Draci promarnili šanci, Mostu po laxním přístupu podlehli

Jaroslav Svoboda, středa 14.3.2012
Š u m p e r k - Přes dva tisíce bolavých očí sledovalo středeční marnou snahu Draků o jistotu záchrany v 1. lize. První třetina souboje obou nováčků nabídla spíše podprůměrnou podívanou, které dominovaly chyby na obou stranách a nejistota v kombinační hře. Nicméně hra postupem času přece jen rostla, Šumperk si během utkání díky gólům Vrány, Brunce a Ondráčka vypracoval vedení 3:1, o něj ale v závěru trestuhodně přišel. Zápas poznamenal také krvavý zákrok hostujícího Přindiše, který svým "hitem" poslal do nemocnice domácího forvarda MICHALA HLINKU. Podle dostupných zpráv má vítkovická posila nadvakrát zlomený nos.
59.kolo středa 14.3.2012
DRACI PARS ŠUMPERK - HC Most
3:5
(1:1, 1:0, 1:4)
Branky a nahrávky: 17. Vrána (Holík), 31. Brunec (Hulva), 43. Ondráček (Červenka) - 8. Heinisch (Tauš), 46. Vaněk (Havelka), 56. Schusser (Tauš, Slavíček), 57. Tauš (Heinisch), 60. Slavíček (Parýzek). Rozhodčí: Čech - Reich, Chocholouš. Vyloučení: 3:10. Využití: 1:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 1050. Střely na branku: 47:25. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 3:1, 3:5.
Štůrala - Novotný, Holík, Drtil, Sedlák, Ondráček, Tesařík, Gewiese, Navrátil - Hlinka, Plášek, Vrána - Vrdlovec, Hulva, Brunec - Červenka, Velecký, Haas - M. Žalčík, Holinka, Skoumal
Melichar - Parýzek, Schusser, Hanzl, Přindiš, Kabeláč, Havelka, Polák - Tauš, Slavíček, Heinisch - Luštinec, Nedrda, Vaněk - Novák, Čmolík, Výrut - Kail

Po drtivé výhře s Pískem se na šumperský zimní stadion dostavilo opět více než tisíc fanoušků s optimismem ve tvářích a mnohdy i se sázkovým tiketem v kapse. Otázkou pak zůstává, kam se obojí po utkání podělo.

První náznak nepříjemností připravil již v první minutě hostující Tauš, který nevyzrál na již ležícího Štůralu. Hosté, kteří hráli uvolněně, i když na druhou stranu mnohdy na hranici pravidel, drželi domácí tým v šachu, šumperská hra totiž dlouho postrádala jednoduchost a přímočarost, když už se postupem času sem tam začala objevovat, selhalo zakončení.

V šesté minutě pálil aktivní Hlinka, kterého střelu však vyrazil Melichar. V sedmé minutě zbytečně fauloval Slavíček, jenže byli to hosté, kdo při šumperské přesilovce skóroval. Tesaříkovu chybu potrestal Heinisch, který po Taušově přihrávce posouval puk do prázdné branky. Šokovaní domácí se jen marně snažili dostat do šancí, naopak Nedrda ještě zazvonil na tyč Štůralovy branky. V 16. minutě se ke slovu dostali i domácí, Hulva se krásně individuálně uvolnil, z jeho přihrávky však Holík těsně minul. Tak se urodilo až v 17. minutě. Holík napřáhl na modré a aktivní Lukáš Vrána tečoval přesně. Draci do konce třetiny ožili, Brunec ještě v závěru nabruslil do zakončení, ale v ideální pozici mu kotouč přeskočil hůl.

Druhá třetina začala podobně jako ta první. Hned ve druhé minutě se na Štůralu hrnul Slavíček, domácí brankář jej ale bravurně vychytal. Domácí pak hráli další dvě přesilovky, tu druhou za trest pro hráčskou lavici. Co přesně ale bylo předmětem vyloučení těžko soudit, zda neustále zdlouhavé zdržování při střídání hostů, či někdo ze střídačky upustil něco nevhodného směrem k rozhodčím.

Jenže přesilovky Drakům opravdu nešly, a tak se Šumperk do vedení dostal až poté, co se z trestné lavice vrátil vyloučený Velecký v úvodu 31. minuty. Krásnou souhru sehráli Hulva s Bruncem a nejkrásnější moment utkání vyšperkoval prvně jmenovaný kolmým pasem skrze celé útočné pásma na najíždějícího Brunce, který nedal Melicharovi nechytatelnou střelou žádnou šanci. V ten samý moment musel zápas se zlomeným nosem a otřesem mozku opustit Michal Hlinka, který rovnou putoval na vyšetření do nemocnice. Ostrým úderem na hlavu jej sundal hostující zadák Přindiš, který v utkání tvrdostí nešetřil, tentokrát ale vyvázl bez trestu.

Hosté na svou přehnanou tvrdost bohužel nedoplatili. O chvíli později si nedovoleně počínal Kail, poté loktem dohrál Haase v dalším hrozivě vypadajícím zákroku Luštinec, dlouhá přesilovka domácích však ke gólu nevedla. Až ve 38. minutě se znovu blýskl krásnou kolmicí Hulva, tentokrát měl napřaženo Vrdlovec, ale zatímco Brunec dokázal v polovině zápasu gól dát, Vrdlovec tentokrát trefil břevno.

Čekání na Draků na uklidňující třetí gól skončilo v úvodu poslední třetiny. Veleckého formace sehrála výtečné střídání, rychlým pohybem a předáváním puku zamotala mosteckým hlavu, aby nakonec Červenka překvapivou přihrávkou na kruh namazal Ondráčkovi. Sváteční střelec trefil přesně šibenici a zdálo se, že v Šumperku se pomalu začne slavit.

Jenže hostům se podařilo velice rychle vrátit do zápasu, když v přesilovce Most využil nedůslednosti v domácí obraně a Vaněk snížil. Draci pak měli na holi několik šancí vrátit si na ukazatel dvougólový náskok. Skoumal svou krásnou individuální akci nezakončil přesně, Vrdlovec zakončoval až příliš blízko u Melicharova betonu a do třetice všeho špatného - Tesařík v 51. minutě trefil břevno.

Pak se blýskl dalším faulem Přindiš, o chvíli později šel Most znovu do tří a luxusní šance Draků na další gól byla na světě. Jenže během dvojnásobné výhody si hosté připsali více vyhození než Draci střel, a tak si Šumperk zadělal na trable. První varování přišlo v 55. minutě, kdy zlý muž Přindiš uháněl na Štůralu, ale nevyzrál na něj. O pár vteřin později se již Most vyrovnání dočkal. Po další chybě v defenzívě namazal Tauš zcela volnému Schusserovi, jehož rána načala zvrat v utkání. Za minutu a půl si Draci vypili kalich hořkosti do dna. Po další fatální chybě v obraně znovu hosté v přečíslení třech proti jednomu nezaváhali - Heinisch si počkal na ideální chvíli a poté poslal krásnou přihrávku do stoprocentní šance Taušovi. Ten z první poslal Most do vedení.

Tyto okamžiky se značně podepsaly na psychické pohodě mužstva, když Draci marně hledali cestu do pásma, zatímco Most jednoduše z první odpaloval puky. Nedrda navíc mohl záhy rozhodnout, Štůrala jej ale vychytal. Radek Kučera na poslední vteřiny ještě odvolal brankáře, ale když dostával Velecký přihrávku do jízdy, zlomila se mu při zpracování nepříliš prudkého kotouče hůl. Hosté z toho vytěžili pojistku, Slavíček pak lehce do prázdné branky rozhodl.

Smutné tváře domácích hráčů provázely do kabin rozpačité pohledy publika, hosté si naopak užívali chvilku slávy. Domácí promarnili šanci na záchranu a tři kola před koncem skupiny "O baráž" se Beroun dotáhl již na manko sedmi bodů.

Radek Kučera (Salith Šumperk): Nezlobte se, nebudu to komentovat.
Valerij Korol (HC Most): Vyhráli jsme tu, protože jsme furt slyšeli, jak jsme nejhorší v lize, fanoušci nám to tu pořád připomínali.