Draci začali skvěle, z Tábora si odvážejí cenné vítězství

Petr Matěj, Petr Matěj, Jaroslav Svoboda, středa 15.4.2009
T á b o r - Šumperští hokejisté vstoupili do kvalifikacde o první ligu pravou nohou. V milevském stanovišti v Táboře si sveřenci Jiřího Režnara poradili s "domácím" Milevskem poměrem 3:2. Hosté však v utkání museli nejdříve dotahovat, na první branku Hamerleho v 9. minutě odpověděl před polovinou utkání Hegegy. Do vedení poslal draky ve 35. minutě Jiří Osina. Milevsko však nesložilo zbraně a ještě před druhou sirénou srovnalo. Výhru tak Drakům zajistil znovu obránce Jiří Osina, který se tak dvěma brankami v tomto utkání podílel na konečné podobně prvního kvalifikačního utkání, ve kterém tedy Šumperk porazil Milevsko 3:2.
K1 středa 15.4.2009
HC ZVVZ Milevsko - DRACI PARS ŠUMPERK
2:3
(1:0, 1:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 08:05 Hamerle (Šperger), 37:59 Procházka (Šperger) - 26:59 Hegegy (Novosad), 33:33 Osina (Vymazal), 49:53 Osina. Rozhodčí: Pešina, Smitka - Podrazil, Špringl. Vyloučení: 11:12. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 880. Střely na branku: 26:27. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:3.
D. Svoboda – Procházka, Štich, Matouš, Předota, Schmied, Žluva, Chaloupka, Hamerle – Šperger, Šulčík, Müller – Kellner, Fořt, Polodna – Suchánek, Hájek, Kořánek – Urbanec, Kálal, Štefan.
Daneček – Hegegy, Holík, Osina, Sedlák, Ondráček, Blanár, Zacpálek – Rozum, Meluzín, Domian – Ambruz, Hulva, Drábek – Novosad, Vymazal, Duba – Čížek, Žálčík.

Nuže, co je doma, to se počítá. Draci z první náročné cesty na jih Čech vydolovali plný bodový zisk, ačkoliv se na něj pořádně natrápili a výkon rozhodně nelze označit za optimální. Celé první utkání kvalifikace provázaly chyby v defenzivě a to na obou stranách, nicméně nakonec to byli hosté, kdo v Táboře získal výhru.

Přitom první třetina nemohla potěšit více než padesát fandů, kteří do Tábora přicestovali ze severu Moravy. První zákrok sice musel vytasit domácí Svoboda, pak ale více práce měl Daneček, čehož příčinou byla ustrašená rozehrávka šumperských hráčů i časté hrubky v obraně. Ve třetí minutě se na branku Draků valil Šulčík, naštěstí pro Šumperk ale neuspěl. Na začátku 9. minuty se však Milevsko poprvé v zápase radovalo. Šumperk ztratil kotouč hned za modrou, do brejku se dostali díky chybě v rozehrávce Šperger s Hamerlem a druhý jmenovaný překonal Danečka. Domácí ožili a pomohly tomu i dvě po sobě jdoucí přesilovky, v té druhé musel velkou Špergerovu šanci krýt výtečný Daneček. Těsně před první sirénou mohl srovnat Drábek, ale za Svobodova záda kotouč nedostal a domácí tak šli do kabin s vedením 1:0. Draky naopak doprovázal pokřik "Hoši bojovat!".

A ve žlutém hrající hosté ve druhé části opravdu zabojovali. Jenže hned v úvodu musel ještě Daneček řešit situaci po střele Suchánka a hlavně pak Kořánkovu šanci, který dostal trestuhodně příliš času a prostoru před brankářem, nezakončil však ideálně. A tak přišel trest, Matouš odešel na trestnou za hru vysokou holí a zadák Alexander Hegegy přesnou trefou srovnal. Draci pomalu nabírali své tempo, Hulva se následně ocitl sám před Svobodou, ale nedal. V čase 33:33 se poprvé v utkání ukázal táborským ochozům Jiří Osina. Přejel modrou čáru, přiťukl k hrazení Vymazalovi, odstavil napadajícího hráče a ihned si sjel do volného prostoru před Svobodu. Zpětnou přihrávky lehkým dotekem umístil do protipohybu milevského brankáře a Šumperk rázem poprvé v utkání vedl. Další obrovskou šanci měl na holi Aleš Holík, po návratu z trestné lavice ujížděl sám na Svobodu, ale jeho střela zamířila vysoko nad branku domácích. A tak se dvě minuty před koncem třetiny dostali domácí do šance a srovnali. Ve vlastním oslabení vyhrál bully Šperger, Robert Procházka si dvěma stahovačkami a jednou kličkou pohrál s obranou Draků a pak zápěstím poslal kotouč nechytatelně do šibenice. Nejkrásnější gól utkání uzavřel druhou třetinu.

V úvodu třetí se opět do vzájemného souboje dostali Kořánek a Daneček a i tentokrát byl úspěšnější šumperský brankář, který držel naděje Draků na bodový zisk. Rozhodnutí přinesla 50. minuta. Lukáš Chaloupka, který chvíli působil i v Šumperku, nedokázal před Danečkem uklidnit kotouč a tak se Draci vydali do protiútoku, ze kterého Osina překonal Svobodu. Tomu doputoval kotouč za záda po nejistém zákroku a Šumperští slavili druhé vedení v utkání. Jenže posledních deset minut musel čarovat hlavně Daneček, který pochytal několik šancí ZVVZ, zvláště Procházkův pokus opět budil hrůzu. 150 vteřin před koncem utkání stanul Svobodovi tváří v tvář kapitán Draků Meluzín, ale neuspěl. Hosté pak reagovali na domácí power-play oddechovým časem a proti šesti hráčům soupeře v poli již výsledek uhájili. Naopak dostali hru i vhazování až k brance Milevska.

Šumperk vstoupil do kvalifikace vítězně a po náročném cestování do Tábora si připsal tříbodový zisk. V sobotu 18. dubna se opět na táborském ledě odehraje jihočeské derby mezi domácími Kohouty a Milevskem. 21. dubna se poprvé představí Draci doma, když přivítají Tábor.

Jiří Režnar, trenér Salithu Šumperk:"Hrál se hodně otevřený hokej, oba týmy pak udělaly spoustu chyb v defenzivě. Z toho pramenilo množství šancí i přečíslení. Jsme rádi, že jsme to zvládli."