Draci nezvládli poslední třetinu a 26 vteřin před koncem přišli o body

Jaroslav Svoboda, David Motloch, sobota 23.1.2016
Několikrát během zápasu se v Havířově zdálo, že šumperští hokejisté naváží na tři předchozí výhry proti AZetu a znovu se jim podaří bodovat. Jenže ani vedení 5:3 po dvou třetinách nakonec na vítězství nestačilo a postupem třetí třetiny se začal vytrácet i sen o jakémkoliv bodovém zisku. Domácím se totiž podařilo srovnat přibližně pět minut před vypršením základní hrací doby, načež 26 sekund před koncem třetí třetiny rozhodl o domácím vítězství Kalus. Šumperk bohužel opět neustál závěr zápasu a nevyužil zaváhání posledního Mostu.
43.kolo sobota 23.1.2016
HC AZ Havířov 2010 - DRACI PARS ŠUMPERK
6:5
(0:2, 3:3, 3:0)
Branky a nahrávky: 22. Okál (Mazanec), 25. Sedláček (Kalus, Kotala), 34. Gřeš (Pechanec, Krisl), 50. Štumpf (Gřeš, Pechanec), 55. Kanko, 60. Kalus (Pechanec) - 6. Vrdlovec (Fořt), 20. Milfait (Fořt, Drtil), 29. Milfait (Holík, Puzič), 30. Haas (Hlinka, Brunec), 40. Gewiese. Rozhodčí: Přikryl - Měkýš, Reich. Vyloučení: 1:2. Bez využití.. Diváci: 1970. Střely na branku: 48:34. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:3, 3:3, 3:5, 6:5.
Laco (41. Matoušek) - Lenďák, Krisl, Mazanec, Bahounek, Punčochář, Graca - Štumpf, Pechanec, Gřeš - Kanko, Maliník, Okál - Kotala, Sedláček, Kalus - Bednář, Hudeček, Matějek.
Svoboda - Zdráhal, Holík, Puzič, Sedlák, Gewiese, Drtil, Bažant - Milfait, Vrdlovec, Fořt - Staněk, Plášek, Hlinka - Haas, Miškovský, Brunec - Ostřanský, Prokop, Hroch.

Havířov na startu utkání potvrdil roli favorita a jako první tým si připsal brankovou příležitost. Ve 3. minutě totiž brankář Svoboda vyrazil střelu pouze před sebe, kde číhal volný Okál. Havířovský útočník ale nedokázal se svým bekhendem zamířit mezi tři tyče. Tentýž hráč opět pálil na branku o dvě minuty později, když se k němu dostal kotouč po nepovedeném útoku Draků, ale ani tentokrát nezamířil jinde, než do výstroje maskovaného muže Šumperka.

V 6. minutě si připsali také první vážnější situaci před brankou soupeře hosté. Tomáš Fořt se s kotoučem dostal dokonce až před branku, ale ztroskotal na brankáři Lacovi, který si proti jeho pokusu dobře vybruslil. Draci ale nemuseli zoufat. V 6. minutě zápasu již utekli do vedení 1:0. To se totiž opět před branku soupeře dostal Daniel Vrdlovec, který už se svou šancí naložil lépe. Svůj pokus zamířil přesně pod vyrážečku brankáře Azetu a využil tak jistou nedůslednost v obraně domácích.

O necelou minutu později mohlo být srovnáno, když domácí Kotala dostal milimetrovou přihrávku od svého spoluhráče, a když se zbavil i bránícího protihráče, byla z toho velká šance. Jeho pokus ale přesouvající brankář Svoboda nakonec vyškrábl svou výstrojí mimo tři tyče. Podobně vyložená šance se domácím naskytla také ve 14. minutě, ale opět čekal Havířov stejný výsledek. Při přečíslení 2 na 1 to v hale sice krásně zahučelo, ale přihrávka Okála volnému spoluhráči pouze přeskočila přes čepel. Pouhých 21 vteřin před koncem úvodní části pak Draci udeřili domácím druhý tvrdý direkt. Jan Milfait po útočném tlaku hostí dorazil kotouč do branky soupeře.

Druhá třetina byla ve znamení velkých šancí, ale především ve znamení branek samotných. Vždyť jich v prostředních 20 minutách hry padlo hned šest! A bylo to mnohdy jak na houpačce. Lepší vstup do druhé třetiny si připsali domácí, kteří už ve 22. minutě snižovali náskok Šumperku prostřednictvím tak trochu nenápadného nahození od modré čáry z hole Zdeňka Okála. To ale nakonec prošlo jak přes všechny přítomné hráče, tak i za záda brankáře Svobody.

Ve 25. minutě bylo dokonce úplně srovnáno, to když pas od Marka Kaluse procedil za Svobodu přesným bekhendem Zdeněk Sedláček. Jenže to bylo domácím nakonec celkem zbytečné, poněvadž Draci si pro druhou část také připravili pár branek. Tu první zařídili ve 29. minutě, když vyražený kotouč od Laca našel nejrychleji před brankou Jan Milfait.

Téměř o minutu přesně si hosté dokonce vzali dvoubrankové vedení zpět. Ve 30. minutě byl totiž trochu se štěstím označen za střelce branky Marek Haas, to když rozehraný kotouč od Laca skončil po nešťastném odrazu vlastního spoluhráče až v brance domácích. Havířov možná vypadal chvíli na odpis, ale zpět do hry se dostal po krásné kombinaci až do prázdné branky z hole Tomáše Gřeše. Poslední slovo ve druhé části však přeci jen měli hosté. Ti ve 40. minutě odskočili zpět na rozdíl dvou branek po šťastném nahození Petra Gewieseho, které se brankář Marek Laco odrazil do vlastní branky.

Karty byly rozdány před třetí třetinou poměrně jasně a asi málokdo by vsadil na vítězství Azetu. Jenže ve třetí třetina panoval na ledě jen jeden tým, a tím byl právě domácí Havířov. K velkému obratu zavelel v 50. minutě zápasu Daniel Štumpf, který velký tlak domácích zužitkoval přesnou střelou takřka do prázdné branky Šumperka.

V 55. minutě už bylo dokonce srovnáno. Tlak Havířova totiž pokračoval a obrovskou vůli za vyrovnáním potvrdil pálící Petr Kanko, který se prosadil velkým důrazem v brankovišti. Obrovskou radost na tribunách pak způsobil 26 vteřin před koncem utkání Marek Kalus, který zařídil domácím konečné vítězství 6:5 úspěšnou střelou po neproměněném přečíslení 2 na 1.