Další výhra doma, odnesl to Písek!

Luboš Heider, Jaroslav Svoboda, sobota 26.3.2011
Š u m p e r k - Draci udrželi svoji neporazitelnost doma i s dalším prvoligovým soupeřem. Písek byl po dvou třetinách výsledkově lepším týmem, ale poslední část hry Draci vyhráli 5:0 a potvrdili tak svoji úspěšnost ve třetích třetinách. Důležitou vyrovnávací branku vstřelil ve 46.minutě MAREK HAAS, vedoucí gól přidal o chvíli později Daniel Vrdlovec. Hosté se poté ponořili za obrovské burácení vyprodané haly do drtivé defenzívy a Šumperk ještě dvěma góly dorazil zlomený Písek. Do prázdné brány poté pečetil výhru Aleš Holík. Srdíčko šumperských hokejistů opět dokázalo neskutečné.
B8 sobota 26.3.2011
DRACI PARS ŠUMPERK - IHC Písek
6:3
(1:1, 0:2, 5:0)
Branky a nahrávky: 12. Meluzín (Brunec, Holík), 42. Sedlák (Hulva), 46. Haas (Červenka), 47. Vrdlovec (Sedlák, Hulva), 48. Velecký (Haas, Červenka), 60. Holík (Štůrala) - 8. Dragoun (Pšurný), 29. Ferebauer (Dragoun), 37. Polodna (Červený). Rozhodčí: Kubičík - Dřínovský, Chocholouš. Vyloučení: 4:7. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 2561. Střely na branku: 39:14. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 6:3.
Štůrala - Holík, Ondráček, Drtil, Novotný, Navrátil, Sedlák, Tesařík, Gewiese - Brunec, Meluzín, Ambruz, Hulva, Haas, Cink, Vrdlovec, Červenka, Novosad, Velecký,
Jágr (47. Mazanec) - Polodna, Kalečík, Vráblík, Kellner, Pšurný, Suja, Dragoun, Sýbek, Forman, Červený, Kudrna, Ferebauer, Vomela, Bauer, Všetečka

Velmi důležité utkání čekalo na šumperský celek doma proti Písku, nicméně v souboji s doposud posledním týmem barážové tabulky se nic neodvíjelo tak, jak by se předpokládalo. Až na poslední třetinu, kdy šumperská letka opět smetla soupeře z povrchu ledového a halou se nesla jedna euforická vlna za druhou.

Hosté sice jako první zahrozili, ale pak převzali otěže utkání do vlastních rukou domácí. Jágr ale dlouho čelil šumperskému náporu, neuspěl Holík, Ambruz s Haasem svou šanci ke střeleckému pokusu nedotáhli. V šesté minutě musel na trestnou lavici domácí Drtil a hosté přesilovku využili. Pšurný narazil zcela neobsazenému Dragounovi, pro kterého nebyl problém otevřít skóre. Draci i tak dál zkoušeli otevřít i svůj účet gólů, ale Tesaříkovu ránu Jágr chytil, Hulva v 11. minutě trefil jen tyč, i když se spousta fanoušků již radovala. Přesto se domácí po zásluze dočkali. Brunec vyšperkoval přečíslení krásnou přihrávkou na Meluzína, který nedal Jágrovi šanci. Ihned po buly ve středovém kruhu měl na holi gól Červenka, ale střela mu nesedla zcela ideálně. Hosté se až do konce třetiny dostávali pod tlak, ale další gól v jejich síti nepřibyl.

Druhá třetina odstartovala obrovskou šancí Sedláka, ten ale nedal a Jágr proti němu ještě dokázal zasáhnout. Ve 27. minutě naopak dorážel na druhé straně v tutovce Ferebauer, ale Štůrala ještě držel puk před brankovou čarou. O dvě minuty později již tentýž hráč na šumperského brankáře vyzrál. Ferebauer přejel modrou a bez rozpaků krásnou střelou poslal kotouč k tyči. Hosté mírně ožili, naopak Draci zaskočeni děním na ledě se dostávali pod písecký tlak. Zvýšit náskok ale nezvládl Dragoun, Suja a ani další jejich spoluhráči, což bylo pro další průběh zápasu jednou z klíčových skutečností. Ve 35. minutě měl na holi vyrovnání Meluzín, jeho ránu však Jágr vyrazil a následně kotouč minul Meluzín. Čtvrtý gól zápas tak vstřelili opět hosté. Polodna z dorážky a po zmatku v šumperské obraně zvýšil vedení a do kabin se šlo za vedení Písku v poměru 3:1.

Jenže navždy budou první dvě třetiny zapomenuty, bude se vzpomínat pouze na stav, za kterého se utkání přesouvalo do třetí třetiny. To, co totiž domácí předvedli, to byl hokej z říše snů a z učebnice pro mladé začínající hokejisty. Draci naháněli každý kotouč, jejich neskutečná touha po obratu znovu slavila úspěch. Velice důležitá byla branka ze 42. minuty, které předcházelo vyloučení Vomely a tvrdá Holíkova bomba těsně nad. V čase 41:05 však Sedlák trefil od modré a seslal tak z jesenických hor lavinu, která Písek totálně zničila. Probuzení a odhodlaní šumperští fanoušci rozpoutali peklo, během kterého vzápětí Brunec těsně minul, o chvíli později nedal ani Hulva a na konci 43. minuty Červenka trefil břevno.

Síla, které se nedalo vzdorovat, rostla, Haas ještě nedal, v čase 45:50 však Červenka našel téhož hráče a Marek Haas bekhendem zasadil Písku klíčový úder. Uběhla minuta a ke střele se dostal po akci Hulvy s Ambruzem Daniel Vrdlovec a hala se otřásala v základech. Jágra mezi tyčemi nahradil Mazanec, ale trvalo pouze 28 vteřin, kdy Haas přehodil kotouč Veleckému a Dračí srdce definitivně zlomilo písecký odpor. V neutuchajícím pekle přežili Draci i vlastní oslabení, během kterého však mohl skórovat Hulva i Tesařík, další gól měl na holi Vrdlovec a zatímco tribunami obíhala mexická vlna, na ledě ta šumperská potápěla Písek do druholigových vod. V naprosté kontrole dohrávali domácí celé utkání, Mazanec měl navíc plné ruce práce. V zoufalé závěrečné power-play přidal šestý gól Aleš Holík, to už bylo o všem jasno.

Šumperk zdrcující třetí třetinou nakročil jasně do první ligy a naznačil i ve dvacátém sedmém letošním utkání, že jeho domovina je opravdu nedobytnou tvrzí. Písek definitivně naopak přišel o prvoligovou příslušnost. Za nadšeného provolávání tribun se Draci vrátili na led, aby se svými skvělými fanoušky oslavili výhru. Ovací neunikl ani kouč Radek Kučera. Šumperk se potopil do hrdých oslav a již v Jindřichově Hradci může pečetit svůj postup.

Radek Kučera, trenér Salithu Šumperk: Tohle je něco neskutečného a je vidět, jaká je toto parta. Dvě třetiny jsme pozdě dohrávali soupeře, pomalu k nim přistupovali. Byl to takový zvláštní hokej. Strašně důležitý byly dva rychlý na 3:3, tam se to zlomilo. Nemyslím si, že by odešli fyzicky. Ale pak se na ledě i v hledišti dalo jasně najevo, kdo má najednou navrch.

Roman Heindl, trenér IHC KOMTERM Písek: Přijeli jsme v oslabené sestavě napravit reputaci, což se nepovedlo. Chtěli jsme hrát ze zabezpečené obrany na brejky, což se dvě třetiny dařilo. Čekali jsme ve třetí domácí tlak, přišlo bohužel rychlé vyloučení, z toho hned padla branka. Neočekávali jsme, že ten gól přijde tak rychle. Vzápětí pak další a náš tým ten tlak nezvládl. Bylo to psychické povzbuzení pro domácí, nakoplo je to. Navíc davy fanoušků, atmosféra naprosto neskutečná a úžasná, můžeme jen a jen závidět.