Čtyři branky na výhru nestačily, Draci berou jeden bod

Martin Schwarz, Jaroslav Svoboda, středa 6.11.2013
Š u m p e r k - Draci vykročili v rámci sobotního prvoligového uktání proti desátému celku z Havířova. Přestože postupně ztráceli jednu a na konec i dvě branky na soupeře, z nepříznivého stavu 1:3 dokázali svěřenci Radka Kučery profitovat a otočit výsledek klání. Jenže AZ se nedal, Slezané ještě před koncem základní hrací doby dorovnali na 4:4 a muselo tak rozhodnout prodloužení. V něm byli úspěšnější Havířovští, jež si díky brance Michala Sztefka odváží ze severu Moravy bod navíc. Svou první branku v sezóně si připsal v tomto ukání šumperský útočník MAREK HAAS.
19.kolo středa 6.11.2013
DRACI PARS ŠUMPERK - HC AZ Havířov 2010
4:5p
(0:1, 3:2, 1:1)
Branky a nahrávky: 27. Plášek (Pastor), 35. Půhoný (Plášek), 38. Holík (Sedlák), 47. Haas (Půhoný, Sedlák) - 15. Němec (Sztefek, P. Rimmel), 22. Šlahař (Šedivý, Krisl), 34. M. Rimmel (Koma), 50. Škumát (P. Rimmel, Roupec), 64. Sztefek (Maruna, Klimíček). Rozhodčí: Přikryl - Adamec, Poruba. Vyloučení: 3:8, navíc Šedivý (Havířov) 10 minut zásah v oblasti hlavy a krku. Využití: 3:0. Diváci: 934. Střely na branku: 34:41. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 4:3, 4:5.
Štůrala (34. Vajner) - Holík, Matějíček, Novotný, Starý, Sedlák, Tesařík, Pastor, Dudáš - M. Haas, Plášek, Půhoný - Staněk, Moskal, Žálčík - Brunec, Hulva, Semorád - Langr, Skoumal. Trenér: Radek Kučera.
Matoušek (27. L. Daneček) - Vosátko, Bezuška, Krisl, Roupec, Klimíček, Koma, P. Rimmel - Klimša, Němec, Sztefek - Jakúbek, Šlahař, Šedivý - Maruna, R. Haas, Říčka - M. Rimmel, Marosz, Škumát. Trenér: Stanislav Sztefek.

Šumperští hokejisté potřebovali po posledních kolech bodovat, se stejným cílem však do Šumperku přijel i Havířov, který do branky postavil Petra Matouška a postrádal v útoku Jana Danečka.

Draci se pak představili v zápase s triem extraligových obránců Matějíček, Dudáš, Pastor, chyběl zraněný Cink. Oba týmy pak do zápasu vstoupily aktivně, jenže Matoušek i Štůrala kryli šance svých oponentů. Největší příležitost Havířova měl Říčka, kterého Štůrala vychytal za pomocí betonů, na druhé straně draci spíše zaměřovali střely, a když se dostali do palebné pozice, tak těsně míjeli branku Matouška.

Domácím pak nepomohly k úvodní brance ani dvě přesilovky, a po konci té druhé se prosadili nečekaně hosté. Erik Němec probruslil až do útočného pásma, na kruhu se zbavil obránce a pak prostřelil Štůralu. Laciná branka hosty nakopal, hned vzápětí vychytal Štůrala Šedivého, hosté pak hrozili i při vyloučení Staňka, leč branek se nedočkali.

Začátek druhé třetiny pak patřil Slezanům. Šedivý našel krásným pasem Šlahaře, který Štůralovi procedil puk skrze chrániče. O chvíli později dostali souběžný trest Staněk s Maroszem, a v následné hře čtyři na čtyři měl příležitost Sedlák. Nečekaně mu totiž sjel puk z hokejky, což však zaskočilo všechny, a až Matoušek těsně před Sedlákem pak schoval puk do lapačky.

Důležitým pro další vývoj utkání se stal moment ze 27. minuty, kdy Pastor našel pasem za obranu Pláška, rychlonohý veterán ujel všem a v brejku nedal Matouškovi šanci. Jenže sám pak upadl nešťastně přímo do havířovského brankáře, který musel s otřesem mozku, poraněnými žebry a dalšími drobnými šrámy do nemocnice.

Ten po chvíli čelil ráně Žálčíka, Šumperk totiž po trefě Pláška začal stupňovat tempo. Ve 31. minutě znovu došlo na konfrontaci Danečka se Žálčíkem, kdy hostující brankář vyjel daleko z branky, aby rozehrál, jenže puk prakticky netrefil a Žálčík tak získal pro svůj tým zajímavou situaci, ze které ale nevytěžil nic. Staněk totiž po finální přihrávce trefil jen hráče před sebou.

O chvíli později pálil Pastor, ke střele se tlačil po Půhoného přihrávce Marek Haas, jenže Daneček byl jistý. A tak znovu udeřil Havířov. Nahození Jaroslava Komy tečoval přes domácího zadáka Mikuláš Rimmel a znovu vedl AZ o dvě branky. V ten moment pustil Štůrala místo v brance Vajnerovi. Za malou chvíli pak již ze střídačky sledoval úspěšnou ránu příklepem od Jiřího Půhoného, který tak vrátil draky na dostřel. O chvíli později navíc hráli draci přesilovku, ve které měl největší šanci Holík, ale trefil jen Danečka. Až když zamířil na trestnou i Šlahař, prosadili se domácí potřetí. Holík přiťukl na modré Tomáši Sedlákovi, jehož bomba trefila šibenici Danečkovy branky.

Do třetí třetiny tak šly oba týmy za nerozhodného stavu, nicméně psychicky nahoře byli rázem domácí. To se potvrzovalo hned od úvodních minut, kdy po návratu z kabin byl více v permanenci Daneček. Hosté se často pak osvobozovali jen za cenu vyhození. Ve 46. minutě navíc hráli v šesti, za což pykali vyloučením, a následně i čtvrtou brankou v síti. Marek Haas propálil tvrdou bombou pod břevno Danečka, a draci poprvé v zápase vedli.

Jenže vedení vydrželo Šumperku jen tři minuty. Miroslav Škumát ránou k tyči vrátil zápas na samý začátek, totiž do nerozhodného stavu. Další šanci pak měl Říčka, zbytek třetiny byli aktivnější hosté, ale Vajner již střely havířovských hráčů pokryl, i Daneček byl při výpadech domácích jistý.

Došlo tak na prodloužení, ve kterém se oba týmy dostaly pouze ke dvěma střelám, v obou případech pak stříleli hosté. Tu první Sztefekovu Vajner vyrazil, na druhé straně pak Holík přestřelil a Matějíček minul. I druhá rána na branku vyšla z hole Sztefeka, tentokrát se havířovský útočník trefil, když dorazil Marunovu ránu.

Hosté tak získali dvoubodové vítězství, naopak Šumperk po porážce s nováčkem zůstává dvanáctý, leč se stejným bodovým ziskem jako třináctý Most. Nejlepšími hráči zápasu byli vyhlášení domácí Tomáš Sedlák a havířovský Erik Němec.

Radek Kučera, Salith Šumperk: Pro nás bylo utkání s Havířovem velice důležité, co se zisku bodů týče, ale bohužel jsme prohráli. Povedlo se nám sice zápas otočit, jenže ve třetí třetině ještě přišla jedna naše chyba ve středním pásmu s hosté vyrovnali. V prodloužení gólman vyrazil puk před sebe, ale nikdo mu už nedokázal pomoci při dorážce soupeře.

Jan Daneček, AZ Havířov: Věděli jsme, že tady dnes musíme zabodovat, chtěli jsme vyhrát. Šumperk by se na nás jinak dotáhl. Zápas byl dobře rozjetý, ovšem vlastními chybami jsme dostali soupeře zpátky do hry. Naštěstí se nám podařilo vyrovnat a Draci už nevyvíjeli v závěru tak velký tlak, jaký jsme mohli možná čekat. V prodloužení jsme po zásluze rozhodli a byli jsme při hře pět na pět lepším týmem. Za výhru v prodloužení jsme určitě rádi.