Draci se semkli a vybojovali srdcem důležité vítězství!

Dominik Mihailescu, Jaroslav Svoboda, sobota 15.3.2014
Napínavý zápas ve kterém šlo o všechno odehráli Draci na své půdě proti berounským Medvědům. Šumperku se povedla první třetina na jedničku. V desáté minutě otevřel skóre Ondřej Starý, kterému se poslední dobou střílet branky daří. O tři minuty později přidal další zásah Tomáš Sedlák po fantastické přihrávce Petra Gewieseho. Ve druhé třetině na 3:0 zvýšil ALEŠ HOLÍK, který dal, jak se později zjistilo, rozhodující gól celého klání. V 39. minutě se podařilo hostům snížit stav na 1:3. Téměř na začátku třetí periody hosté dotáhli stav na 2:3. Konec tak byl hodně vyhecovaný a padlo pár ran pěstí. Nakonec však Draci dokázali uhájit výhru a připisují si tak veledůležité tři body do tabulky.
59.kolo sobota 15.3.2014
DRACI PARS ŠUMPERK - Medvědi Beroun 1933
3:2
(2:0, 1:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 10. Starý (Holík, Plášek), 13. Sedlák (Gewiese, Moskal), 26. Holík (Plášek) – 39. Babka, 41. Půlpán (Třetina). Rozhodčí: Čech - Černý, Toman. Vyloučení: 5:7 navíc Kučný 10 minut Nesportovní chování. Využití: 2:0. Diváci: 733. Střely na branku: 34:33. Průběh utkání: 3:0, 3:2.
Štůrala – Starý, Holík, Tesařík, Sedlák, Novotný, Gewiese – Půhoný, Plášek, Haas – Cink, Moskal, Staněk – Popelka, Žálčík, Brunec – Chomič, Langr, Skoumal
Šimboch – Jebavý, Špelda, Kužel, Sklenička, Kučný, Chalupa – Marek, Stromko, Hrdel – Třetina, Babka, Půlpán – Šteiner, Kubeš, Petruška – Hrouda, Malý, Markulinec

Bez diskusí jedno z nejdůležitějších utkání letošní sezóny proti sobě postavilo Salith Šumperk a Medvědy z Berouna. Těm měli draci co oplácet, poslední dva duely se středočeským týmem prohráli, oba měly podobný význam jako ten ze 7. kola skupiny „O baráž“.

Šumperk měl na třináctý tým tabulky před utkáním náskok čtyř bodů a ono poté mít na barážovou příčku náskok sedmi či jednoho bodu, a to tři kola před koncem, je opravdu pořádný rozdíl. Tomu odpovídal nástup domácích do zápasu. Šumperk i dobrý výkon soupeře měl více ze hry, hlavně kompaktně bránil a pak si z rychlého přechodu středního pásma vypracovával nebezpečné příležitosti.

Ta první gólová vzešla z přesilové hry. Draci rozehráli hodně podobnou situaci jako v posledním zápase na ledě Kadaně, opět se pak obránce Starý vydal v početní výhodě do brankoviště, a znovu to byl on, kdo uklízel do prázdné branky nepokrytý kotouč, který se po Holíkově ráně odrazil od zadního mantinelu. I druhý gól pak domácí vstřelili ve chvíli, kdy na ledě byli jen čtyři berounští hokejisté. Nicméně i Šumperk hrál ve čtyřech, přemíru prostoru dokázal bohatě využít. Výtečnou kombinaci rozehráli Patrik Moskal s Petrem Gewiesem, který ve střelecké pozici zachoval chladnou hlavu a naservíroval najíždějícímu Sedlákovi parádní přihrávku, se kterou si nejproduktivnější hráč týmu dokonale poradil.

Draci pak aktivního soupeře do vážných šancí nepouštěli, přesto musel Štůrala čas od času tasit solidní zákrok. Zvláště v devatenácté minutě musel domácí brankář při Kučného ráně vystřihnout pořádný rozštěp, aby kotouč mířící na zadní tyč vykopl. Následnou dorážku do prázdné branky, nutno dodat z velmi ostrého úhlu, poslal Hrdel mimo.

Další šanci na vstřelení gólu měli draci na přelomu první a druhé třetiny, při další početní výhodě, tentokrát ale z tohoto přesilovkového mráčku nezapršelo. Naopak Beroun při hře pěti proti čtyřem o dvě minuty později hrozil Babkou a Špeldou, ani jeden na Štůralu nevyzrál. A tak se dočkali potřetí domácí, a znovu v početní výhodě, a opět se trefil obránce. Po ostrém ataku za vlastní brankou dokázali domácí rychle přenést hru do útočné třetiny, rychlá souhra pak skončila u Aleše Holíka a domácí kapitán propálil Šimbocha.

Šumperk vedl již 3:0 a v dalších minutách držel tempo a z dobře zabezpečené obrany hlídal náskok. Jenže, v závěru druhé třetiny neuhlídal buly soupeře, Jakub Babka se ihned propracoval před Štůralu a k údivu všech obelstil ukázkovým zakončením i jeho. Gól do kabiny pak zcela změnil obraz hry a hlavně, vlil hostům novou krev do žil, což bylo poznat po celý zbytek utkání.

A pro domácí o to hůř, že chvíli po začátku třetí třetiny se Beroun prosadil podruhé. Třetina vyhrál buly pro Aleše Půlpána, ten si pak drze projel před brankovištěm do zakončení a nedal Štůralovi žádnou šanci. To však byla poslední velká nedůslednost domácího týmu, i když se do něj následně Medvědi zakousli s pořádným odhodláním. Aktivní Babka chtěl na svou trefu navázat v dalších dvou šancích, ale ani v jedné neuspěl.

V polovině třetiny pak mohli domácí získat zase klid a hlavně dvougólový náskok, jenže v solidních šancích plynoucích ze dvou dobrých střídání neuspěli. V 54. minutě mohl toho samého docílit Tesařík, ale Šimbocha nepropálil, podobně dopadl o dvě minuty později Žálčík, který však svůj bývalý celek ušetřil a neskóroval.

Jenže vzápětí zatrnulo domácím. Rychlá souhra berounských hokejistů skončila u Hrdela, jehož rána pak zazvonila na tyč šumperské branky. Draci klinickou smrt přežili, poučili se z ní a zbytek utkání dohráli s nasazením a pokud možno co nejdál od brankáře. Hodně pak domácím pomohl rozpačitý odjezd Šimbocha na střídačku, aby do hry pustil šestého hráče. Vybral si totiž okamžik, kdy domácí vyhazovali na zakázané uvolnění. Čároví samozřejmě rozpažili, Beroun pak z protiútoku naopak rozehrál nepřesně a pak se již technické provinění pískalo.

Hosté s pocitem křivdy doplatili na přílišné diskuse s rozhodčími ztrátou Kučného, který musel do kabin po desetiminutovém osobním trestu. I tak si kouč Petr Novák vyžádal ještě čas na poradu, ani timeout však Medvědům nepomohl byť ke střeleckému pokusu.

Draci v důležitém utkání vyhráli 3:2 a trhli se svému soupeři na rozdíl sedmi bodů, což je tři kola před koncem skupiny „O baráž“ velmi solidní základ pro záchranu soutěže.

Radek Kučera, Salith Šumperk: Určitě nám všem po dnešku spadl veliký kámen ze srdce. Zápas proti Berounu byl prvním větším krokem k tomu, abychom se nacházeli v klidných vodách tabulky play-out. Zápasy, ve kterých jde o hodně, jsou samozřejmě nejtěžší. Oba inkasované góly padly po prohrané situaci na vhazování. Nejhorší na tom je, že jsme právě tuhle disciplínu ještě dnes trénovali. Ve třetí třetině byl ovšem náš výkon velice disciplinovaný a střídačka se dokázala vyhecovat. Tři body jsou určitě hodně důležité.