Draci zaslouženě berou tři body

Luboš Heider, Jaroslav Svoboda, středa 20.2.2013
Š u m p e r k - První zápas skupiny "O baráž" zvládli svěřenci Radka Kučery velmi dobře - Beroun porazili 5:2. Rozhodlo se už po dvou třetinách. Středočeši sice vedli hned z úvodu, poté ovšem převzali kontrolu nad celým zápasem Šumperští. V první třetině se zranil Jan Tesařík, který měl tržnou ránu v obličeji, zápas však i přesto dohrál. Dvě branky a jednu asistenci si připsal Jakub Hulva, třemi kanadskými body za gól a dvě nahrávky se blýskl i Adam Červenka. První své vítězství sezóny pak vychytal Vratislav Vajner. Draci si tak pojišťují touto výhrou setrvání v první lize.
53.kolo středa 20.2.2013
DRACI PARS ŠUMPERK - Medvědi Beroun 1933
5:2
(3:2, 2:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 5. Hulva (Sedlák), 11. Pastor (Červenka, Hulva), 19. Hulva (Červenka), 25. Meidl (Cink), 28. Červenka - 3. Kaláb (Hošťálek), 15. Hošťálek (Čurda). Rozhodčí: Vampola - Lučan, Svoboda. Vyloučení: 3:4 Využití: 2:0. Diváci: 650. Střely na branku: 42:26. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 5:2.
Vajner - Novotný, Holík, Pastor, Sedlák, Gewiese, Tesařík - Vrdlovec, Plášek, Haas - Červenka, Hulva, Brunec - Finsterle, Meidl, Cink - Langr, Hlinka, Richter - Bail
Kůdela (od 21. Sedláček) - Šulc, Kaláb, Přindiš, Malý, Jebavý, Krejčí, Knesl, Beneš - Jonáš, Lenc, Loskot - Padělek, Doležal, Plichta - Videlka, Fiedler, Čurda - Polák, Hošťálek, Mavrojanidis

S větší motivací bodovat měli dle papírových předpokladů jít do utkání hosté, kteří jsou bezprostředně namočeni do záchranářských bojů. Šumperk vyrukoval do utkání s Danem Vrdlovcem, premiéru v prvoligové soutěži si odbyl i mladý útočník Karel Richter.

Úvod zápasu potvrdil zvěsti o aktivním nástupu hostů, Beroun byl aktivní na puku i bez něj a Vajner musel být od úvodního buly ve střehu. A v polovině třetí minuty dokonce inkasoval. Hošťálkovu přihrávku přetavil ve vedoucí trefu Tomáš Kaláb. Tlak hostů ale utlumil zbytečný faul Robina Malého na útočné modré, který navíc Draci potrestali. Jakub Hulva překonal z poměrně ostrého úhlu Kůdelu a začínalo se po pěti minut od nuly.

Jenže aktivnější byli najednou domácí, kteří převzali otěže zápasu. Navíc musel za další faul na trestnou lavici Hošťálek, což mohl trestat v polovině přesilovky Finsterle, ale křídelního útočníka Draků vychytal Kůdela. Berounský brankář ale v přesilovce přesto inkasoval. Dvě vteřiny před jejím koncem se trefil Tomáš Pastor, jehož bomba od modré skončila v šibenici. Domácí se dostali do rytmu a hosté stěží bránili šumperské výpady. Hrozil aktivní první útok s Pláškem na centru a Haasem s Vrdlovcem na křídlech, ve finále šumperského tlaku se ale prosadili trochu překvapivě hosté. Hošťálek dostal před brankou příliš mnoho času a prostoru, a ačkoliv mu Čurda poslal přihrávku pod brusle, autor druhé berounské branky procedil s trochou štěstí puk skrze Vajnerovy betony.

Hosté na malou chvíli opět politi živou vodou vrhli síly do útoku a Vajner po několika minutách nečinnosti aktivoval svou výstroj. Jenže definitivní stětí berounského odporu zaznamenal na konci třetiny Hulva. Šumperský forvard dostal od Červenky přihrávku do jízdy, prvním pokusem ještě Kůdelu nepřekonal, ale puk nečinně ležící vedle brankáře zvedl bekhendovou ranou pod víko a Šumperk opět vedl.

Gól do kabin rozdal karty po zbytek zápasu. Hosté hlavně ve druhé třetině působili rozevlátým dojmem, bez jistoty v kombinaci, bez důrazu v soubojích jeden proti jednomu, kterých najednou začali prohrávat podstatně více než domácí.

A hlavně vývoji utkání napomohla i další domácí trefa. Vladimír Cink našel krásnou přihrávkou Radka Meidla a hráč, který začínal sezónu právě v Berouně, zamířil přesně do šibenice. To byl již v brance Medvědů náhradník Vojtěch Sedláček, jenže ani tento impuls svěřencům Petra Nováka nějak neprospěl. Ve 28. minutě dokonce hosté namazali v rozehrávce Červenkovi, který se tak sám vydal na Sedláčka, kterého také překonal trefou mezi betony.

Vrátit Beroun do hry mohl Loskot, toho ale vychytal Vajner. Klíčová mohla být také přesilovka hostů pět na tři, ale v ní si Medvědi i přes dlouhotrvající zámek moc střel nevypracovali. A tak v závěru třetiny hrozil zase hlavně Šumperk. Souhra Meidla s Bruncem skončila nepřesnou finální přihrávkou, kdy puk utekl o pár milimetrů Bruncově čepeli. Hned poté schoval Sedláček do rukavice dobře mířenou Finsterleho bombu, v závěru třetiny ještě Marek Haas protáhl berounského brankáře, který vytěsnil puk mimo tyče.

V poslední třetině se domácí soustředili hlavně na bezchybnou obranu, a tudíž Beroun moc šancí neměl. Ještě ve 48. minutě mohl dramatizovat zápas Čurda, který ale neprotlačil puk z dorážky za Vajnera. Na druhé straně pálil třikrát během chvíle, a pokaždé velmi nebezpečně, Marek Haas, ale Sedláček jej vychytal. Sparťanský brankář v berounských službách si poradil i s kombinací Hulvy s Bruncem, závěr pak již oba týmy dohrály v klidu a bez emocí.

Draci uhájili čest a po vítězství 5:2 se ještě více přiblížili jistotě záchrany, ale také Litoměřicím s Benátkami, kteří naopak podlehli Mostu s Pískem. Beroun tak vinou prohru zabředl o něco hlouběji do tuhého souboje o to slastné dvanácté místo, které nebude znamenat účast v baráži.

Radek Kučera, Salith Šumperk: Utkání nebylo až tak otevřené směrem dopředu, výjimkou však byla první třetina, kde jsme občas byli až příliš laxní. Přesto, že jsme po úvodní části vedli, nebyla moc dobrá. Řekli jsme si, že takhle hrát dál nemůžeme. Pro sebe se nám povedlo zápas urvat ve druhé části, ve třetí periodě už jsme utkání víceméně dohráli.
Petr Novák, Medvědi Beroun: Do utkání jsme vstoupili dobře, dali jsme první gól, jenže pak jsme po našich chybách nechali domácí tým rozjet. A víme, že se jim tu hraje lehce, jsou v podstatě zachránění, jsou uvolnění. Za stavu 5:2 už nebylo co řešit, domácí kontrolovali hru a my nebyli schopni si přihrát, zakončit.