Draci díky jediné brance zápasu získali cenné tři body

Jaroslav Svoboda, sobota 13.11.2010
B ř e c l a v - Ze šumperských hokejistů se nejspíš brzo stanou specialisté na rozbíjení betonových zátaras. V Břeclavi vystavěli domácí hráz před Žurkem a Šumperk velmi dlouho, stejně jako nedávno proti Opavě, hledal cestu ke gólu. Až sedm vteřin před druhou sirénou otevřel skóre přesnou trefou TOMÁŠ SEDLÁK, čímž nakonec rozhodl zápas. Tomáš Štůrala vychytal první čisté konto v šumperském dresu, zároveň pak další výhru Draků v řadě. Šumperk zůstává v čele, protože však Havířov dokázal otočit zápas v Prostějově, stále jen s tříbodovým náskokem na svého pronásledovatele.
19.kolo sobota 13.11.2010
HC Břeclav - DRACI PARS ŠUMPERK
0:1
(0:0, 0:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 40. Sedlák (Ambruz, Hulva). Rozhodčí: Hejduk - Brabec, Pospíšil. Vyloučení: 7:5. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 313. Střely na branku: 17:30. Průběh utkání: 0:0, 0:1.
Žurek – Dora, Rajnoha, Svoboda, Zapletal, Škápik, Nedvěd, Novák J. - Hrůza, Čikl, Novák E. - Bolfík, Kurial, Klimovič - Barták, Paško, Fiedler - Grmela
Štůrala - Holík, Novotný, Sedlák, Ondráček, Tesařík, Drtil - Novosad, Meluzín, Matějka - Ambruz, Hulva, Brunec - Haas, Velecký, Červenka.

S cílem dobýt tvrz Lvů dorazili Draci na jih Moravy v nejsilnějším možném složení. Jenže stejně jako v utkání s Opavou museli od prvních minut čelit betonu soupeře, jehož hlavním cílem bylo co nejdéle udržet bezbrankový stav.

V úvodních střídáních si nejlépe vedl útok kanonýrů vedený Veleckým, jenže Haas a ani Červenka nedokázali v prvních vážnějších střeleckých pokusech uspět. Napomoci mohla i následná přesilovka, když na trestnou odbruslil Barták, i tentokrát se však domácí ubránili. V sedmé minutě již Žurek ležel zdánlivě bezmocně v brankovišti, přesto Drakům sebral další tutovku. A aby toho nebylo málo, vylámal si na břeclavském gólmanovi zuby kanonýr všech ligových kanonýrů Velecký.

I v další přesilovce Lvi odolali, když Ambruzova rána skončila pouze v rukavici Žurka. Jasně lepší Draci mačkali Břeclav jako pekařky citron, jenže když už neuspěl ani specialista na brejky Hulva, mohl přijít nečekaný trest. V polovině poslední minuty byl v úniku faulovaný Čikl, za což hlavní sudí nařídil trestné střílení. Jenže Čikl si nedokázal poradit s technikou blafáku a Štůrala neměl příliš práce.

Druhá třetina se hrála prakticky podle stejných notiček jako ta první. Draci bušili na zamčená břeclavská vrata, domácí si naopak věřili z rychlých kontrů. V úvodu musel na trestnou lavici Klimovič, jenže hosté nedokázali opět přesilovou hru využít. Při první početní výhodě domácích pálil Fiedler, jednu z mála nebezpečných akcí soupeře ale Štůrala pohlídal. Tentýž hráč zkoušel štěstí i ve 30. minutě, šumperský gólman byl opět pozorný.

Druhá polovina základní hrací doby začala přesilovkou domácích, když podruhé v utkání skončil na trestné lavici Holík. Jenže Lvi dokázali trefit pouze boční síť a pak navíc fauloval Hrůza. Od té chvíle do konce třetiny byli šumperští hokejisté aktivnější a zatímco již Lvy k ničemu nepustili, sami nebezpečně hrozili. Ve 36. minutě ještě protančil kotouč nebezpečně Žurkovým brankovištěm, následně při vyloučení Brunce domácí vymysleli jedinou šanci. Kanonýr Erik Novák v ní neuspěl. A tak přišel trest. V čase 39:12 usedl na trestnou lavici domácí bek Dora, aby pro změnu šumperský obránce otevřel skóre zápasu. Po Ambruzově přiklepnutí propálil klubko hráčů Tomáš Sedlák a Draci získali sedm vteřin před druhou sirénou jednobrankový náskok.

Od úvodu třetí třetiny Břeclav logicky otevřela hru, pokud chtěla pomýšlet na body, musela skórovat. Štůrala tak měl rázem více práce než v předchozím průběhu zápasu, ovšem Bartákova rána skončila stejně jako všechny ostatní pokusy jen u chráničů brankáře. Při následném vyloučení Tesaříka měli dokonce největší šanci hosté, Hulva v brejku na Žurka nevyzrál. Hra nahoru dolů přinesla i nepříjemnou Ambruzovu střelu, Meluzín ve 49. minutě přestřelil. O chvíli později musel za katr Matějka, Šumperk však přesilovku z větší části ubránil, o zbytek se domácí připravili faulem Zapletala.

Pár vteřin před návratem Matějky na led opět pálil Sedlák, tentokrát ale Žurek vysekl zákrok, za který by se nemusel stydět ani někdejší fenomén bleskurychlé lapačky Trevor Kidd. Po návratu vyloučeného křídla prvního útoku Draků sevřeli Šumperští Břeclav v pásmu, jenže i tentokrát z přesilovky gólově nezapršelo. Domácí tak do konce zápasu cítili šanci na vyrovnání a tlak na Štůralu se neustále stupňoval. V závěru třetí třetiny přišel očekávaný oddechový čas domácího mužstva. Hostům navíc zkomplikovalo situaci i vyloučení Holíka, poslední dvě minuty tak měly být pro Draky opravdu perné. Lvi však v rozhodující chvíli selhali při přechodu do útočného pásma a hosté, ač oslabeni, dokázali udržet hru co nejdál od svého obranného pásma.

Utkání tak rozhodla pouze jediná trefa, kterou zaznamenal sedm vteřin před koncem druhé třetiny Tomáš Sedlák. Michal Velecký ukončil svou sérii zápasů, ve kterých v řadě dokázal bodovat, ovšem hlavní je, že Šumperk opět zvítězil, i když hubeným fotbalovým výsledkem 1:0.

Radek Kučera, Salith Šumperk: "Bohužel jsme v začátku zápasu neproměňovali obrovské šance, to vše ve chvíli, kdy jsme měli jednoznačnou převahu. Počítali jsme s tím, že toto nebude jednoduchý zápas. Poté první brance jsme hráli hlavně zezadu, dostávali jsme se i do šancí, ale bohužel jsme museli ubránit i některá zbytečná vyloučení. Kdybychom dali v první třetině z našich šancí góly, vypadal by ten zápas jinak.