Draci popáté v řadě doma vítězní, opět proti Havířovu brali všechny body

Jaroslav Svoboda, sobota 5.12.2015
Tři zápasy, devět bodů. To je letošní vzájemná bilance šumperských draků proti AZ Havířov. Zatímco v minulém utkání proti Dukle rozhodla o vítězství svěřenců Milana Mazance poslední třetina, tentokrát nakročili šumperští hokejisté za třemi body v úvodních čtyřiceti minutách, kdy nejprve v závěru úvodní třetiny skórovali slepenými góly Eduard Šimun a Tomáš Fořt, ve druhé třetině rozhodl vítěznou trefou novic v týmu David Jurík. V utkání sehrál klíčovou roli brankář DANIEL ZELENKA, který až do posledních minut držel havířovské střelce zkrátka a výraznou měrou přispěl k domácímu vítězství.
30.kolo sobota 5.12.2015
DRACI PARS ŠUMPERK - HC AZ Havířov 2010
4:2
(2:0, 1:0, 1:2)
Branky a nahrávky: 16. Šimun (Sedlák, Brunec), 17. Fořt (Milfait, Vrdlovec), 33. Jurík (Šebek), 45. Haas, Kolář, Zdráhal) - 59. Štumpf (Okál, Pechanec), 60. Mazanec (Ostrčil). Rozhodčí: Kika - Barteček, Poruba. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:0. Diváci: 1149. Střely na branku: 17:42 (6:10, 7:10, 4:22). Průběh utkání: 4:0, 4:2.
Zelenka - Prokop, Holík, Zdráhal, Sedlák, Puzič, Drtil, Bažant - Milfait, Vrdlovec, Fořt - Haas, Půhoný, Kolář - Ostřanský, Šebek, Jurík - Brunec, Šimun, Hroch. Trenér: Milan Mazanec.
Laco - Krisl, Bahounek, Korím, Štencel, Mazanec, Ostrčil, Lenďák - Sztefek, Pechanec, Štumpf - Okál, Maliník, Kanko- Gřeš, Sedláček, Matějek - Bednář, Hudeček, Kotala. Trenér: Štefan Mikeš.

S uzdravenými hráči Haasem a Sedlákem a s novou posilou Davidem Juríkem vyrukovali šumperští hokejisté na Havířov, který do branky postavil zkušeného Marka Laca a v třetí obranné dvojici pak syna domácího trenéra Milana Mazance, Martina.

Hosté se pak dlouhou dobu prezentovali lepším výkonem, měli více ze hry a celkově v celém zápase více zatěžovali konto brankáře střelami, z nichž ale Daniel Zelenka až do závěru zápasu úspěšně zapisoval zákroky do statistik.

Největší šanci úvodních minut si vypracoval Havířov a paradoxně ve vlastním oslabení, kdy Štumpf po přejetí modré na vrcholu kruhů napřáhl a jeho bomba orazítkovala břevno Zelenkovy klece. Další střelecké pokusy Slezanů Zelenka dobře viděl a pečlivě pokrýval, na druhé straně domácí často míjeli branku Marka Laca.

Slovenský brankář byl ale v zápase prvním, kdo inkasoval. Jeho krajan Eduard Šimun si vybruslil zpoza branky a překvapil zkušeného gólmana ranou na bližší tyč. Domácí pak přidali velmi důležitý druhý gól hned vzápětí. Po přihrávce Jana Milfaita se z prostoru mezi kruhy prosadil Tomáš Fořt a rychlé šumperské trefy určily další ráz zápasu.

Draci totiž neměli potřebu se nikam zběsile tlačit a trpělivě zase čekali na své šance. I tak hned v úvodu druhé třetiny pálili Holík, Fořt i Kolář, ale ani jeden neskóroval. Ve 25. minutě vychytal Laco efektně Půhoného. Hrozili i hosté, ale jejich koncovka postrádala přesnost a často kotouč mířil mimo branku.

Ve 33. minutě pak potřetí udeřil Šumperk, to rychlý přechod středního pásma vyšperkoval David Šebek krásnou přihrávkou najetému Davidu Juríkovi, který svůj debut v šumperském dresu okořenil perfektní kličkou do bekhendu, kdy samostatný nájezd zakončil pod víko Lacovy branky.

Vedení o tři góly Šumperk ještě více uklidnilo a hosté se naopak dlouho trápili při přechodu do koncovky. Obrovskou šanci zvednou hlavu měl Havířov v samotném závěru třetiny, kdy se do brejku dostal Michal Sztefek a v poslední chvíli ho ve snaze vypíchnout kotouč podrazil Sedlák. Sudí Kika nařídil trestné střílení, v něm ale havířovský forvard nic překvapivého nevymyslel a pokus prostřelit Zelenku mezi betony mu šumperský brankář bez problémů pokryl.

Největší tlak měli hosté ve třetí třetině, ve které si Daniel Zelenka posbíral 20 úspšěných zákroků do ligových statistik. Ale brankář domácích přiváděl dlouho hosty k zoufalství. Neuspěl Maliník, ani Kanko, v dobré šanci ani hráč čtvrtého útoku AZetu Kotala.

Zápasu nakonec nechyběla ani tvrdá bitka, kdy se do sebe pustili domácí zkušený zadák Holík a hostující mladík Hudeček, který poslal zbytečně zezadu na mantinel skloněného Prokopa, jenž neměl šanci se tvrdému nárazu vyhnout. Holíkova vendeta skončila vítězstvím šumperského zadáka na body, i na tresty z toho nakonec vyšli lépe domácí, kdy Holík i Hudeček dostali za hrubost shodně 2+2 minuty, havířovský útočník k tomu dostal i trest za vražení.

A Šumperk nedisciplinovanost Jana Hudečka ztrestal, byť se štěstím. Jan Kolář Zdráhalovu nabídku na střelbu z kruhu nezakončil, kotouč se však od něj dostal k Marku Haasovi, který z první prostřelil Marka Laca. I nadále však pokračovali v útočení hosté, jenže když se skrze zformované šiky domácích beků dostal Havířov do koncovky, tak Zelenka perfektním výkonem držel vedení 4:0.

V 50. minutě pak Martin Mazanec orazítkoval břevno domácí branky, při následné přesilovce pak hosté několikrát mířili vedle, a když už Sztefek nasměroval ránu směrem do branky, tak ji Zelenka zase lapil.

A tak gólové momenty Havířova přišly až v závěru duelu, dost pozdě na to sáhnout ještě na bodový zisk. V úvodu 59. minutě z prostoru nad kruhy vypálil příklepem Daniel Štumpf a Zelenka na jeho bombu nedosáhl, o minutu a deset vteřin později nahodil ze středního pásma kotouč Martin Mazanec a Zelenka, který nic neviděl, jen bezmocně rozhodil rukama.

Trenér Havířova Štefan Mikeš ještě reagoval oddechovým časem, poslal do hry šest hráčů, ale Havířov již gól nevstřelil, byť Pechanec ještě trefil tyčku.

Havířov tak podeváté v řadě nedokázal vyhrát v normální hrací době, tentokrát ani nebodoval. Šumperk se oproti tomu přiblížil ke dvanáctým Benátkám nad Jizerou na rozdíl tří bodů, na poslední Most pak mají již náskok pětibodový.

Nejlepšími hráči duelu byli vyhlášeni domácí gólman Daniel Zelenka a hostující Martin Mazanec, syn šumperského trenéra.

Milan Mazanec (Šumperk): Je dobře, že soupeř dal branky až v závěru. V první třetině byl lepší, měl více příležitostí. Havířov byl velmi silný v osobních soubojích. Ohledně Davida Jurík, svým přístupem a nasazením se nám na tréninku líbil, dnes dal vítěznou branku. Na druhou stranu několikrát neplnil náš systém a ztratil nějaké tři puky ve středním pásmu.

Štefan Mikeš (Havířov): Já jsem samozřejmě smutný, prohrálo se. My jsme do Šumperku jeli s tím, že v obou předchozích zápasech jsme dostali pět branek a prohráli, teď jsme chtěli vyhrát. Neměli jsme špatný vstup do zápasu, ale nedali jsme branky, naopak domácí dvěma slepenými góly vedení získali. Když si to celkově sečtu, tak domácí, svým nasazením, oddaností úkolu, disciplinovaností, plněním taktických pokynů, vyhráli zaslouženě.