Domácí prokletí trvá, Motor otočil zápas v samotném závěru a draci jsou bez bodu

Martin Schwarz, Jaroslav Svoboda, sobota 26.9.2015
K sedmému kolu WSM ligy zavítal na severní Moravu ČEZ Motor České Budějovice, tedy vedoucí mančaft tabulky soutěže. Draci potřebovali konečně prolomit sérii domácích nezdarů, Jihočeši zase upevnit své postavení na čele pořadníku. Lépe začali domácí, ještě v první periodě tečoval touš do sítě Ondřeje Bláhy TOMÁŠ FOŘT, avšak úvodní gól Salithu byl zároveň i zásahem posledním. V prostředním dějství fanoušci na zimním stadionu v Šumperku branku neviděli, a tak se čekalo na závěrečnou část. Tam dávali góly jen Budějovičtí. Méně jak tři minuty před koncem vstřelil vítězný puk za Šindeláře kapitán Motoru Josef Straka, pojistku do prázdné branky přidal Rok Pajič. Šumperk nezvládl ani další domácí utkání, v zápase končí bez bodového zisku.
7.kolo sobota 26.9.2015
DRACI PARS ŠUMPERK - ČEZ Motor České Budějovice
1:3
(1:0, 0:0, 0:3)
Branky a nahrávky: 18. Fořt (Gewiese, Milfait) – 46. Heřman (Straka, Vráblík), 58. Straka (Nouza), 60. Pajič (Kuchejda). Rozhodčí: Doležal – Čížek, Křivohlavý. Vyloučení: 7:8. Využití: 1:1. Diváci: 815. Střely na branku: 30:38. Průběh utkání: 1:0, 1:3.
Šindelář – Bažant, Drtil, Gewiese, Sedlák, Zdráhal, Látal, Petira, Prokop – Haas, Plášek, Půhoný – Milfait, Vrdlovec, Fořt – Kaut, Voženílek, Šimun – Brunec, Kňazev, Půlpán
Bláha – Mucha, Zíb, Suchánek, Vráblík, Bohunický, Žovinec – Žálčík, Pajič, Rob – Nouza, Straka, Heřman – Kuchejda, Škoda, Švihálek – Marek, Prokeš, Přibyl

Souboj favorita ligy a aktuálního lídra soutěže s týmem, který doma doposud nevyhrál a tísnil se na předposledním místě WSM ligy, měl být jasnou záležitostí. Jenže v Šumperku se odehrálo velké drama, ve kterém si slavný Motor musel sáhnout až na dno.

Draci opět se Šindelářem v brance vyrukovali na Motor i s Drtilem, který se uzdravil z kuriózního zranění - uštknutí zmijí. Na straně druhé se na šumperský led, jako člen první formace Motoru, vrátil odchovanec Lukáš Žálčík. Úvod zápasu ovlivnilo několikero vyloučení, ale kdo čekal velký nápor hostů, musel být překvapen. Draci drželi s Motorem prakticky krok a hlavně oba brankáři jistě kryli šance na obou stranách.

Aktivnější pak přece jen byli hosté, první branka zápasu ale padla do jejich klece. Milfait přiklepl na modrou čáru Petru Gewiesemu, který vypustil na Bláhu tvrdý příklep. Před brankovištěm jej lehce tečoval do šibenice Tomáš Fořt a Šumperk v osmnácté minutě překvapivě vedl. Hned vzápětí navíc dostali domácí i početní výhodu, v ní však nejen že nedokázali přidat další trefu, ale měli i problémy udržet se v pásmu.

Netrpělivě tak fanoušci očekávali, co branka do kabin přinese do druhé třetiny, zda domácí ožijí a zatlačí favorita, nebo Motor zapne vyšší rychlost a převezme výrazněji otěže utkání. Jenže draci nejprve v utkání přišli o kapitána Pláška, poté i o obránce Drtila, který se zranil při tvrdém dopadu na hrazení. I tak mohl ve 22. minutě znovu skórovat Fořt, tentokrát se Bláha stačil včas přesunout.

Spolupráce Milfaita s Fořtem proběhla znovu o tři minuty později, i tentokrát ale Fořt nepropálil Bláhu. Ještě větší šanci měl ve 40. minutě Milfait, který mohl na konci třetiny po úniku s Vrdlovcem zvýšit, ale jeho bekhendový pokus Bláha parádně vykryl.

V úvodu třetí třetiny nejprve pálil Zíb, poté na druhé straně zkoušel zakončit ze vzduchu Látal, ale před čepelí mu sebral kotouč ze vzduchu Bláha, a protože Látal jen trefil vytrčenou lapačku brankáře, tak musel i na trestnou za sekání. Motor pak sevřel draky, ale skvělý Šindelář vychytal Bohunického i Přibyla. Až na konci 46. minuty Motor srovnal, s obrovskou dávkou štěstí se rána Heřmana od modré procedila skrze Šindelářovu výstroj.

Jenže vyrovnání nastartovalo spíš domácí, aktivní Fořt hned vzápětí nedal, poté v dobré pozici minul Zdráhal. V 52. minutě ale mohl dostat hosty do vedení Švihálek, toho však skvěle vychytal Šindelář. A když v 56. minutě nedal Milfait, tak přišel trest. Hostující kapitán Josef Straka převzal v rohu kluziště kotouč, potáhl si ho kolem bránícího hráče, naznačil střelu bekhendem, a když si Šindeláře položil, tak si ještě posunul kotouč do lepší pozice a zavěsil pod víko. Nádherná branka nakonec přinesla Motoru tři body.

Domácí totiž v závěru, i přes power-play, nedokázali srovnat, nakopak v čase 59:51 ještě Rok Pajič oslavil své 30. narozeniny a zvýšil na 3:1.

Motor pak se svými fanoušky pořádně oslavil perně vydřené vítězství a upevnil si vedení v soutěži. Draci, ačkoliv prohráli, se ale posunuli o místo výš před Havířov.

Libor Pivko, asistent trenéra Salith Šumperk: Myslím si, že z dnešního zápasu jsme si bod určitě zasloužili, ale plný počet asi ne. Ale soupeř má dvě šance, dá dva góly, my máme kupu šanci a nedáme vůbec nic. A to se bavíme o vyložených šancích, kdy jsme sami před brankou, nebo v přečíslení dva na jednoho. Druhá věc jsou přesilové hry, kde je začít potřeba něco měnit. Hráči, kteří by je měli hrát, nejsou schopní pořádně zahrát početní výhodu. Jedna lajna ze tří je použitelná na přesilovku. Jsou tam hráči, kteří hrají početní výhodu stále dokola a stále špatně.

Radek Bělohlav, asistent trenéra ČEZ Motor České Budějovice: Zápas byl vyrovnaný, což bylo vidět až do konce. My jsme dali krásný a šťastný gól, který rozhodl. Bylo nám jasné, že když domácí doma ještě nevyhráli, budou chtít za každou cenu plný počet bodů. Naštěstí jsme se dnes vyvarovali zbytečných faulů a trpělivě čekali na svou šanci, přestože náš celek dlouho prohrával. Šancí bylo plno, ale zužitkova se to podařilo až ve třetí třetinu, kterou jsme si dokázali zkušeně pohlídat.