Draci prohráli s Orlovou, stav série 0:1

Petr Matěj, Matěj Petr, Svoboda Jaroslav, pátek 3.4.2009
Š u m p e r k - Ach ta koncovka. Jako by se opakovalo úvodní utkání série se Vsetínem, Šumperští bušili do téměř bezchybného Šafránka a hosté hrozili z rychlých brejků. Orlová se do vedení dostala již ve druhé minutě a záhy měl obrovskou šanci zvýšit Potočný, ale v samostatném úniku na Danečka nevyzrál. Domácím se podařilo vyrovnat v desáté minutě, když nahození Ondráčka šikovně tečoval Zdeněk Novosad. Ještě v prvním dějství ale hosté znovu vedli. Naštěstí pro Šumperk domácí srovnali brzy po návratu z kabin a ve 38. minutě se poprvé dostali do vedení zásluhou trefy Vymazala. Orlová se ale nevzdala a dokázal 7 minut před koncem vyrovnat. V prodloužení mohl rozhodnout Vymazal, ale v souboji mezi čtyřma očima s Šafránkem neuspěl. Udeřilo tak na druhé straně, nikým nehlídaný Samiec zasunul kotouč za bezmocného Danečka. Orlová tak vede v sérii 1:0.
F1 pátek 3.4.2009
DRACI PARS ŠUMPERK - HC Orlová
3:4p
(1:2, 2:0, 0:1 - 0:1)
Branky a nahrávky: 09:44 Novosad (Ondráček, Blanár), 22:20 Ambruz (Hulva), 37:59 Vymazal (Meluzín) - 01:45 Stránský (Studený, Kudláček), 19:20 Blatoň (Kudláček), 52:58 Škatula (Haas, Samiec), 65:14 Samiec (Škatula). Rozhodčí: Jeřábek - Adamec, Štěpán. Vyloučení: 10:10. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 1550. Střely na branku: 43:37. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 3:2, 3:4.
Daneček - Osina, Hegegy, Blanár, Ondráček, Holík, Sedlák, Vrtík - Brunec, Drábek, Meluzín, Vymazal, Domian, Hulva, Ambruz, Rozum, Novosad, Duba
Šafránek - Haas, Kudláček, Urbánek, Hoďa, Golab, Samiec, Grygar, Blatoň, Stránský, Studený, Škatula, Mintěl, Dušek, Vydra, Potočný, Kraft, Prokop

Znovu neúspěšný vstup do série zažívá Šumperk a opět padlo rozhodnutí ve chvíli, kdy již na něj nešlo odpovědět. Orlová postavila výkon na výtečném Šafránkovi, který pochytal 40 střel. Slovan dvakrát v zápase vedl, aby v poslední třetině prohrával 3:2. Jenže hosté dokázali srovnat a v prodloužení po chybě šumperské defenzívy i rozhodnout.

Šumperku se vstup do zápasu vůbec nevydařil. Po 105 odehraných vteřinách se do úniku dostal Studený, jeho pokus Daneček vyrazil a pro Stránského nebyl problém poslat hosty nečekaně do vedení. O chvíli později mohl dokonce zvýšit kapitán Slovanu Potočný, ale v obrovské šanci nedal. Draci v následujících minutách postrádali elán a přímočarost z posledních těch utkání a souhra domácích končila často vlivem nepřesností ještě před finálním zakončením. V osmé minutě inkasoval Potočný 2+2 minuty za nedovolenou hru vysokou holí a Šumperk dlouhou přesilovku zužitkoval. Ondráčkovu ránu poslal přesnou tečí za Šafránkova záda Zdeněk Novosad.

Domácí se probudili z letargie a Aleš Holík se proháčkoval skrz obranu Orlové až před Šafránka, snažil se najít Meluzína, jeho střela však skončila mimo orlovskou branku. Hosté pak dlouho svírali šumperské Draky v pásmu, čemuž napomohla k nevoli domácího publika i přesilovka 5 na 3, jenže Slovan se do stoprocentní šance nedostal. V 17. minutě vytáhl ze svého repertoáru výtečný zákrok Lukáš Daneček, orlovská útočná hvězda série s Opavou Marek Haas napálil kotouč a šumperský gólman jej dokázal schovat do lapačky. Na druhé straně se podobně vyznamenal i Dušan Šafránek při Drábkově střele. V 19. minutě se hnali hosté do dalšího přečíslení, ale Michal Vymazal doplnil po rychlém sprintu spoluhráče a ještě dokázal sebrat Potočnému kotouč. Přesto se hosté dočkali, Daneček dostal 2 minuty za podražení a v přesilové hře se trefil přesnou ránou Blatoň.

Druhou třetinu naopak začínal v přesilovce Šumperk a hned v jejím úvodu Sedlákova bomba nadělala orlovské obraně pořádné problémy. Vše řešil Šafránek. V čase 21:56 vyhořel střelecky Hulva, o chvíli později se Drakům podařilo srovnat. U tyče se podařilo protlačit za Šafránkova záda kotouč a gól byl uznán Martinu Ambruzovi. Od té chvíle dlouho vévodili hře domácí a hosté často jen se zaťatými zuby bránili. Holíkovi sjel ve 24. minutě kotouč z hole, o minutu později vychytal Šafránek Ambruze. Ve 27. minutě ujížděl na orlovského brankáře Jakub Hulva, i tentokrát ale nenavázal na střelecké úspěchy ze semifinále proti Vsetínu. Tlak Draků pomalu vrcholil, přišla i Holíkova bomba od modré, kterou tečoval Meluzín - ke smůle pouze do tyče.

Zbytek třetiny byl často kouskován zbytečnými vyloučeními a více práce měl i tak Šafránek, ovšem vyloženou šanci těžko pohledat. Za zmínku stojí akce hostujícího Grygara či nápor domácího dua Hulva - Brunec. V čase 37:59 se však trochu nečekaně malá návštěva dočkala prvního vedení v zápase. Meluzín předložil kotouč Vymazalovi, který únik dvou hráčů zakončil přesnou trefou.

Do třetí třetiny vlétli hosté jak z řetězu utržení a Dan Kraft se octl sám před Danečkem, se šancí ale naložil prabídně. Dlouhé minuty pak měli více střeleckých příležitostí hosté, jenže nedá se říci, že by znamenaly nějaké větší ohrožení Danečkovy branky. Naopak ve 48. minutě musel hasit požár Šafránek, Holíkovu bombu mezi betony včasným jejich sklapnutím lapil. Holík hned v dalším vhazování pálil na Šafránka znovu, tentokrát se kotouč schoval v lapačce orlovského hrdiny.

Několik větších šancí Šumperk nevyužil a tak přišel trest. Souhru na jeden dotek a ledabylost domácí obrany potrestal Petr Škatula a zápas začínal prakticky od začátku. V 56. minutě se Vymazal dostal až před Šafránka, ten ho ale vychytal. Zbytek normální hrací doby si už Slovan pohlídal a i přes snahu Draků ještě rozhodnout do šedesáté minuty celé utkání v pohodě eliminoval.

V prodloužení začínali domácí v oslabení 3 na 4, které se přeneslo do nastavení z 3. třetiny. Ovšem místo hostů to byli domácí, kdo mohl rozhodnout. Vymazal vypíchl kotouč a ujížděl sám na Šafránka, vítězná střela se však nekonala - kotouč skončil nad. Ofenzivněji hrající Draci zkoušeli štěstí i Holíkovou bombou, taktéž však zasáhl Šafránek. A tak udeřilo na druhé straně, Samiec zůstal trestuhodně nepokrytý před brankovištěm a přihrávku na zadní tyč poslal nekompromisně do sítě.

Jiří Režnar, trenér Salithu Šumperk:"Soupeř hrál velice uvolněně, neměl co ztratit a jeho pojetí bylo jednoduché, v pohybu, my zase hráli až moc křečovitě a z toho pramenily naše chyby."