Draci jasným debaklem sežehli Toruň 8:2!

Dominik Mihailescu, Zuzana Košťálová, středa 29.8.2012
Š u m p e r k - Jasná výhra šumperských Draků byla k vidění na šumperským zimním stadioně. Šumperk, svého polské soka Toruň, přehrál ve všeh směrech. Draci sice v první třetině vedli pouze 1:0, ale ve druhé třetině se rozjel šumperský brankostroj a rázem bylo o vítěži rozhodnuto. Velkou zásluhu na tom měl JAKUB HULVA, který dvěma brankami překonal polského brankáře Plaskiewicze a vyhnal ho tak z brány. Draci tedy napravili včerejší prohru z Havličkovým Brodem.
příp. středa 29.8.2012
DRACI PARS ŠUMPERK - KS Nesta Toruň
8:2
(1:0 4:0, 3:2)
Branky a nahrávky: 7. Tesařík (Půhoný, Cink), 29. Půhoný (Cink), 31. Kindl (Haas), 38. Hulva (Červenka, Suchý), 38. Hulva (Sedlák), 49. Stoklasa, 49. Haas (Tesařík), 58. Sedlák (Brunec) - 41. Bomastek (Kalinowski), 58. Pieniak (Bomastek, Kalinowski). Rozhodčí: Klapetek - Matěj, Doleček. Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. V oslabení: 2:0. Diváci: 304. Průběh utkání: 5:1, 7:1, 7:2, 8:2.
Štůrala - Pastor, Suchý, Gewiese, Holík, Novotný, Sedlák, Tesařík, Vrána P. - Brunec, Skoumal, Blinka, Hulva, Haas, Cink, Kindl D., Červenka, Stoklasa, Kellner, Půhoný
Plaskiewicz (38. Bojanowski) - Kalinowski, Lidkte, Koseda, Porebski, Minge, Wróbel, Bomastek, Marmurowicz, Borovansky, Lang, Skrypowski, Husak, Kuchnicky, Dziegiel, Malat, Gula, Gošciminsky, Pieniak

Již před začátkem dnešního utkání proti polskému týmu Nesta Karawela Toruň jsme dostali informaci, že pro novou sezónu 2012/2013 již jistě posílí šumperský kádr Matěj Blinka a Filip Stoklasa. Tito dva útočníci zde budou na hostování do konce sezóny. Pro dnešní zápase se také na soupisce objevil šumperský odchovanec, bratr obránce Detroit Red Wings Jakuba Kindla - Denis Kindl a David Kellner, který hrál minulý rok v Benátkách nad Jizerou.

Do středečního duelu vstupovali jako favorité šumperští Draci a v první třetině dokázali, že právem, ačkoliv se k první větší šanci dostal tým z Polska - Nesta Karawela Toruň. Tomáš Štůrala si poprvé osahal puk již ve druhé minutě, kdy od modré lajny vypálil Michal POREBSKI. Štůrala tuto střelu v klidu schoval do své náruče. V prvním dějství jsme také viděli jedno vyloučení, které přišlo ve čtvrté minutě po náporu Draků v obranném pásmu Toruně. Na trestnou lavici se šel na dvě minuty uklidnit Bartoš PIENIAK za nedovolené bránění. Do první větší šance na šumperské straně se dostal Jiří Suchý, který vyslal na Michala PLASKIEWICZE tvrdý projektil od modré útočné čáry. Ačkoliv měl Plaskiewicz velmi špatný výhled, střelu vyrazil do bezpečí.

Prvního gólu se diváci dočkali v čase 6:32 po obrovské chybě Plaskiewicze, který z ničeho nic vyskočil a střela, která letěla od Jana Tesaříka, pod ním projela. V osmé minutě výborně přečetl situaci Tomáš Sedlák. Ten zachytil rozehrávku polského týmu na modré čáře, popojel si blíž k brance a poslal přesnou přihrávku na druhou stranu, kde číhal Adam Červenka. Červenka však netrefil bránu. Ve stejné minutě, ale na druhé straně kluziště, byl v šanci Martin MALAT, který se ocitl nebráněný před Štůralou. Svou střelu směřoval k pravé tyči šumperského gólmana. Štůrala hbitě vymrštil svůj pravý beton a střelu vyrazil. O dvě minuty později se na puku objevil Jiří Půhoný a najel si až před brankáře polského týmu. Zamíchal před ním kotoučem, ale Plaskiewicze to nerozhodilo, zůstal na svém místě a střelu v klidu pokryl. Ve třinácté minutě první třetiny se do úniku dostal Jakub Hulva, ale před Plaskiewiczem se nedokázal prosadit. K dorážce se dostal Adam Červenka, jeho pokus ovšem také v síti neskončil.

Toruň se také dostávala do šancí, ale jejich pár pokusů buď zablokovali obránci Šumperka, nebo bez problému zlikvidoval Štůrala. Ke konci třetiny už ale začali hráči Toruně více „kousat“. K obrovské šanci se dostal Michal BOROVANSKY, snažil se prosadit u levé tyče šumperské svatyně, ale Štůrala byl na svém místě a puk vytěsnil. Kotouč však ještě chvíli nekontrolovatelně poskakoval a až pak ho domácí brankář vykopl bruslí. Dotírajícího Borovanskeho zpacifikoval Suchý.

Začátek druhé třetiny byl trochu zmatený, ani jeden tým se nedokázal usadit v útočném pásmu. První větší šance přišla až ve 26. minutě. Sám před polskou bránou se objevil Michal Skoumal, ale úhel mu snížil obránce z Polska a Skoumal již nedokázal zakončit. Ve 28. minutě zápasu se předvedl svým neskutečným zákrokem Plaskiewicz. Hodil hůl do střely Tomáše Pastora a od té se puk odrazil do bezpečí. Za zmínku stojí, že Pastor měl před sebou naprosto odkrytou klec! V čase 28:39 se po střele Vladimíra Cinka dostal k teči Půhoný a puk, který by jinak směřoval mimo bránu, umístil za záda Plaskiewicze. Šumperk se tedy dostal do dvoubrankového vedení.

Šumperk po druhé brance přidal ještě více na aktivitě a polský tým prakticky k ničemu nepouštěl. Ve 31. minutě se předvedl Denis Kindl . Kindl prokličkoval naprosto vše, co mu stálo v cestě, ale jeho střela mířila naneštěstí pro Šumperk jen do Plaskiewicze. O třicet sekund později už byl ale Kindl úspěšnější a z mezikruží vyslal puk do růžku Plaskiewiczovy branky. Po třetí brance Šumperka si šel opět na trestnou lavici sednout jeden z hráčů Toruně, a to Michal Porebsky. Před vyloučením měli Draci výhodu šesti hráčů na ledě skoro celou minutu. Mezi třetím a čtvrtým gólem Šumperka jsme mohli vidět opět několik pěkných akcí a ještě hezčích zakončení na hokejkách šumperských Draků. Excelentně tuto pasáž zahrál Kindl. Pak přišla čtvrtá branka, na které měl zásluhu Jakub Hulva. Ten si udělal pár kliček mezi polskými hráči. Těm nezbývalo nic jiného, než jen koukat, jak to Hulva umí a zasouvá puk do brány. O necelou minutu později se prosadil znovu šumperský útočník s číslem patnáct na zádech – Jakub Hulva. Opět si pohrál s obranou Toruně a bekhendovým pokusem zvyšuje skóre již na 5:0 pro Šumperk. Poté, co Plaskiewicz obdržel takzvané „buro“, odešel střídat a na jeho pozici se postavil Krzysztof BOJANOWSKI. Před koncem druhé třetiny si Bojanowski sice ještě sáhl na puk, ale nic velkého se už nestalo. Ve druhé třetině zahrál Šumperk opět čistou hru a nebyl ani jednou na trestné lavici.

Hned v první minutě třetí třetiny si ve vlastním pásu špatně rozuměli hráči Draků a na puk se dostal Kamil Kalinowski a vyslal nahrávku mezi kruhy na Przemyslava BOMASTKA a ten bekhendovou střelou z první posílá puk k pravé tyčce brány a skóruje. Ve třetí minutě třetího dějství se probojoval do útočného pásma s pukem na holi Tomáš Brunec, který pak vyslal zadovku na Půhoného a ten přibližně dva metry od Bojanowskeho tvrdě vystřelil, ale jen do náruče brankáře. Ve 44. minutě přišlo třetí vyloučení na straně Toruně. Za hákování se šel posadit a uklidnit Pavel SKŘYPKOWSKI. V přesilovce se však Draci, kromě střely Patrika Vrány a Tesaříka od modré čáry, k ničemu většímu nedostali. První šumperské vyloučení přišlo v osmé minutě třetí třetiny. Po tlaku Toruně neudržel nervy na uzdě Tomáš Sedlák a vysloužil si menší trest za krosček. Ovšem to Šumperku spíše prospělo a po samostatné akci zvýšil opět na rozdíl pěti gólů Filip Stoklasa. Draci se i přes pokračující oslabení dostávali do šancí. Tesařík z obranného pásma Draků vytáhl kotouč až do třetiny Toruně, kde našel najíždějícího Marka Haase. Ten si puk ještě chvíli potahal a pak vystřelil z opačné strany, než se předtím prosadil Stoklasa a navýšil tak skóre na neskutečných 7:1. Ačkoliv měla Toruň výhodu jednoho hráče, nepředvedla absolutně nic.

Dalším potrestaným hráčem na šumperské straně se stal Tomáš Brunec za držení protihráče. Možnost dvaceti-osmi sekundové přesilovky 5 na 3 dostala Toruň ve dvanácté minutě třetí třetiny, kdy byl vyloučený Tesařík za zdržování hry. V tomto oslabení už Draci bránu Toruně neohrozili. Ovšem ani Toruň nijak více nebezpečná nebyla. Po přesilovce se k nebezpečné šanci dostal Pieniak, který si obkroužil branku Šumperka a snažil se kotouč prostrčit mezi pravou tyčí a betonem Štůraly. Ten byl však na svém místě včas. Co se ale Pieniakovi nepovedlo napoprvé, už napodruhé dovedl k dokonalosti. Objel si bránu z opačného směru než v předchozím pokusu a poslal puk pod víko šumperské klece. Ke slovu se znovu dostali Draci v čase 57:45. Bojanowski podcenil střelu Tomáše Sedláka, který střílel od modré. Bojanowski si srazil puk pouze do sítě. Třetinu Draci ukončili v útočném pásmu Toruně. Konečné skóre tedy 8:2.

Na pozápasové nájezdy se jako první za Šumperk postavil Marek Haas, který poslal puk mezi vyrážečku a beton Bojanowskeho. Na straně Toruně se objevil Martin Malat. Jeho pokus Štůrala vyrazil betonem. Radek Kučera vložil důvěru i do Denise Kindla. Jeho nájezd, bohužel pro Draky, nepatřil k úspěšným. Střelec třetí branky Toruně Pieniak, dostal šanci předvést, co v něm je i na nájezdy. Štůralovi nedal šanci a rychlou střelou ho překonává. Na třetí nájezd Draků se postavil další nováček v kádru - David Kellner. Jeho pokus byl úspěšný. Úplně poslední nájezd měl pak na holi Piotr Husak. Husakovi však puk sjel a nájezd se mu vůbec nepovedl. Draci tedy znovu vítězí na nájezdy.

Šumperk byl před zápasem jasný favorit a svou roli také potvrdil. Dnešní hokej byl velice atraktivní z pohledu diváka. Mohli jsme vidět několik krásných akcí, ale hlavně padaly branky! Další zápas Draci odehrají hned zítra 30. 8. 2012 znovu na šumperském zimním stadionu. Tentokrát již v tradičním čase v 18:00 hodin.