Draci podlehli v prodloužení Volžsku

Dominik Mihailescu, Martin Schwarz, středa 6.8.2014
Šumperští hokejisté odehráli první přípravný zápas s ruským celkem Ariada-Akpars Volžsk, který skončil výsldkem 4:5 v prodloužení. Domácí hráči nezačali vůbec dobře, protože již po čtyřech minutách prohrávali 0:2. Nutno ale podotknout, že ruský celek byl na ledě již třetím týdnem. Draci ale dokázali dokonce první třetiny vyrovnat po brankách Cinka a Staňka. V prostřední části hry dostal Šumperk do vedení Kamil Vávra. Ovšem vedení vydrželo pouze do 38. minuty, kdy skóre srovnal Šepelev. Ve třetí třetině se dokázal prosadit navrátilec MICHAL VELECKÝ. Do konce třetí periody stihl vyrvonat Koževnikov a rozhodující branku v prodloužení trefil Denis Kamajev, který odehrál i pár zápasů za věhlasný ruský velkoklub CSKA Moskva. Po zápase následovaly samostatné nájezdy, které Šumperk vyhrál po brankách Veleckého a Beneše.
příp. středa 6.8.2014
DRACI PARS ŠUMPERK - Ariada-Akpars Volžsk
4:5p
(2:2, 1:1, 1:1 - 0:1)
Branky a nahrávky: 14. Cink (Žalčík), 20. Staněk (Brunec, Holík), 34. Vávra (Vachutka), 49. Velecký (Vachutka) – 1. Gutov, 4. Fast (Mironigin, Jefgrafov), 38. Šepelev (Koževnikov), 53. Koževnikov (Islamov, Šepelev), 64. Kamajev (Čisťjakov). Rozhodčí: Kubičík – Adamec, Štěpán. Vyloučení: 11:14. Využití: 1:1. Diváci: 650. Střely na branku: 40:30. Průběh utkání: 0:2, 3:2, 3:3, 4:3, 4:5.
Koutský (31. Zelenka) – Mrkvička, Holík (30. Žáček), Starý, Novotný, Slavík, Sedlák (30. Drtil), Beneš, Gewiese – Haas, Žalčík, Cink – Staněk, Plášek, Brunec – Vachutka, Velecký, Vávra – Dostálek, Berger, Lehečka.
Litvinov (31. Petrov) – Fast, Bogolejša, Mironigin, Hutov, Čisťjakov, Vasilijev, Horban, Kamajev, Korkin, Jevgrafov, Bančerev, Koževnikov, Šepelev, Orlov, Islamov, Zabornikov, Ryžyč, Začypejko, Mitrochin, Ložkin, Kočkarev, Žuravlev.

Slušně zaplněné hlediště na zimním stadionu v Šumperku se konečně dočkalo výjezdu svých favoritů zpátky mezi mantinely. Rolba dobrázdila led, duo trenérů Radek Kučera – Jaromír Jindřich mohlo začít prověřovat známé jedince i nové tváře. Draci vyrukovali v rámci zahajovacího klání v přípravě proti ruskému klubu Ariada-Akpars Volžsk. Účastník druhé nejvyšší soutěže Ruska dorazil v početné sestavě.

Sotva dozněl hlasitý potlesk publika a byl vhozen na hrací plochu první kotouč, rozhodčí musel vkládat píšťalku do úst. Hostující družina na nic nečekala a využila ke svému prospěchu hned první akci, Alexandr GUTOV zavčas obkroužil klec šumperského gólmana Koutského a následně poslal kus černé gumy za čáru – 0:1. I když mohli dále profitovat Kučerovi svěřenci, Volžsk utekl zanedlouho do dvoubrankového trháku. Na časomíře svítila 4. minuta úvodní části, Konstantin FAST dostal přesnou přihrávku do mezikruží a poslal puk přesně k pravé tyči – 0:2. Konečně si přišli na své modrožlutí bojovníci.

Lukáš Žálčík už v polovině kluziště nabral puk na hokejku, procpal jej až před branku. Tam čekal připravený na dorážku Vladimír CINK, jenž skóroval z místa nejpohotovějšího hráče na brankovišti – 1:2. Skandování „vyrovnat, vyrovnat“ na sebe nenechalo čekat, Salith tužby tribun -vyslyšel pár vteřin před první sirénou. Tomáš Brunec nastřelil puk na klec, navíc jej tečoval následně skórující Aleš STANĚK, na změnu směru touše již brankář Litvinov reagovat nestihl. Šumperk tak zároveň využil početní výhodu a košík gólového ovoce začínal znovu za remízového stavu.

Druhá perioda započala v opatrnějším rozpoložení, ofenzivní podívanou proměnily obě strany barikády v postupnější hru zezadu. Obránci tak měli možnost ukázat své proporce na samotném startu nového ročníku. Luká Žálčík ještě v sólovém tahu na branku neuspěl, následně ovšem zpečetil tlak do prostoru cílového zařízení nováček Kamil VÁVRA, jeho pokus zápěstím rozvlnil síťku strážce svatyně Ariady – 3:2. V průběhu 38. minuty přišlo potvrzení známého sportovního pravidla – nedáš, dostaneš. Šumperák Jan Berger neproměnil v radost trestné střílení, načež Vladimir ŠEPELEV překvapil čerstvě střídaného Daniela Zelenku v brankovišti Salithu. Za stavu 3:3 skončila prostřední část.

Česko-ruský oříšek měl být rozlousknut v posledních dvaceti minutách. Nešlo předpokládat výraznou obměnu herního postoje. Vyloučení Michala VELECKÉHO Volžsk potrestat nestačil, tudíž sám pykající na přelomu 50. minuty poslal domácí zpátky do vedení, Veleckého jméno znělo po dvouleté pauze opět halou – 4:3. Mančaft ve žlutém doufal v udržení nejtěsnějšího náskoku, když však Zelenkovi proklouzla v čase 52:29 za záda nádherná pecka do horního růžku, jejíž vlastnická práva vlastnil Alexej KOŽEVNIKOV. Šedesát minut na určení vítěze klání nestačilo, rozhodčí tak nastavil pět minut času navíc. Chvíli před koncem prodloužení rozhodl nádhernou střelou nad lapačku Denis KAMAJEV.

Radek Kučera, Salith Šumperk: Samozřejmě byly věci, které se daly udělat v zápase s Volžskem lépe. Ale nemůžeme ještě tolik hodnotit, tým je teprve tři dny na ledě a kluci mají plnou tréninkovou zátěž. Musím naopak říct, že jsem mile překvapen výkonem týmu, kéž by se takhle nedařilo jen dnes, ale i v následujících utkáních. Nové hráče a posily znám, všichni mají kvalitu. Teď samozřejmě záleží, kdo z nich nejvíce zabojuje o smlouvu. Máme s kolegou trenérem nad čím přemýšlet, protože dnes nováčci ukázali hlad po úspěchu.