. Hrubici v obraně domácích vyřešil Grofek najetím do útočného pásma a střelou zápěstím pod břevno Štůralovy branku. Kotouč rozvlnil síť a hosté odčarovali kouzlo domácí svatyně. I tak domácí uklidnili hru a třetinu bez větších problémů dohráli.

To už se nedá říci o začátku poslední dvacetiminutovky. Po vyhraném bully se Slezan nastěhoval do pásma a nijak se nerozpakoval se zakončením. Štůrala nejprve vychytal Grofkův únik, ale na dorážku Měcha do prázdné branky by nestačila ani chytající brankářská legenda Dominik Hašek. Hosté navnaděni úspěchem toužili po přídavku a opět se hrnula červenobílá tsunami do šumperského přístavu. Po další chybě zadáků Draků se Černý trefil pouze do betonů, jenže Tomáš Polok vytěžil z chaosu v obraně Draků lehkou bekhendovou žabkou snížení na rozdíl dvou brankou. Domácím příznivcům padla čelist, hostující kotel naopak ožil a zápas dostal náboj.

Zvláště když Opavané mačkali Draky v jejich pásmu a s Černého tvrdou a nepříjemnou bombou si musel Štůrala poradit jen za cenu kvalitního zákroku lapačkou. Po další laxnosti v obraně mohl zakončovat na pravém křídle Suchánek, kotouč mu však naštěstí pro domácí přeskočil hůl. A z dalšího útoku Černý již sahal po dalším snížení, jenže Štůrala opět zachránil kardiaky z řad domácích diváků před jistým odvozem na nemocniční lůžko. Rozjaření hosté naháněli dosud doma neporažené Draky po ledové ploše s odhodlaným výrazem v očích, domácí příznivci naopak doufali v nějaký zásadní zlom v utkání.

Ten mohl zaznamenat Marek Haas, jenže ve velmi slibné pozici v mezikruží minul. Menší vzruch přinesla i postrkovaná Novotného s Bednárkem, který se snažil dotlačit za záda Štůralova kotouč způsobem, který se Novotnému příliš nepozdával. V těchto momentech začal přece jen Šumperk trochu těžit z toho, že hosté museli útočit. Jenže další komplikace domácím přineslo trochu přísné vyloučení Gewieseho. Snížit mohl Mlýnek, tentokrát však boží mlýny nezamlely ani pomalu, ani jistě. A tak se pojistky nakonec dočkal Šumperk. Holík nasměroval kotouč před branku, kde číhal střelec sezóny Michal Velecký. Šumperský forvard si položil Šindeláře a přes beton rozhodl. Napětí z domácích spadlo, hosté zároveň složili definitivně zbraně. Nesmělé pokusy Měcha a Matějky skóre již neupravily a tak Draci zvítězili v prvním utkání čtvrtfinále.

Šumperk si ke čtvrteční odvetě do Opavy veze vedení 1:0 v sérii a zároveň jistotu mečbolu. Společně s Draky bude na stadión Slezanu mířit i početná část šumperských fanoušků. Nicméně je otázka, jak bude vypadat poměr sil na ledě. První čtvrtfinále totiž nabídlo několik obrazů hry obou mužstev.

Video sestřih branek - server tv.onlajny.cz

Radek Kučera, trenér Salith Šumperk: My jsme vstoupili do utkání fantasticky, ale pak jsme začali dělat chyby, jednu za druhou. Třeba nepokrytí hráče před brankou, vyplynuly z toho dva rychlé góly. Ale zase jsme pořád o dvě branky vedli, takže bych to nějak nenazval komplikací. Při takovým vývoji a dvou rychlých inkasovaných gólech je potřeba, aby se tým zklidnil, což se povedlo. A pak jsme to už v pohodě uhráli.
Kamil Glabazňa, trenér HC Slezan Opava: První třetina rozhodla, i když v prvních osmi minutách byl Šumperk nervózní. Ale my jsme byli jakýsi zaskočení. Řekli jsme si, že ve druhé třetině začneme napadat a hrát aktivněji. Trefili jsme tyč, kdyby to byl gól, tak to mohlo vypadat ještě jinak.