Draci uhájili výhru, doma zvládli přestřelku s Jastrzębie

Martin Schwarz, Dominik Mihailescu, úterý 27.8.2013
Š u m p e r k – V rámci dalšího přípravného utkání zavítal na sever Moravy do Šumperka soupeř z Polska, jehož Draci vyzvali. Celek JKH GKS Jastrzębie už před tím prověřily dva české kluby, Havířov a Znojmo. Hned od prvních minut se začal hrát útočný hokej, těžili z něj především domácí. Ti už před první přestávkou měli na svém kontě náskok tří branek, po gólech Půhoného, Langra a Žálčíka. Ve druhé části se domácí brankostroj uklidnil, branka padla pouze jedna, jejím autorem byl Michal SKOUMAL. Po prostřední třetině se odcházelo do kabin za stavu 4:0. Třetí přinesla další gólová potěšení, Jastrzebie se sice zběsile dotahovalo na vyrovnání, ale nakonec to byl Salith, kdo si připsal výhru 6:3.
příp. úterý 27.8.2013
DRACI PARS ŠUMPERK - JKH GKS Jastrzębie
6:3
(3:0, 1:0, 2:3)
Branky a nahrávky: 3. Půhoný, 19. Langr (Kobza, Skoumal), 20. Žálčík (Hulva, Sedlák), 39. Skoumal (Langr, Kobza), 48. Žálčík (Gewiese, Hulva), 60. Hlinka (Staněk) – 50. Urbanowicz (Rompkowski, Kapica), 51. Lipina (Kogut, Bordowski), 53. Urbanowicz (Kapica) . Rozhodčí: Přikryl – Matěj, Zouhar . Vyloučení: 2:4 . Využití: 0:1 . V oslabení: 0:0 . Diváci: 500 . Střely na branku: . Průběh utkání: 5:0, 5:3, 6:3 .
Rozum – Holík, Novotný, Sedlák, Gewiese, Tesařík, Starý, Schön – Staněk, Hlinka, Plášek – Brunec, Hulva, Žálčík – Haas, Půhoný, Červenka – Langr, Skoumal, Kobza
Nimmerichter – Kotaška, Rompkowski Mateusz, Urbanowicz, Procházka, Kapica, Zatko, Górny – Lipina, Zdeněk, Bordowski – Pastryk, Bryk, Marzec – Rompkowski Maciej, Minge, Sordon – Nalewajka R., Kogut, Nalewajka L.

Šumperští hokejisté nastoupili poprvé v přípravě do zápasu s jiným týmem než z České republiky. Na sever Moravy přicestovalo polské Jastrzebie. Do branky domácích se poprvé na domácím ledě představil brankář Kevin Rozum. Draci se prakticky z první příležitosti dokázali prosadit. Jiří Půhoný krásnou střelou vymetl pavučinky v růžku branky Kamila Nimmerichtera. Pak ovšem přišla pasivita domácích hráčů. Největší šanci měl polský obránce Damian Kapica, kterého dokonce minulý rok testoval kouč Kučera.

Gólman Draků Rozum si dokázal však poradit s jeho střelami. Rozhodčí poslal Staňka na trestnou lavici a Šumperk hrál ve čtyřech. V přesilovce Jastrzebie dokázali nejvíc zahrozit Mateusz Rompowski a Richard Bordowski, prvně jmenovaný napálil Rozuma přímo do hrudníku. Bordowski naopak překonal brankáře Šumperka, ale když zakončoval, tak minul prázdnou klec. Následně zahorozili Draci, ale pokus Pláška lapačkou vyrazil mimo branku. V deváté minutě zápasu uřadovalo trio domácích hráčů Langr - Kobza - Skoumal, kdy prvně jmenovaný dokázal zakončit puk do sítě po krásně kombinaci. Draci v tu dobu vedli 2:0.

Hned vzápětí mohl jet sám na bránu Michal Hlinka, ale byl zahákován Mirowslawem Zatkem a sudí Přikryl neváhal zkřížit ruce a nařídit trestné střílení. Forvard Draků se snažil na Nimmerichtera uspět blafákem, ale ten mu puk vypíchl. Šumperk dokázal ještě před závěrečnou sirénou vstřelit branku. Jakub Hulva poslal přesnou přihrávku na Lukáše Žlačíka, který první třetinu zakončil brankou.

Na začátku druhé třetiny měl největší šanci Žalčík, Nimmerichter však jeho střelu vyrazil koncem bruslí. Šumperk byl stále aktivnější než hostující celek, ale poslat puk za záda brankáře Jastrzebie se mu nedařilo. Hosté vážně zahrozili až v polovině třetiny, ale branku Rozuma nedokázali terfit. Po faulu na Tomáše Brunce hráli Draci čtyři minuty přesilovou hru. Hned ze začátku zahrozil Tesařík, ale bleskovým zákrokem lapačkou chytl puk šumperský odchovanec zapůjčený polskému celku.

V další šanci se objevil Holík, ale jeho rána skončila na hrudi brankáře hostů. Draci ještě před koncem přesilové hry zahrozili po střele Půhoného, ale gólman hostů prostě čaroval. Jan Kobza následně hledal před brankou volného Langra, ale ten trefil jen muže s maskou. V další šanci se ale Šumperk dokázal prosadit. Michal Skoumal po krásné střele do levého horního růžku překonal výtečného Nimmerichtera. Před závěrečnou sirénou stál Holík sám před brankářem Jasterzebie, ale brankář Jastrzebie vyrazil puk betonem mimo klec. Druhá třetina tedy končila za stavu 4:0 pro domácí.

Do poslední periody nastoupili Draci s velkým náskokem a hosté z Polské republiky mohli jen překvapit. Hned ze začátku Jastrzebie zahrozilo, ale střelu Jiřího Zdeňka schoval Kevin Rozum pod lapačkou. Následně se ve velké šanci objevil Marzec, ale minul těsně vedle klec Rozuma. Urbanovwicz si dokázal v sedmé minutě vypracovat šanci, kdy v bezprostřední blízkosti vypálil na brankáře Draků. Ten však puk vyrazil a zakryl. Hned na to vstřelil branku Lukáš Žalčík, když dokázal dorazit do sítě střelu Petra Gewieseho.

Hostům se povedlo na branku odpovědět brankou. Maciej Urbanowicz tečoval střelu Rompkowského. Jastrzebie to namotivovalo ke vstřelení další branky. Patryk Kogut v akci dva na jednoho poslal pas na Petra Lipinu. Ten dokázal zakočnit mezi Rozumovi betony. 5:2. V další šanci zvládl sám na bránu Rozuma ujet Maciej Urbanowicz, který poslal puk za gólmana domácích. Hned po této brance si vzal Radek Kučera oddechový čas. Draci přesto byli pod velkým tlakem hostů a domácí museli vyhazovat často puk do střední třetiny, či na zakázané uvolnění. Minutu před koncem Aleš Staněk ujel po levém křídle sám na Nimmerichtera, ale jeho branku minul. Draci se přeci šesté branky dočkali. Michal Hlinka střelou z mezikruží trefil klec hostů a vstřelil gól. Draci dokázali po nevydařeném utkání s Havířovem vysoko vyhrát 6:3.

Radek Kučera, Salith Šumperk: Zápas byl velice slušně rozehraný, dobře jsme se drželi na puku. Během první a druhé třetiny jsme měli jasnou převahu, ale soupeř začal postupně lépe bránit. Ztracení náskoku za stavu 5:0 mě mrzí, protože výsledek určitě mohl být jiný. Nejde o to, kolik branek jsme nakonec dostali, ale spíše o fakt, že jsme to byli my, kdo povolil ve hře. Z toho jsme zbytečně inkasovali dvě branky. I s takovými soupeři si musíme dávat pozor na závěry zápasu.