Draci v boji o všechno přetlačili Havířov

Petr Matěj, Libor Galvas, sobota 19.12.2009
H a v í ř o v - Šumperští hokejisté dokázali v souboji dvou posledních týmů první ligy vyhrát v Havířově a přiblížili se mu na rozdíl dvou bodů. Zápas o všechno začali Draci výborně, po patnácti sekundách hry otevřel skóre Přeučil. Domácí však strhli dvěma brankami v první třetině vedení na svou stranu, avšak Draci dokázali ihned odpovědět a jak se později ukázalo, ne naposledy. Havířov totiž před polovinou utkání znovu vedl, ale hosté podruhé bleskově vyrovnali a do závěrečného dějství šli díky trefě Rimmela s jednobranokovým náskokem. Ten smazal domácí Fořt ve 45. minutě, ovšem druhý zásah v utkání Jakuba Hulvy 43 sekund poté znamená, že veledůležité tři body si připsal Šumperk, který tak díky debaklu Tábora v Ústí (12:1) ztrácí na nesestupové příčky 8 bodů.
32.kolo sobota 19.12.2009
HC AZ Havířov 2010 - DRACI PARS ŠUMPERK
4:5
(2:2, 1:2, 1:1)
Branky a nahrávky: 10. Fořt (Piecha, Seman), 16. Červenka (Haas M.), 27. Šedivý (Szturc, Roman), 44. Fořt (Seman, Čech) - 1. Přeučil (Meluzín, Podešva), 16. Hulva (Daneček J., Sedlák), 28. Mihalík (Hašek), 33. Rimmel (Podešva), 44. Hulva (Sedlák). Rozhodčí: Ondřej – Flegl, Šperl. Vyloučení: 4:11, navíc Šedivý (HAV) 10 minut OT nesportovní chování, Antonovič (SUM) 10 minut OT zásah do oblasti hlavy a krku. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 537. Střely na branku: 40:29. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 3:2, 3:4, 4:4, 4:5.
Čech (Gleich) – Klimeš, Zientek, Štefanka, Peštuka, Šafařík, Tesařík, Krisl, Rusnák – Seman, Piecha, Fořt - Šedivý, Roman, Szturz - Červenka, Haas M., Maruna - Szabo, Říčka.
Hylák (Daneček L.) – Kántor, Višňák, Sedlák, Ondráček, Rimmel, Novotný, Zukal, Hoďa, Podešva, Meluzín, Přeučil, Daneček J., Hulva, Pekr, Orsava, Mihalík, Hašek, Janečka, Noga, Antonovič.

Jak lze nekoncentrovaností prohrát zápas ukázali dnes na svém ledě havířovští Panteři. Vše začalo již v patnácté vteřině, když vyslal na Čecha pozdrav Přeučil a brankový rozhodčí poprvé rozsvítil červené světlo. Domácí pak mohli srovnat po hezké individuální akci Piechy, ale Hylák si s jeho zakončením poradil. Na druhé straně pálil z kruhů Orsava, ale přestřelil domácí klec. V osmé minutě ještě nebyl Peštuka úspěšný, ale o minutu a půl později se již domácí radovali. Vyloučení Rimmela totiž potrestal již po devíti vteřinách Fořt, který jen nastavil hokejku do ideální přihrávky Martina Piechy - 1:1. Vzápětí měl další velkou šanci Šedivý, ale jeho nájezd Hylák zlikvidoval. Ve 13. minutě si domácí zopakovali v přesilovce stejnou akci jako při úvodní brance, ale tentokrát předvedl Hylák vynikající zákrok a zabránil tak téměř jistému gólu. Po přesilovce ale přece jen udeřilo. Červenka na několikátý pokus protlačil kotouč za Hylákova záda - 2:1. Panteři se radovali pouze dvacet šest vteřin. Poté se totiž obdobným způsobem prosadil Hulva - 2:2. Tato branka hosty povzbudila, Šumperk se dostal do menšího náporu, ale vedení z něj nevytěžil.

V úvodu druhé části jsme měli možnost sledovat sérii vyloučení, které však nedokázal ani jeden z týmů potrestat. Když se po pěti minutách konečně hrálo pět na pět, dokázali se prosadit domácí, konkrétně Šedivý, který dorazil Szturcův pokus - 3:2. Domácí se však opět radovali pouze chvilku, když si Mihalík pohrál s domácí obranou a s přehledem zavěsil - 3:3. Ve 31. minutě zkoušel štěstí opět Fořt, ale jeho dobrou ránu vykryl Hylák. Hostující gólman si pak poradil i s Červenkou, který se před něj krásně proháčkoval. O minutu později se poprvé dostali do vedení hosté. V signalizovaném vyloučení vypálil Rimmel a trefil se přesně mezi Čechovy betony - 3:4. Domácí se pokoušeli srovnat, měli k tomu i další výhodu přesilovky, ale Marunovu teč včas zachytil Hylák. Na brankáře Salithu pak nevyzrál v závěru třetiny ani Červenka, který objel branku a pokusil se Hyláka překvapit, ten však s ledovým klidem šanci zlikvidoval.

Bylo jasné, že domácí se pokusí něco s nepříznivým stavem udělat a jako první se o to ve třetí třetině pokusil Szturc, který se před gólmana propracoval z pravé strany, ale nevyzrál na něj. Tři minuty po zahájení třetí třetiny si pomohl faulem Višňák a domácím tentokrát opět stačilo jen pár vteřin k využití přesilovky a opět u toho byla dvojice Piecha - Fořt - 4:4. Domácí však do třetice nedokázali zkrotit svou přehnanou radost a hosté je opět potrestali. Tentokrát ještě ve stejné minutě ujel Hulva domácím obráncům a se štěstím prostřelil Čecha - 4:5. Hosté pak mohli umocnit vedení ve vlastní přesilovce, ale naopak jim ujel Červenka, ale nedokázal prostřelit Hyláka, stejně jako ve 48. minutě Fořt. Domácí hráli ve třetím dějství několik přesilovek, ale už nedokázali využít ani jednu. Jejich tlak v početních výhodách byl pouze platonický a Panteři se málo tlačili do koncovky. V jednom z oslabení mohl rozhodnout Hulva, ale nedokázal zkompletovat hattrick a poslal kotouč nad domácí branku. Po posledním vyloučení Podešvy minutu a třináct vteřin před koncem si vzali domácí oddechový čas a zkusili power-play. Pár vteřin před koncem se dostali ke střelám, ale Hylák už za svá záda žádný další kotouč nepustil a výrazně tak pomohl hostům k zisku tří bodů.