SERIÁL 2017: Úspěšný hokejový rok Draků skrze objektivy fotoaparátů

Jaroslav Svoboda, úterý 2.1.2018
Kalendářní rok 2017 je minulostí. Šumperští Draci odehráli během 52 týdnů stejný počet soutěžních zápasů, ve kterých získali 33 vítězství, naopak utrpěli 19 proher. Dokázali dosáhnout na semifinále 2. hokejové ligy, dvakrát soupeři uštědřili dvoucifernou prohru. Pětkrát pak udrželi čisté konto, naopak pouze v jednom případě nedokázali v utkání skórovat. Přinášíme vám první díl krátkého miniseriálu mapujícího působení klubu Draci Šumperk v kalendářním roce 2017. V tomto úvodním článku vám nabídneme obrazové ohlédnutí za uplynulým rokem, tak, jak jednotlivé zajímavé momenty uvedeného roku zachytili fotografové skrze své objektivy.

LEDEN 2017

Do nového roku vstoupili Draci soubojem s brněnskou Technikou, tedy s posledním týmem tabulky 2. ligy. Favorit se na výhru doslova nadřel, nepotrestal ani pětiminutovou přesilovku. V polovině poslední třetiny ale dokázal otočit z 3:4 na konečných 5:4. Prsty v tom mělo trio Sedlák - Cink - Fischer, kdy prvně jmenovaný nahrával na obě trefy, když tu první zařídil po finální přihrávce Fischera Cink, vítězný gól pak naopak zařídil po Cinkově přihrávce Fischer.

O tři dny později předvedli Draci skvělý výkon na půdě ambiciózní Poruby. Ostravský tým přejeli 5:1 a výraznou měrou se na výhře podílel brankář René Svoboda. Ten pochytal 33 střel soupeře, za svá záda tedy pustil pouze jediný puk. (Foto: Lukáš Bajgar, hcporuba.cz)

V dalším kole narazil Šumperk ve svém prostředí na další silný tým, hodonínské Drtiče. Mezi tahouny jihomoravského celku patří i Petr Jurča. V tomto souboji dvou šumperských odchovanců se sice poroučel po střetu s Danielem Vachutkou na led, ale nakonec slavil jeho tým výhru 6:5. Jurča se blýskl gólem a dvěma nahrávkami.

Na vítěznou vlnu se Šumperk vrátil hned v následujících kolech. Zápas proti Kopřivnici nabídl divoký průběh i divokou šarvátku u šumperské branky. Zatímco Tomáš Drtil přišel v bitce o helmu, tak Jan Fišera prokázal dlouhé ruce a uštědřil soupeři tvrdý direkt. Celé potyčce přihlížel i Petr Procházka, kterého pak další cesta hokejovou kariérou zavedla v létě roku 2017 na opačnou stranu barikády, do Šumperku.

Poslední utkání hrané v lednu 2017 nabídlo šumperskému publiku parádní představení Draků. Ti přejeli svého pozdějšího čtvrtfinálového soupeře z Valašského Meziříčí vysoko 10:2. O ten kulatý gól se postaral v závěru souboje Michal Vymazal. Neoblíbený soupeř tak tentokrát odjel ze Šumperku s ostudou. V play-off si to ale měl na ledě Draků vše vynahradit.

ÚNOR 2017

Suverénem sezóny 2016/2017 byl Vsetín, který poskládal tým jednoznačně na postup do WSM ligy. Už samotné utkání s Valachy bylo svátkem pro šumperské publikum, ale porazit hvězdami našlapaný celek bylo ještě něco víc. Utkání z 1. února nijak ze začátku nenahrávalo domácím do karet, hosté vedli 2:0 a odráželi snahy Draků. Jenže když dvěma zásahy během pár vteřin vyrovnal Vachutka, karta se obrátila. Šumperk ještě do konce 2. třetiny otočil a nakonec vyhrál za nadšené podpory publika 4:2! Vsetín, který pod taktovkou Jiřího Dopity nakonec vybojoval postup do WSM ligy, tak odjel ze Šumperku s prázdnou.

Po úspěchu v Brně doma Draci narazili na dalšího silného soupeře, Porubu. Jedním z klíčových momentů duelu se stal likvidační zákrok Vojtěcha Adamíka na Michala Vymazala. Toho ostravský hráč poslal hlavou přímo na hrazení a Adamík po zásluze musel do kabin s trestem na pět minut a do konce utkání. Během dlouhé přesilovky se prosadili obránci Drtil a Janota, tedy jeden, který po sezóně zamířil do Havířova, druhého pak nalákal do Poruby kouč Flašar. Šumperk utkání vyhrál 6:4 a znovu bylo mezi dračími fanoušky veselo.

Draci jeli v únoru dlouhou dobu na vítězné vlně a potvrdili to i v domácím zápase s Novým Jičínem. V utkání uspěl Šumperk poměrem 6:3 a v tabulce se sunul vpřed, začínal nahánět i druhou Porubu. Rozhodně však nešlo o lehké vítězství, hosté po první třetině vedli 1:0. Až postupem času pak vedoucí novojičínského celku začal zapisovat na účet gólmana Slováka i inkasované branky.

Poslední domácí utkání základní části přivedlo na šumperský led Opavu. Draci opět uspěli a v generálce na play-off přehráli Slezan 4:1. Kouč Pavel Hulva tehdy naposledy zažil atmosféru hokeje v Šumperku ze střídačky hostů, o pár týdnů později převzal šumperský tým, aby jej připravil na další druholigový ročník.

Vstup do play-off ale Drakům nevyšel. Až v závěru února našli šumperští hráči na svém ledě přemožitele, a to v nejméně vhodnou chvíli. Zatímco v základní části Valašské Meziříčí dvakrát v Šumperku vybouchlo, tentokrát zavřel brankář Lukáš Plšek klec a hosté slavili nečekanou a překvapivou, ovšem zaslouženou výhru 2:1. A Drakům rázem bylo jasné, že tahle čtvrtfinálová série bude podstatně větší fuška, než jak si leckdo mohl myslet.

BŘEZEN 2017

Jestliže v prvním domácím čtvrtfinálovém Draci vstřelili aspoň gól, tak v tom druhém je Plšek vychytal zcela. Ještě štěstí, že na půdě Bobrů předtím Draci uspěli poměrem 3:2. I tak, Meziříčí vyhrálo v Šumperku znovu, tentokrát tedy 2:0, a znovu se přiblížilo k možnému postupu. I těm nejmenším šumperským fanouškům tak do zpěvu nebylo, ale na druhou stranu, nebyl všem dnům ještě konec. A Draci nakonec měli potvrdit roli favorita.

Další utkání na Valašsku totiž opět dokázali Draci vyhrát a co hlavně, v domácím prostředí již vybojovali vítězství a klíčové vedení 3:2 v sérii. I tak, duel opět nebyl snadnou záležitostí, zarputilí hosté předvedli další srdnatý výkon a vysloužili si respekt. Do vedení 1:0 poslal Draky obránce Janota, hostům se však v závěru podařilo vyrovnat. Dvě minuty na to, v 55. minutě, rozhodl o výhře Draků Lukáš Králík!

Draci pečetili postup ve Valašském Meziříčí a zamířili do semifinále. Čekala na ně Poruba, která celou sezónu pomýšlela na finálovou účast, kde se chtěla poměřit s favorizovaným Vsetínem. Tomu také úvod série napovídal, Poruba v prvním souboji hraném v Ostravě uspěla, ovšem až po tuhém boji. Hosté totiž těžili z nedisciplinovanosti domácích, dvakrát využili přesilovou hru a dotáhli zápas do prodloužení. Draky nezlomil ani šťastný gól Slováčka v 56. minutě, vyrovnat ještě dokázal Vachutka. Výhru domácích pak bohužel v prodloužení trefil David Zachar. (foto: Lukáš Bajgar, hcporuba.cz)

Srovnat sérii chtěl Šumperk doma. Byl většinu utkání lepším týmem, vedl dokonce 3:1 i 4:2, ale závěr duelu mu vůbec nevyšel. Draci nejprve inkasovali při vlastní přesilovce, kdy Hynek Kůdela neodhadl situaci a při výjezdu z branky namazal soupeři. Duel tak musel opět do prodloužení. V něm rozhodčí velmi přísně poslali na trestnou lavici Tomáše Drtila. Verdikt? Sevření kotouče. A hosté dokonali obrat. Patnáct vteřin před koncem prodloužení skóroval Dominik Kafka, jemuž rána nesedla ideálně, ale právě proto přeplachtila ležícího Kůdelu. Hosté tak mířili domů s vedením 2:0 v sérii, tedy jednu výhru od postupu do finále.

Čistě teoreticky tak mohla Drakům skončit sezóna v Porubě již 16. března 2017. Jenže vše bylo jinak. Zatímco ostravští hokejisté i po druhém zápase spílali v ohlasech na rozhodčí a hru šumperského celku, Draci se místo toho skvěle připravili na další bitvu. A již v první třetině, dokonce pak v prvních pěti minutách utkání, získali vedení 2:0, které v prostřední části zápasu navýšil Matějka. Naději ještě vykřesal ve 41. minutě Kaluža, ale na 4:1 pak zvýšil Janota a trefa Zachara z trestného střílení již na ukončení série Porubě nestačila. Semifinále ligy se znovu vracelo do Šumperku.

A Šumperk na výhru v Ostravě navázal i doma. V napínavé bitvě vedli hosté zásluhou Ivana Puziče, chorvatského reprezentanta, který dříve oblékal dres Draků. Jenže Šumperk srovnal již za tři minuty, kdy se prosadil Daniel Vachutka. Vítěznou trefu pak zaznamenal Michael Janota, který paradoxně o pár týdnů později vyměnil šumperský dres za porubský. Skvělý výkon pak podal Hynek Kůdela, který vychytal konečné vítězství 2:1. S tím se těžko smiřoval trenér Poruby Tomáš Sršeň, který po utkání zamířil přímo k rozhodčím, aby jim nadal. Vyfasoval ale jen osobní trest a pískot tribun, navíc si ze Šumperku na cestu přibalil i myšlenky na to, jak doma v rozhodujícím zápase vybojovat postup.

Poruba nakonec roli favorita potvrdila a fantastický obrat v sérii se nekonal. Šumperk i tak odešel ze semifinálových bojů se ctí. V pátém semifinále hráli důležitou roli přesilové hry, domácí jich hráli dvakrát tolik co Šumperk. A i když dokázali zužitkovat jen jednu, tak úbytek sil na šumperské straně nakonec sehrál svou roli. Vítězný gól zaznamenal Martin Piecha, který se, poté co ve čtvrtém zápase za likvidační sekeru přes ruku vyfasoval trest do konce utkání, tentokrát blýskl ryze hokejovým umem. Nervozní závěr pak vyústil v potyčku, v niž Jan Fišera uzmul domácímu chasníkovi Tomčákovi dres, který pak skončil v hledišti. A tak také skončila sezóna 2016/2017 z pohledu šumperských Draků. Po utkání se pak sešli na ledě i oba trenéři, kteří možná již tušili, že za pár týdnů budou společně koučovat Porubu. (foto: Lukáš Bajgar, hcporuba.cz)

ZÁŘÍ 2017

Drakům začíná sezóna v září 2017, a hlavně - na stadionech soupeřů a se základnou v Uničově. Oprava šumperského zimního stadionu se protáhla. Šumperský tým samozřejmě přes léto doznal změn. Do branky přišel zkušený Adam Vrba, na post trenéra přišel Pavel Hulva, otec někdejšího hráče Draků. Vrbovo působení v brance trvalo však pouhých 35 minut prvního duelu v Kopřivnici. Utkání na ledě Poruby, ze kterého je i následující snímek, strávil stejně jako nový trenér jen na střídačce. Zatímco Pavel Hulva je u týmu nadále, Adam Vrba Šumperk po pár kolech opustil. (foto: Lukáš Bajgar, hcporuba.cz)

Po dvou prohrách Šumperk poprvé vyhrál a vůbec bodoval v Hodoníně, na ledě Drtičů. Ti vstupovali do zápasu s bilancí třech výher a plného bodového zisku. Proti Drakům však nedokázali skórovat, výborný výkon předvedl René Svoboda. Vítěznou trefu pak obstaral Lubomír Kovařík, letní posila klubu. Šumperk poprvé pořádně naznačil svůj potenciál. Trenér Pavel Hulva měl důvod ke spokojenosti, po utkání věřil v to, že výhra jeho svěřence nakopne. (foto: Adam Krátký, shkhodonin.cz)

Poslední výhru v měsíci září si šumperští Draci připsali ve Valašském Meziříčí. Proti šumperskému celku se postavili i dva jeho odchovanci, Tomáš Brunec a zvláště Jan Matějka, který teprve před pár dny zamířil právě na Valašsko. Oba v duelu skórovali, na body to nestačilo. Šumperk zvítězil 5:2 i zásluhou Jiřího Půhoného, který dva góly vstřelil a na další nahrál.

ŘÍJEN 2017

I celý říjen měl ještě Šumperk strávit ve vyhanství. Těžké období plné cestování se začalo podepisovat i na výsledcích. Po prohře v Novém Jičíně v závěru září ale Draci vstoupili do říjnových bojů vítězně na ledě Kopřivnice. Jenže o tři dny později přišel tvrdý direkt na půdě Poruby. Ta totiž těžila z výtečné herní pohody, v utkání nakonec zvítězila vysoko 9:5.

Bodový zisk si ale znovu odváželi Draci z horké hodonínské půdy. Vzhledem k průběhu utkání, kdy Šumperk vedl již 4:1, musel vzít hostující tým za vděk "jen" dvěma body. Výhru v prodloužení trefil Lubomír Kovařík. Dramatické a bojovné utkání pak okořenila i dvojice Vrána - Sedlák, která se do sebe pustila i v drobné šarvátce. Šumperk si po vysoké prohře v Porubě zlepšil chuť. (foto: Adam Krátký, shkhodonin.cz)

Následovaly ale další dvě prohry, jedna navíc na ledě poslední Opavy. Ta druhá přišla ve Valašském Meziříčí a Drakům tak říjnový program ligy nesedl zrovna ideálně. Závěr měsíce ale přece jen přinesl bodové zisky. Po výhře v Novém Jičíně (4:1) vyrazili šumperští hráči do města nacházejícího se v sousedství předchozího soupeře, do Kopřivnice. A i zde Šumperk bodoval, byť tedy jen za jeden bod. Ten navíc vystřelil v 59. minutě Kovařík, který poslal duel do prodloužení. Na nájezdy nedošlo, početná skupinka šumperských příznivců i tak slavila vzhledem k průběhu zápasu cenný bod.

LISTOPAD 2017

Všichni v Šumperku již vyhlíželi začátek listopadu. Drakům se přiblížil návrat na svou plochu, na stadionu finišovala rekonstrukce. Jenže ještě předtím museli svěřenci Pavla Hulvy absolvovat zápas v Porubě. Těžký duel však zvládli se ctí, suveréna ligy připravili o bod po prohře 3:4 na samostatné nájezdy. Draci opět ukázali sílu ducha, stejně jako v Kopřivnici i v Porubě dokázali dotlačit duel do prodloužení gólem z 59. minuty. Ještě lépe se týmu dařilo proti Hodonínu, v domácí premiéře Šumperk vyhrál 4:2 a nastoupil do stíhací jízdy právě na Drtiče. Oba brankáři předvedli výborný výkon, hostující Ondřej Haloda však prohře zabránit nedokázal.

Stejně jako s Hodonínem dokázali Draci uspět i proti zarputilé Opavě. Ta v Šumperku předvedla bojovný a dobrý výkon, se kterým byl někdejší šumperský hráč a trenér Slezan Marek Harazim spokojený. Jenže nakonec to hostům nestačilo, Draci zvítězili znovu o dvě branky, tentokrát 3:1. A ten třetí gól vystřihl nádhernou samostatnou akci mladíček Jakub Müller, přičemž pro hráče s číslem 53 to znamenalo první gól v seniorské kategorii v kariéře.

Šumperk na toto vítězství navázal dalšími úspěchy, po výhře 4:0 s Valašským Meziříčím následovalo vysoké vítězství 7:0 proti Novému Jičínu. Vlastimil Lakosil se převtělil do neprůstřelné opory šumperského týmu, ovšem do statistik si zapsal jen jedno čisté konto. Ta druhá nula byla dělenou prací jeho a Reného Svobody. Nicméně dvě čistá konta v řadě Lakosil ještě do konce roku 2017 vychytat dokázal.

Přesto Šumperk na domácím ledě narazil. A to proti Kopřivnici. Hosté potrestali slabší den Draků, kteří nenašli recept na urputnou hru soupeře. Většinou ale přesně tohle obnáší osud velkých zápasů. Právě tento duel byl totiž významným nejen pro Tomáše Sedláka, ale šumperský hokej celkově. Sedlák jako první hráč v historii odehrál za zdejší seniorský tým 500 utkání. A to se samozřejmě nemohlo obejít bez převzetí pamětního dresu.

Lepší omluvu za neúspěch s Kopřivnicí si šumperští fanoušci těžko mohli představit. Hned v dalším kole totiž Draci zválcovali suveréna sezóny, celek Poruby. Hosty vyhnali ze Šumperku s porážkou 1:7. Duel ovlivnil naprosto zbytečný faul hostů v podání Jana Puškára, který zamířil po pár vteřinách zápasů do kabin. Do konce třetiny odskočili Draci do vedení 2:0, ovšem když do konce 25. minuty přidali další tři trefy, vyhnali tak z branky Hynka Kůdelu. Opora Draků ze začátku roku 2017 tak na jejím konci zažila trpký návrat na šumperský zimní stadion.

PROSINEC 2017

Poslední měsíc roku 2017 ale začal špatně. Draci prohráli vysoko 3:9 v Hodoníně a podruhé v sezóně jen o gól odvrátili dvoucifernou prohru. Neúspěch ale hodili rychle za hlavu. V následujícím utkání proti Opavě si s chutí zastříleli a Slezan poslali domů s nadílkou třinácti branek! Ve 21. minutě přitom zvyšoval Tomáš Sedlák již na 6:1, nakonec byl tento krásný gól do šibenice vítěznou trefou. Výsledek 13:5 je pak největší gólovou nadílkou v historii šumperského hokeje v zápase ligových soutěží. Více gólů už padlo pouze v duelu krajského přeboru proti Rožnovu pod Radhoštěm (19:3).

Šumperk nasedl na vítěznou linku a výtečnou herní pohodu potvrdil hned vzápětí proti Valašskému Meziříčí, které přehrál 8:1. A v dalším duelu si připsal podobnnou výhru. Nový Jičín vyhnal z ledu debaklem 8:0, hosté přitom opouštěli zápas hned dvakrát. Poprvé na protest proti verdiktům rozhodčího, podruhé pak po závěrečné siréně. Pro Jakuba Ďurkáče bylo štěstí, že se Nový Jičín ještě vrátil do hry. Mohl tak slavit svou první trefu sezóny, když pečetil stav na 8:0 gólem v 56. minutě.

Draci neinkasovali ani v dalším zápase, když doma porazili Kopřivnici 5:0. A Vlastimil Lakosil dokazoval, že i přes svůj věk je na tom v rámci gymnastické průpravy pořád skvěle.

Poslední dva zápasy roku 2017 pak byly pro Šumperk opravdu těžkou porcí dřiny. Proti Porubě Draci, byť byli lepším týmem a měli hlavně v první třetině mnoho šancí, uspět nedokázali. Loučení z kalendářním rokem ale bylo nakonec veselé. Svěřenci Pavla Hulvy porazili Hodonín 5:3 a kdo ví, zda tahle výhra nakonec nebude z hlediska konečného pořadí ligy po základní části stěžejní. To ukáží ale až první měsíce roku 2018.