Draci získali body s cenou zlata

Dominik Mihailescu, Jaroslav Svoboda, pondělí 27.1.2014
Šumperští hokejisté dokázali na svém ledě v důležitém zápase o play-off porazit mírně favorizovanou Třebíč a dali tak jasně kritikům najevo, že Draci boj o vyřazovací část rozhodně nevzdávají. V tomto mači padly pouze tři branky. Na první gól si diváci na Zimním stadionu v Šumperku museli počkat do 38. minuty. Aleš Holík se tvrdou střelou dokázal v přesilové hře prosadit. Hosté na začátku poslední třetiny vyrovnali, ale krásná teč Aleše Staňka po ráně Tomáše Sedláka rozhodla o tom, že tým Draků si z dnešního zápasu připisuje do tabulky tři body, které mají cenu zlata. Výtečný zápas odchytal také TOMÁŠ ŠTŮRALA, který inkasoval pouze jednou a byl vyhlášen, společně s gólmanem hostů, nejlepším hráčem zápasu.
44.kolo pondělí 27.1.2014
DRACI PARS ŠUMPERK - SK Horácká Slavia Třebíč
2:1
(0:0, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 38. Holík (Sedlák, Moskal), 49. Staněk (Sedlák, Moskal) – 43. Křivohlávek (Kaut, Nahodil). Rozhodčí: Trombík - Barteček, Vengřín. Vyloučení: 4:7. Využití: 2:0. Diváci: 631. Střely na branku: 36:33. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1.
Štůrala – Holík, Novotný, Sedlák, Dudáš, Tesařík, Gewiese, Pastor - Haas, Plášek, Semorád - Staněk, Moskal, Žálčík - Brunec, Langr, Cink - Skoumal, Půhoný, Červenka
Novotný – Malena, Bilčík, Čejka, Dietz, Peroutka, Dlapa – Laš, Kaut, Čuřík – Fořt, Mikeska, Vondráček – Čech, Nahodil, Přibyl – Křivohlávek, Dolníček, Kadela

S několika změnami naskočili do dalšího utkání šumperští hokejisté, kteří po čtyřech prohrách v řadě již cítili povinnost konečně zvítězit. Do prvního útoku se posunul Semorád, třetí formace vstoupila do utkání ve stejném složení, v jakém dohrávala zápas v Brodu. Třebíč vyrukovala do duelu s Novotným v brance a brankář ve slávistickém dresu a se sparťanskou maskou byl společně se Štůralou ústředními postavami celého duelu.

A ještě jednu velmi důležitou postavu měl celý duel - nejproduktivnějšího beka ligy, Tomáše Sedláka. Ten duel vyšperkoval dvěma důležitými kanadskými body. Nicméně v první třetině diváci gól neviděli, ačkoliv oba gólmani museli dohromady čelit málo vídané porci 29 střel. Hlavně Novotný byl v permanenci, devatenáct domácích pokusů, z nichž některé byly opravdu stoprocentní, ale pokryl.

To druhá část zápasu nabídla jiný obrázek hry. Oba týmy pečivěji bránily, hra se srovnala, ale skóre se již měnilo. Více práce měl v úvodu dvacetiminutovky třebíčský Filip Novotný, pak Štůrala několikrát podržel vydatně svůj tým. Důležitým momentem se stal ostrý souboj Pastora s Vondráčkem, kteří po vzájemné boxerské vložce museli na trestnou lavici. A když se následně provinil Malena, domácím se naskytla početní výhoda čtyř proti třem. Kouč Radek Kučera poslal na modrou čáru bijce Sedláka s Holíkem, a právě domácí kapitán pak tvrdou ránou prostřelil Novotného.

Získané vedení ale nakoplo více hosty, Šumperk se naopak snažil hru uklidnit. V závěru třetiny i tak Štůrala lehce nadzvedl tvrdou ránu od modré, puk lízl břevno.

Přesto se Třebíč dočkala, její nástup do třetí třetiny byl natolik razantní, že ve 43. minutě srovnal Jan Křivohlávek, který dorážel Kautův pokus. Štůrala byl v tomto jediném momentě bezmocný, dál už zavřel klec a brankář, který kdysi oblékal dres Třebíče, se stal pro slávisty prokletím.

Hosté totiž zatoužili přidat druhý úspěch, zvlášť, když po Dudášově faulu šli do početní výhody. Jenže Malena ani Nahodil již recept na Štůralu nenašli, další pokusy úspěšně srážela odhodlaná barikáda jeho spoluhráčů. I tak padlo rozhodnutí v přesilovce, když Peroutka si během závaru před Filipem Novotným stáhl rukou puk pod své tělo a na hranici brankoviště jej zalehl. Dvě minuty se scvrkly na pouhých 18 vteřin. A znovu řádila Sedlákova vražedná čepel. Bombu šumperského zadáka tečoval před brankářem Třebíče Aleš Staněk a Novotný lovil puk z branky.

Na výhře draků se tak kromě Sedlákových dvou gólových asistencí podílel hlavně brankář Tomáš Štůrala a autor vítězné trefy Aleš Staněk, tedy hráči, kteří v minulosti krátce v Třebíči působili.

Nicméně v závěru utkání bylo na ledě ještě pořádně krušno. Hosté během power-play semkli draky v pásmu, patnáct vteřin před sirénou trefil Laš dokonce tyč, naděje Třebíčských však vzaly za své po zbytečném prohřešku, pro změnu exšumperského, Tomáše Fořta, který prošel na Tyršově stadionu mládežnickými kategoriemi. Fořt dostal deset vteřin před sirénou dvě minuty za hrubost a Šumperk si již pohlídal hru bezpečně daleko od své branky.

Nejlepšími hráči utkání pak byli vyhlášeni oba brankáři, jak domácí Tomáš Štůrala, tak třebíčský Filip Novotný.

Radek Kučera, Salith Šumperk: Za všechny tři body jsme rádi, ale hlavně na samotném konci zápasu při nás stáli svatí. Ze zápasu jsme měli před začátkem trošku obavy, protože Třebíč je opravdu kvalitní mužstvo. Stejně jako v předchozích zápasech, nebyli jsme dlouho schopní proměnit šance, které se nám nabídly. Důležité ale bylo, že první gól dal náš tým, od toho se pak zbytek duelu odvíjel. Soupeř sice na začátku třetí části srovnal, ale nám se povedlo rychle využít přesilovou hru. Takové těsné vítězství je určitě daleko cennější, než výhra s náskokem několika branek.

Kamil Pokorný, SK Horácká Slavia Třebíč: Z naší strany byla velice špatná první třetina a celkově vstup do dnešního utkání. Domácí byli aktivní, lepší. Pro nás bylo luxusní, že úvodní perioda skončila za stavu 0:0, pak jsme se snažili dostat do zápasu, ale už to šlo velice těžko. Podařilo se nám srovnat na 1:1, domácí ovšem vzápětí dokázali využít své přesilové hry a získat vedení zpět. Nepovedlo se nám skórovat ani s odvolaným brankářem, i když šance byly. Domácí dnes vyhráli zaslouženě díky první třetině zápasu.