Draci nevstoupili do nového rokušťastně, nedokázali doma porazit Písek

Jaroslav Svoboda, Ondřej Tomšovský, Ondřej Tomšovský, středa 4.1.2012
Š u m p e r k - Vstup do nového roku se šumperským Drakům příliš nepodařil. Písek vstupoval do poslední třetiny s vedením 3:1, poté ale předvedl destruktivní hokej bez nejmenší známky hokejovosti, na vítězství to, i když se štěstím, stačilo. Nepomohly góly Michala Hlinky ani Radislava ONDRÁČKA, o vítězství rozhodl šťastný gól Zdeňka Špergra, který dopravil puk do sítě Štůralovy branky bruslí. Písek tak podruhé letos veze ze Šumperka tři body.
36.kolo středa 4.1.2012
DRACI PARS ŠUMPERK - IHC Písek
2:3
(1:2, 0:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 9. Hlinka (Ondráček), 46. Ondráček (Plášek) - 1. Luňák (Pavlíček, Knotek), 11. Mrkvička, 35. Šperger (Polodna). Rozhodčí: Vampola - Kreuzer, Polonyi. Vyloučení: 5:7. Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: . Střely na branku: . Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 2:3.
Štůrala - Navrátil, Křetínský, Holík, Ondráček, Novotný, Sedlák, Tesařík, Gewiese - Brunec, Skoumal, Meluzín, Hulva, Haas, Cink, Červenka, Vrána, Velecký, Vrdlovec, Plášek, Hlinka
Sedláček - Žovinec, Dvořák, Pavlíček, Lukáč, Kanov, Kolarz, Havran, Všetečka - Polodna, Antončík, Suja, Slavík, Luňák, Vaniš, Mrkvička, Šperger, Nedorost, Nouza, Ferebauer, Knotek

V prvním domácím zápase tohoto roku přivítali šumperští hokejisté na svém ledu hráče z Písku. Oba týmy se před tímto střetnutím nacházely ve středu tabulky, takže se dal očekávat vyrovnaný duel.

Samotné utkání začalo pro Draky nejhůře jak mohlo. První buly v útočném pásmu vyhrál v polovině úvodní minuty duelu Knotek, kotouč se následně dostal k Pavlíčkovi, který okamžitě od modré čáry nahazoval na Štůralu. Ten puk pouze vyrazil před sebe, kde již číhal připravený Luňák. Se zakončením do zcela odkryté šumperské brány neměl sebemenší problém. Vskutku skvělý start pro hosty. V úvodních pěti minutách dělala domácím hokejistům problém především nepřesná rozehrávka, která končila ve většině případů na hokejkách soupeře. V páté minutě se po pěkné Polednově přihrávce dostal do nadějné pozice hostující Šperger, ale jeho střela zamířila mimo šumperskou svatyni.

V probíhající šesté minutě potáhl šumperský Hlinka puk po pravé straně až do útočného pásma a svým nahozením zkusil Sedláčkovu pozornost. O pár sekund později měli Draci k dispozici první přesilovou hru, když za hákování si šel menší dvouminutový trest odpykat Šperger. Výhodu však nezužitkovali, dlouho je to však mrzet nemuselo. O pár vteřin později se Draci dočkali vyrovnání. Kotouč se dostal k Hlinkovi, který pohotovou střelou z otočky překonal píseckého Sedláčka.

V 11. minutě dostal hosty opět do jednobrankového vedení Mrkvička, který se po obrovské chybě domácí obrany dostal tváří v tvář samotnému gólmanovi Štůralovi a přesnou střelou zápěstím pod vyrážečku rozjásal hosty. Ve 13. minutě mohlo být pro domácí ještě hůř, ale unikajícího Nouzu na poslední chvíli zastavil šumperský Gewiese. V 16. minutě se do další příležitosti dostali hosté, s nebezpečnou střelou od modré si pozorný Štůrala poradil. O minutu později přišel velmi nepříjemný moment pro Draky. Za vysokou hůl dostal čtyřminutový trest Gewiese a hosté tak měli k dispozici dlouhou přesilovku. Ta však díky vynikající obranné hře šumperských hokejistů skončila nevyužita.

První větší šance druhé třetiny byla k vidění na straně hostů, když ve 23. minutě se dostal ke kotouči nikým neatakovaná Suja, ale jeho střela mířila mimo Štůralovu bránu. Do takřka gólové pozice se dostali šumperští hokejisté, po Pláškově přihrávce se k puku dostal veterán Meluzín, který naneštěstí pro domácí bránu netrefil. Šumperk měl i v této fázi utkání problémy s rozehrávkou a většina jeho rozehrávek končila zakázaným uvolněním. Písek byl aktivnějším týmem, což vyústilo v šanci Slavíka, ten ale z mezikruží pálil mimo Štůralovu bránu. Na světelné tabuli svítil čas 34:25, když se písečtí hokejisté dostali již do dvoubrankového trháku. Znovu v tom hrála roli domácí obrana, kdy nepřesnou rozehrávku vystihl Polodna, následně našel Špergra, který i přes tísnění jednoho z domácích obránců dokázal vsítit branku.

Domácí jako kdyby po třetí inkasované brance zapomněli bránit, když se do samostatného úniku dostal Ferebauer, ale šumperské hokejisty od pohromy zachránil vynikajícím zákrokem Štůrala. V 38. minutě poslal hosty do čtyřech Mrkvička, který byl vyloučen za zdržování hry. O minutu později se nechal vyloučit další písecký hráč, konkrétně Dvořák si šel odsedět menší dvouminutový trest za hákování. Domácím se tak naskytla více než minutová přesilová hra pět na tři. Svěřenci Radka Kučery se sice okamžitě usadili v útočném pásmu hostů, ale po celou přesilovou hru nevyslali na Sedláčka ani jeden střelecký pokus. Druhá třetina skončila a hráči tak odcházeli do kabin za stavu 1:3.

Šumperk začal třetí třetinu velice aktivně, když se v nadějné pozici v mezikruží ocitl Haas, ten ale svoji střelou pozorného Sedláčka nepřekonal. Ve 42. minutě měli k dispozici další početní výhodu domácí, když si šel odpykat menší dvouminutový trest za hákování Polodna. Jenže ani tuto nedokázali využít, neúspěšnost domácích početních výhod pak hrála nejspíš klíčovou roli v konečném zúčtování.

Přesto se domácí ještě vrátili do utkání. Psala se 46. minuta, když fanoušci vybuchli nadšením. Důvod k tomu jim dal Ondráček, jenž se dostal po Pláškově přihrávce ke kotouči a střelou od modré překonal Sedláčka. Stalo se tak pět vteřin poté, co se Ondráček vrátil z trestné lavice. A Draci byli rázem ve hře, také na koni, a v šancích.

Další příležitost měl Červenka, ovšem jeho střela mířila mimo Sedláčkovu svatyni. V 51. minutě se Draci málem dočkali vyrovnání, když Hlinka našel u druhé tyče volného Pláška, ten však ve velmi dobré pozici minul branku hostů. O minutu později se do samostatného úniku dostal Nouza, toho však oku lahodícím semaforem vychytal Štůrala. Hráči Písku se již začali koncentrovat především na obrannou činnost. V předposlední minutě sáhli domácí k odvolání gólmana, tento tah však ke kýženému vyrovnání nevedl. Draci si tak na své konto připsali první porážku v tomto kalendářním roce a zároveň se propadli na 10. místo právě za píseckého soupeře.

Radek Kučera (Salith Šumperk): Do zápasu jsme velice špatně vstoupili, během prvních pár vteřin jsme inkasovali, soupeř si na náš okamžitě začal věřit, stával se lepším na ledě. My se vezli prakticky celý zápas, špatně jsme bruslili, nebyli jsme schopní si dát přesnou nahrávku na hokejku, do střelby to z naší strany také netlačilo, což není moc obvyklé. Přestože na konci zápasu od nás přicházel tlak na branku Písku, hosté si vše dokázali dobře pohlídat, tahali jsme za kratší konec lana, bohužel.

Josef Řeháček (IHC Písek): Já jsem dnes určitě spokojený, protože domů vezeme tři body, čekali jsme, že to bude vyrovnané utkání. My jsme byli dvě třetiny lepším celkem. Dostávali jsme se do lepších šancí, lepších pozicí ke skórování, začali jsme z toho těžit, Šumperku to skoro vůbec nevycházelo. Je pravda, že z naší strany bylo také dost šancí spáleno, ale Draci jich spálili více. Zlomovým momentem celého zápasu podle mě byla naše ubráněné oslabení tři na pět ke konci druhé třetiny.