ZÁPISNÍK PLAY-OFF #11: Přes překážky ke hvězdám, eufórie v Brodě i Budějovicích

Jaroslav Svoboda, pondělí 20.3.2017
Zatímco kvartet celků už vyhlíží účast v závěrečném kole play-off 2. ligy, tak o zbývajících dvou účastnících se musí rozhodnout. Ve spojeném play-off skupin Střed a Západ živí semifinálovou účast celky Kobry Praha a Vrchlabí, v moravském play-off se Vsetín dozví svého finálového soupeře až na základě výsledku pátého duelu semifinále mezi Porubou a Šumperkem. Ve čtvrtých zápasech série předvedl heroický návrat do utkání Jablonec, který nakonec urval postup v prodloužení. Moravské Budějovice překvapivě vyřadily Klatovy a Havlíčkův Brod slavil u rivala ze Žďáru nad Sázavou.

Když ve druhém semifinálovém utkání dokázala Poruba na šumperském ledě v oslabení srovnat a pak v přesilovce 15 vteřin před koncem třetí třetiny dosáhnout i na vítěznou trefu, zdálo se, že má ostravský celek nakročeno do finále. Jenže Šumperk ve třetím utkání rychle vstřelil dvě branky a pak si už vítězství pohlídal, doma pak hosté pykali za zbytečné fauly a nervozitu, prohráli 1:2 a definitivně se o postupujícím rozhodne až v Porubě.

Draci přitom prohrávali 0:1, tentokrát to byli ale oni, kdo výsledek otáčel. Dva důležité góly v přesilovkách poslaly sérii zpět do Ostravy. Hostům nepomohl ani tlak v závěru, který však znovu otupily zbytečné tresty. Vítězný gól Michaela Janoty neustála střídačka porubského celku, na ledě tak přistála láhev. A na kontě hostů další trest.

Vyšší trest si pak vykoledoval i trenér Poruby Tomáš Sršeň. Po závěrečné siréně se vydal místo do kabin směrem k rozhodčím, i přes varování čárových sudí si dokráčel až k hlavním.

Dá se očekávat, že i poslední duel bude hodně nervózní. Jde o postup do finále. A o něm rozhodne zápas, kdy bude Poruba těžit z domácího prostředí. Hlavními rozhodčími zápasu budou Michal Dědek s Pavlem Mikulou, na čarách pak dvojice Radim Adamec a Marian Poruba.

Málokdo na ledě či střídačce asi tušil, co se během utkání děje ve sklepení přilehlého hotelu Sport. Totiž, zřejmě některý duchaplný kuřák vhodil do sklepních prostor nedopalek. A oheň sice hned nebyl na střeše, ale ve sklepě ano. Zatímco hokejisté tak bojovali na ledě mezi sebou, tak členové hasičského sboru s požárem. Nešlo však o nic závratného, malé ohnisko bylo poměrně rychle uhašeno.

Čtyři kluby vydolovaly postup, Brod a Jablonec trefily postupové prodloužení až v 60. minutě

Hrálo se i na pěti dalších stadionech. Vsetín doma dovršil obrat v semifinálové sérii a dle očekávání se stal prvním finalistou moravské části 2. ligy. Nutno ale smeknout před výkonny Hodonína, který favorita pořádně potrápil.

V Čechách překvapivě končí Klatovy. Ty nejprve v prvním kole přejely soupeře ve čtyřech zápasech, ve čtvrtfinále na úvod porazily Moravské Budějovice, a pak... Vyhořely. Po prohrách 1:8 venku a 0:6 doma přišla prohra číslo tři, na ledě soupeře tentokrát poměrem 2:4. Žihadla tak senzačně dokráčela do semifinále. Parádní obrat předvedl doma Jablonec nad Nisou. Vlci prohrávali s Táborem již 0:3, ale nakonec uhráli prodloužení. Jablonec dokázal vymazat náskok a srovnat na 4:4, jenže vzápětí poslal Tábor znovu do vedení Vaniš. Pak se do toho obul Michal Pavlů. Pouhých 39 vteřin před koncem třetí třetiny srovnal, hosté pak situaci neustáli a Seidl dostal pětiminutový trest za faul kolenem. V prodloužení pak v přesilovce znovu trefil Pavlů a Jablonec postupuje do semifinále po vítězství 3:1 na zápasy.

Klíčové boje o postup do kvalifikace bude absolvovat i Havlíčkův Brod. Ten vyhrál hektické derby na Vysočině, ale i on musel ve Žďáru nad Sázavou obracet vývoj duelu. Kaňka s Krupkou totiž poslali v průběhu třetí třetiny domácí tým do vedení 2:1 a už se zdálo, že se série bude ještě stěhovat do Brodu. Na trestnou lavici musel obránce Petr Beneš, který oblékal i šumperský dres, další bývalý šumperský hráč Čeněk Novák zase prchl z branky Brodu a hosté power-play podpořené přesilovkou využili. Jedenáct vteřin před sirénou se z dorážky trefil Patrik Přidal. Dva a půl tisíce diváků vidělo rozuzlení v 66. minutě, kdy se znovu z dorážky prosadil zkušený Lukáš Endál a Havlíčkův Brod mohl slavit postup.

Ten bude slavit i jeden z dvojice Kobra Praha - HC Vrchlabí. Podobně jako v naší sérii i tady vedl jeden ze soupeřů již 2:0 na zápasy, ale v tomto případě Kobra se postavila na nohy a po vítězství 4:2 v Krkonoších se rozhodne v Praze.

Sociální sítě: Eufórie Havlíčkova Brodu a Moravských Budějovic, šumperské cesta přes překážky ke hvězdám

Šumperští hokejisté odvrátili již dva mečboly soupeře. A znovu na počátku dne stálo latinské moto, tentokráte "Přes překážky ke hvězdám". Síla šumperského kolektivu, který během sezóny prakticky nedoznal změn, je úctyhodná. A pokud by se podařilo zázračný obrat dokonat, tak se do Šumperku bude celý tým vracet jako hrdinové. Pokud by ne, vrátí se domů sice poraženi, ale s uhájenou ctí!

Návrat na led zažil v Šumperku kouč Poruby Tomáš Sršeň. Nicméně až po zápase, za což paradoxně vyfasoval trest do konce zápasu, který před pár okamžiky skončil.

Spokojenost se sezónou bude určitě v táboře Hodonína. Drtiči odehráli solidní základní část, v play-off si poradili s Opavou a pak potrápili suveréna ze Vsetína. Ten mohl v Hodoníně slavit postup, ale pro něj finálová účast určitě není hlavním cílem. Valaši věří v postup do WSM ligy. Na svého posledního konkurenta v soutěžním play-off si ale musí ještě počkat. A u té příležitosti budou mít dva dny odpočinku k dobru.

O obrovské eufórii v táboře Havlíčkova Brodu hovoří fotka Luboše Váchy, který zachytil moment hned poté, co hosté vstřelili na ledě znepřáteleného Žďáru nad Sázavou postupový gól v prodloužení. Stojí za to mrknout i na oslavy v Moravských Budějovicích, byť video je trošku delší. Postup samozřejmě pořádně oslavil i Jablonec. Vrchlabí nepomohl ani gól pětačtyřicetiletého veterána Martina Filipa.