Až příliš krutý výsledek vezou Draci z Olomouce

Jaroslav Svoboda, Luděk Stránský, Jaroslav Svoboda, pondělí 10.10.2011
O l o m o u c - Možná nejlepší výkon na ledě soupeře, ale co je to platné, když spousta šancí končí neúspěchem, zatímco Kohouti dokázali sebemenší náznak využít. Kdo neviděl, neuvěří. Výsledek 2:7 vůbec neodpovídá poměru sil na ledě, naopak Šumperk na soupeře vlétl a měl několik tutovek, jenže pak domácí z prvních dvou náznaků šanci dvakrát skórovali. Ani góly Marka Haase a Michala Veleckého prohru nezmírnili.
11.kolo pondělí 10.10.2011
HC Olomouc - DRACI PARS ŠUMPERK
7:2
(2:0, 2:1, 3:1)
Branky a nahrávky: 10. Herman (Pšurný, Mikel), 10. Vodný (Kolouch, R. Haas), 29. Haluza (Řípa, Pekr), 36. Řípa (Staněk, Haluza), 44. R. Haas (Kolouch, Lhotský), 51. Haluza (Řípa, Bartoň), 57. Bartoň (Haluza) – 35. M. Haas (Holík), 48. Velecký (Mičulka). Rozhodčí: Kubeš – Kašík, Wesley. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 1771. Střely na branku: 43:34. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 5:1, 5:2, 7:2.
Žigárdy – Lhotský, Kotvan, Bartoň, Ondrušek, Staněk, Mikel, Nedbálek – Kucharczyk, Dopita, Selingr – Pekr, Řípa, Haluza – Pšurný, Herman, Šlahař – R. Haas, Kolouch, Vodný.
Boška – Holík, Novotný, Sedlák, Ondráček, Křetínský, Tesařík, Drtil – M. Haas, Meluzín, Plášek – Brunec, Hulva, Červenka – Mičulka, Velecký, Vrdlovec – Vrána, Skoumal, Cink.

První derby Olomouckého kraje v letošním ročníku s sebou přineslo spoustu emocí, vyostřených soubojů na ledě i nesportovní chování některých fanoušků v podobě vhozené dýmovnice v první třetině. Úvodní část utkání však neočekávaně nepřinesla jen takticky svázaný hokej, ale živou hru plnou šancí na obou stranách, hlavně pak před Žigárdym.

Draci se totiž do jasného favorita pořádně obuli a domácí museli čelit nepříjemným situacím, kdy hlavně Pláškova šance poděsila domácí příznivce. Jenže Draci své příležitosti nevyužili a domácí, kteří dlouho jen marně hledali cestu do zakončení, ze svých prvních vážnějších akcí udeřili. Nejprve od modré napřáhl domácí kapitán Mikel a jeho několikrát tečovaná střela zapadla za záda šumperského gólmana. Posledním, kdo změnil dráhu letu kotouče, byl Jakub Herman, který si tak připsal první bod v probíhající sezóně.

Vzápětí se olomoučtí fanoušci radovali podruhé. Téměř po půl minutě se po přihrávce Petra Koloucha dostal sám před Bošku Michal Vodný, který si počkal na reakci brankáře, a poté ho s přehledem překonal.

Jenže ani dvě slepené branky hosty nepoložily. O dvě minuty později se po zaváhání Ondruška hnal na Žigárdyho Tomáš Brunec, v poslední chvíli byl ale pětadvacetiletým bekem faulován a rozhodčí tak nařídil trestné střílení pro Šumperk. Brunec však na domácího brankáře nevyzrál, stav se tak bohužel neměnil.

Prostřední část střetnutí nabídla hned tři brankové situace. Gólový účet Hanáků navýšil v polovině druhé třetiny Petr Haluza, kterému se povedlo s pořádnou dávkou štěstí sklepnout letící puk do Boškovy svatyně. Ve 35. minutě se podařilo Drakům snížit, když hru v početní výhodě využil Marek Haas, který střelou mezi kruhy překonal Žigárdyho.

Radost šumperským fanouškům zkazil o minutu později Jiří Řípa, který využil opět velmi šťastné shody náhody, když se touš odrazil od mantinelu přímo k němu, a olomoucký útočník tvrdou střelou vsítil pátý gól zápasu. Nebezpečné situace pokračovaly na obou stranách, skóre se však ve druhé části už neměnilo.

Ale ani třetí třetina nezůstala gólově pozadu, i když opět z ní těžili domácí, ačkoliv herně byli horším týmem. Po chybě obrany Draků úspěšně zakončoval aktivní Radim Haas, který zůstal osamocen před brankou hostů. Ani ne za pět minut se o další branku Salithu postaral Michal Velecký, když překonal ležícího Žigárdyho. Veleckého trefa však byla po hříchu jediným užitkem z několika dalších tutových šancí, kdy na brankovišti neuspěl Hulva, o chvíli později pak kotouč od tyčky překlopýtal brankovou čáru, aby se od druhé žerdě odrazil znovu do hry.

A tak domácí střelecké hody pokračovaly gólem Petra Haluzy, který po úniku dva na jednoho a učebnicové kombinaci s Řípou pohodlně překonal Bošku. Vlnu emocí pak přinesl Kotvanův hraniční zákrok, když srazil úderem na hlavu unikajícího Brunce. Jenže hlavní rozhodčí nečekaně potrestal dvěma minutami šumperskou hráčskou lavici, zatímco Kotvan dál mohl pokračovat ve hře. A tak v závěru střetnutí se během věnované přesilovky ještě vydal na útočný výlet Jakub Bartoň a střelou mezi betony uzavřel skóre derby Olomouckého kraje na 7:2.

Jan Tomajko, HC Olomouc: S výsledkem jsme spokojeni, myslím, že jsme hráli dobře. Měli jsme spoustu šancí, ale také jsme byli někdy lehkovážní v obraně. Zasloužili jsme si vyhrát, hráli jsme jednodušeji, přestali jsme ztrácet kotouče na modré čáře. Víc jsme stříleli a doráželi, a přesně takové góly v hokeji nejvíc padají, i když to nejsou krásné branky.

Radek Kučera, Salith Šumperk: Nemyslím si, že nás Olomouc přehrála, vytvářeli jsme si hodně šancí, ale dostali jsme čtyři slepené góly a své šance jsme nedokázali proměnit. Škoda přerušení kvůli vhozené dýmovnici, byli jsme ve velkém tlaku. My nemůžeme ale za to, že si pořadatelé neuhlídají domácí fanoušky.