Draci znovu za dva body, o plný zisk je připravily chyby v obraně

Jaroslav Svoboda, středa 30.12.2009
Š u m p e r k - Těžce vydřené dva body získali šumperští hokejisté, kteří málem "dojeli" na své chyby v defenzívě. Šumperk přitom vedl v průběhu utkání 2:1 a měl další šance, které však Koutský několikrát i s dávkou štěstí pochytal. Hosté pak otočili vývoj díky gólům, kterými potrestali domácí chyby v defenzívě. Domácí pak srovnali až v samotné power-play, kdy za záda Koutského uklidil kotouč Matěj Pekr. V první minutě prodloužení rozhodl o dalším bodu pro Draky Jakub Hulva. Stejně jako v posledním vzájemném utkání obou mužstev tak Šumperk vytěžil bod díky hře v power-play, tentokrát však přidal i výhru. Dvěma góly se na bodovém zisku šumperských barev podílela i nová posila Draků - David Moravec.
35.kolo středa 30.12.2009
DRACI PARS ŠUMPERK - HC Chrudim
5:4p
(1:1, 1:2, 2:1 - 1:0)
Branky a nahrávky: 12. Moravec (Antonovič, Podešva), 22. Chatrnúch (Hašek), 44. Moravec (Hašek, Zukal), 59. Pekr (Kántor, Mihalík), 61. Hulva (Mihalík) - 10. Kaut (Radil, Koutský), 36. Radil (P. Mocek), 38. Semorád (Zadina, Evan), 54. Zadina (Martinec, J. Šeda). Rozhodčí: Přikryl - Obadal, Goňa. Vyloučení: 3:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 900. Střely na branku: 38:36. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:3, 3:3, 3:4, 5:4.
Hylák - Kántor, Novotný, Sedlák, Chatrnúch, Višňák, Zukal - Hašek, Mihalík, Moravec - Pekr, Hulva, J. Daneček - Podešva, Meluzín, Antonovič - od 41. minuty Janečka, Orsava, Švaňhal
Koutský - P. Mocek, Radil, Martinec, Evan, Blažek, Zadina, Procházka, D. Mocek, Malinský, Bělohlávek, Semorád, Žák, Kaut, Drtina, Rákos, J. Šeda, Klejna, Charousek

V roce 2001 se šumperským fanouškům představil v dresu Vítkovic. To měl již za sebou zlato z Nagana, dvě zlaté z MS, titul krále střelců extraligy i vítěze kanadského bodování této soutěže. Tehdy to byl pro šumperský hokej svátek, extraligový celek porazil účastníka 1. ligy až v prodloužení. Ve 35. kole 1. ligy 2009/2010 se David Moravec představil šumperskému publiku znovu. Tentokrát slavil svátek sám Moravec, v den svých jmenin jej vyšperkoval dvěma góly.

První akci utkání si připsali hosté, hned poté se však musel vtělit do pozice chobotnice Vladislav Koutský. Obrovský závar před jeho brankou provázelo několik střel, se všemi si ale v brankovišti rozplácnutý brankář Chrudimi poradil. Divoký úvod pokračoval zásluhou další akce na opačné straně, i Hylák byl ale úspěšný. Na začátku čtvrté minuty pálil z mezikruží Jan Daneček, první souboj šumperského forvarda s Koutským v utkání skončil výhrou brankáře hostujícího mužstva. Svěřenci trenéra Pavla Rohlíka se domácí přesilovce ubránili, chvíli po jejím skončení však pálil Pekr a Koutský se marně natahoval po jeho ráně. Kotouč však těsně minul chrudimskou klec. V polovině osmé minuty zatrnulo domácím, bomba Davida Mocka se od zadního mantinelu odrazila před branku, kde si ji otáčející se Hylák málem srazil do sítě. Na poslední chvíli však šumperský brankář poslal holí kotouč mimo nebezpečí. V desáté minutě si nedovoleně počínal Jan Šeda a Draci znovu hráli přesilovku, ta ale dopadla z jejich pohledu katastrofálně. Haškovu zpětnou přihrávku po hrazení hosté vystihli, do brejku se dostal Lukáš Radil s Tomášem Kautem a druhý jmenovaný nedal Hylákovi šanci. Hosté se však z vedení radovali přesně dvě minuty. Antonovič naservíroval zpoza branky přihrávku Moravcovi a rozený kanonýr napálil kotouč přesně. V patnácté minutě tentokrát olympijský vítěz z Nagana namazal do brejku Haškovi, ten se řítil sám na Koutského, brejk ve vedení Draků ale nepřetavil. Na začátku 19. minuty se k ráně dostal hostující Procházka, Hylák však jeho pokus schoval do lapačky.

Lepší vstup do druhé třetiny si Draci nemohli ani přát. Velmi dobře hrající Roman Chatrnúch dostal na modrou čáru přihrávku od Jiřího Haška a nahození šumperského obránce prošlo nečekaně celým klubkem těl. Střela, kterou Koutský nemohl v žádném případě přes hradbu těl vidět, zapadla do sítě. Domácí hokejisté museli od 25. minuty čelit nepříjemnému oslabení trvajícímu více než čtyři minuty, navíc z části dvojnásobnému. Za pískotu ochozů však Šumperk Chrudim k ničemu nepustil. Nadšeně bojující domácí hokejisté pak hned po skončení početní výhody hostů mohli přidat třetí gól, Jan Daneček se objevil sám před Koutským, ten jeho pokus vyrazil snad s přispěním hokejových bohů. Další souboj obou hokejistů se uskutečnil na začátku 33. minuty, Sedlákovu bombu vytěsnil Koutský pouze na hůl Danečka a ten ani napotřetí nedokázal dostat kotouč za Koutského. Rána šumperského útočníka skončila na tyči. Ve 35. minutě znovu předvedl své umění Moravec, před brankou hledal volného Mihalíka, ten však přihrávku nové posily Draků netrefil. A tak přišel trest, dokonce dvojnásobný. Nejprve Jan Šeda sklepl ze vzduchu vyhození domácích přímo na hůl Lukáše Radila, jehož bomba zapadla přesně do růžku branky Draků. Chvíli poté ujelo domácí obraně duo Zadina – Semorád a druhý jmenovaný jen na zadní tyči doklepl kotouč za bezmocného Hyláka. Aktivnější Šumperk tak během pár vteřin přišel o vedení, navíc nabral jednobrankové manko.

Začátek třetí třetiny přinesl změny v sestavě domácích, když se do hry dostali útočníci Janečka, Orsava a Švaňhal. Ovšem v úvodu byli stále aktivnější hosté. Radil ve velké šanci promáchl, další kombinace domácí odvraceli pouze do rohu kluziště. Pak se ale hosté dopustili na modré čáře chyby, kotouč vyškrábl Hašek a v úniku byl sám před brankářem evidentně hákován. I tak dokázal domácí kapitán vystřelit na Koutského, který vyrazil střelu pouze mezi kruhy. Tam sjížděl Moravec, který tvrdou bombou srovnal. Signalizované vyloučení se tak neuložilo, i tak hosté museli čelit dalším nebezpečím. Meluzínovu ránu od hrazení Koutský pokryl, Pekr pak na další slibnou příhru nedosáhl. Musel však dávat pozor i Hylák, před kterým se ocitl neobsazený Rákos. Souboj dvou pardubických odchovanců ovládl brankář. Přesto šli Chrudimští znovu do vedení a opět jim k tomu dopomohla domácí hrubka v obraně. Za brankou Hyláka nedokázali šumperští obránci rozehrát útok, naopak jim sebral aktivní Martinec puk. Zkušený Marek Zadina přihrávku před branku zužitkoval, když kotouč protlačil skulinkou mezi Hylákovými betony. Draci pak marně hledali cestu před hradbu chrudimských hokejistů, kteří vystavěli na modré obranné čáře neprostupný val. Hosté také neměli příliš zájem cokoliv tvořit, jejich snahou bylo dohrát zápas co nejdál od branky. V čase 58:23 se ale hosté dopustili zbytečného zakázaného uvolnění, na které reagoval domácí kouč oddechovým časem. Na led pak vyjela šestice Draků ve složení Sedlák, Kántor, Moravec, Mihalík, Hašek a Pekr. První spíše propagační pokus Koutský ještě pro jistotu podržel, o chvíli později však šumperský stadión explodoval nadšením. Kántorovu bombu vyrazil Koutský pouze k Pekrovi, který bleskově zametl kotouč do sítě. Šumperský odchovanec pak navázal na čertíky z vánočních pohádek, jeho typická oslava branky však tentokrát byla na místě.

Chrudim tak stejně jako v utkání 30. kola přišla se Šumperkem o vítězství v základní hrací době v závěrečné power-play. A i tentokrát trvalo prodloužení necelou minutu, znovu se pak radovali domácí. Mihalík nahrál za brankou Hulvovi, který nečekaně neatakován objel půlku chrudimského obranného pásma, a nepříliš razantní forhendová střela skončila za překvapeným Koutským. Hned první střela na branku celého prodloužení učinila konec zápasu. Šumperk tak doma získal dva body, v tabulce však na celky před sebou další bod ztratil. Tábor i Kadaň totiž naplno bodovaly, na předposlední místo se tak propadla právě Chrudim. Ta má nyní na Šumperk náskok 9 bodů. Draci se zároveň rozloučili s posledním místem v tabulce, kde je nyní Havířov.

Svatopluk Číhal, trenér Draků:"Chtěli jsme naplno bodovat, v úvodu jsme však nevyužili své příležitosti, pak naopak inkasovali. Mrzí mě, že jsme řadu branek soupeři svou váhavostí a osobními chybami sami nabídli. Vzhledem k průběhu pak můžeme být se ziskem dvou bodů spokojení."
David Moravec, dva góly v utkání:"Prakticky jsme dnes přišli o tříbodové vítězství. Inkasovali jsme góly po chybách v obraně. Teď se musíme snažit vyhrávat v každém zápase, abychom dohnali soupeře před námi."
Matěj Pekr, autor branky na 4:4:"Jakou jsem měl radost z té branky? To jste snad viděli (úsměv). Samozřejmě moc. Bek to tam vystřelil, brankář vyrazil ke mně, tak jsem to tam zametl."